جهان خودرو؛ مسافربری فولکس‌واگن در جام‌جهانی فوتبال قطر

فولکس واگن

منبع تصویر، VW

این هفته در جهان خودرو: ساخت شبکه مسافربری خودران فولکس‌واگن در قطر، فضاپیمای پورشه برای جنگ ستارگان، شکایت از تسلا به‌خاطر استفاده از کودکان کار در کنگو و تردیدهای پیش روی تشکیل چهارمین خودروساز بزرگ جهان.

جام جهانی بدون راننده

گروه خودروسازی فولکس‌واگن برای ساخت یک شبکه مسافربری خودران در شهر دوحه با دولت قطر قرارداد امضا کرد. ساخت این شبکه از سال آینده آغاز خواهد شد و قرار است پیش از آغاز جام جهانی فوتبال به بهره‌برداری برسد.

چهار زیرمجموعه فولکس‌واگن این پروژه را اجرا می‌کنند. برای جابه‌جایی مسافر از ۳۵ دستگاه ون الکتریکی آی‌دی باز (ID Buzz) استفاده خواهد شد که توسط بخش خودروهای باری فولکس‌واگن ساخته می‌شود. این ون‌ها تا چهار مسافر گنجایش دارد.

اسکانیا، زیرمجموعه دیگر گروه فولکس‌واگن هم ده اتوبوس خودران در این شبکه دارد که تعداد بیشتری مسافر جا‌به‌جا می‌کند.

منبع تصویر، Magnum Photos

توضیح تصویر،

در شبکه مسافربری فولکس‌واگن از ون الکتریکی آی‌دی‌باز استفاده خواهد شد

ماشین‌های این شبکه در سطح چهار خودران هستند. در این سطح، کامپیوتر در همه شرایط کنترل کامل خودرو را برعهده دارد. با این حال، یک راننده همیشه پشت فرمان خواهد نشست تا در شرایط اضطراری فرمان را در دست بگیرد. مسیرهای این ماشین‌ها هم از پیش تعیین شده و احتمالا آنها از استادیوم‌های برگزاری مسابقات به نقاطی مشخص در شهر رفت و آمد می‌کنند.

سازمان سرمایه‌گذاری قطر که طرف قرارداد فولکس‌واگن در این پروژه است، سومین سهام‌دار اصلی در گروه خودروسازی فولکس‌واگن است.

جام جهانی فوتبال قطر در ماه های نوامبر و دسامبر سال ۲۰۲۲ (آذر ۱۴۱ شمسی) برگزار خواهد شد.

پورشه در فضا

منبع تصویر، PORSCHE

توضیح تصویر،

سفینه پورشه با همکاری طراحان فیلم جنگ ستارگان ساخته شده است

هم‌زمان با نمایش آخرین فیلم از سری جنگ ستارگان به نام خیزش اسکای‌واکر، پورشه از سفینه‌ای رونمایی کرد که با همکاری سازندگان این فیلم ساخته شده است.

این سفینه، ترای‌وینگ S-91x پگاسوس نامیده شده و مدلی یک و نیم متری از آن هم‌زمان با مراسم فرش قرمز فیلم در کنار اولین مدل الکتریکی کارخانه، نمایش داده شد.

سفینه پورشه در دو ماه طراحی شد. در مرحله اول طراحان لوکاس‌فیلم، تهیه کننده جنگ ستارگان و طراحان پورشه ایده‌های خود را جداگانه در استودیو‌های خود در سان‌فرانسیسکو و وایسساخ آلمان به روی کاغذ آوردند و سپس کانسپت نهایی از ترکیب بهترین ایده‌ها شکل گرفت.

منبع تصویر، PORSCHE

توضیح تصویر،

مدلی از سفینه پورشه در مراسم فرش قرمز فیلم جنگ ستارگان در لس‌آنجلس نمایش داده شد

این فضاپیما شبیه به سفینه‌هایی است که در فیلم دیده می‌شود و هم‌زمان با توجه به اصولی طراحی شده که یک پورشه را شکل می‌دهد.

سقف کابین خلبان با شیبی شبیه به محصولات پورشه طراحی شده و چراغ‌هایی شبیه به مدل تایکان در جلوی سفینه قرار داده شده است و در پشت کابین دریچه‌ای مانند هواکش روی صندوق عقب پورشه ۹۱۱ قرار داده شده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پورشه به زودی اولین مدل الکتریکی خود به نام تایکان را به بازار عرضه خواهد کرد

کلاوس زلمر، مدیر بخش آمریکای شمالی پورشه در مراسم فرش قرمز فیلم گفت که انتظار ندارد این پروژه در کوتاه‌مدت در فروش شرکت تاثیر بگذارد، بلکه هدف از این کار معرفی برند پورشه است.

استفاده خودروسازان از فیلم‌های سینمایی برای تبلیغ غیرمستقیم محصولاتشان، ایده تازه‌ای نیست. مشهور‌ترین مثال، مجموعه فیلم‌های جیمز باند است که شخصیت اصلی داستان آستون مارتین سوار می‌شود. مرسدس-بنز با ساخت ماشینی برای بتمن و آئودی با حضور در مجموعه فیلم‌های انتقام‌جویان محصولات خود را تبلیغ کرده‌اند.

فیلم‌های علمی-تخیلی به خاطر جلب مخاطبان جوان جذابیت بیشتری دارد. نسل جدید علاقه کمتری به رانندگی دارد و خودروسازان تلاش می‌کنند با حضور در فیلم‌ها و بازی‌های کامپیوتری با آنها ارتباط برقرار کنند.

از مجموعه جهان خودرو بخوانید:

تسلا در دادگاه

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

سازمان مدافعان بین‌المللی حقوق بشر می‌گوید خانواده‌ها کودکان را مجبور می‌کنند در معدن کبالت کار کنند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

یک موسسه مدافع حقوق بشر از طرف خانواده کودکانی که در معادن کبالت در جمهوری دمکراتیک کنگو کشته شده‌اند، از تسلا و چهار شرکت بزرگ فن‌آوری آمریکایی شکایت کرده است.

سازمان مدافعان بین‌المللی حقوق بشر می‌گوید که تسلا، اپل، گوگل، میکروسافت و دل در حالی که ادعا می‌کنند کار کودکان را در مسیر تولید محصولاتشان ممنوع کرده‌اند، از کبالتی که از معادن کنگو استخراج می‌شود استفاده می‌کنند.

شکایت از طرف ۱۴ خانواده مطرح شده که فرزندانشان در فروریختن تونل در معدنی در کنگو کشته یا معلول شده‌اند. این حادثه در معدنی رخ داده که مالکش یک شرکت انگلیسی به نام گلنکور است.

جمهوری دمکراتیک کنگو شصت درصد کبالت جهان را تامین می‌کند. از این میزان حدود یک سوم توسط مردم عادی استخراج می‌شود که با امکانات ابتدایی و حتی گاهی با دست زمین را برای پیدا کردن کبالت می‌کنند.

کبالت از عناصر مهم در ساخت باتری‌های لیتیوم-یون است که علاوه بر محصولات الکتریکی در ساخت ماشین‌های الکتریکی از آن استفاده می‌شود. اتحادیه اروپا پیش‌بینی کرده با افزایش تولید ماشین‌های الکتریکی، تقاضا برای کبالت در ده سال آینده سالانه هفت تا ۱۳ درصد افزایش یابد.

در متن شکایت آمده که خانواده‌ها به خاطر فقر شدید، فرزندانشان را مجبور می‌کنند تا مدرسه را ترک کنند و در معدن کار کنند. به گفته سازمان مدافعان بین‌المللی حقوق بشر بعضی از این کودکان تنها شش سال دارند و با دستمزدی حدود یک و نیم دلار در روز باید شش روز در هفته کار کنند.

تسلا، اپل، گوگل، مایکروسافت و گلنکور به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند و دل اعلام کرده "هرگز دانسته از موادی استفاده نکرده" که توسط کار کودکان تهیه شده و در این باره شروع به تحقیق کرده است.

نگرانی در ماه عسل

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ادغام فیات-کرایسلر و پی‌اس‌ای چهارمین خودروساز بزرگ جهان را تشکیل می‌دهد

دو گروه خودروسازی فیات-کرایسلر و پی‌اس‌ای، مالک پژو، سیتروئن و اُپل، با امضای قراردادی برای ادغام با یکدیگر توافق کردند. پیوستن دو شرکت به یکدیگر حداکثر تا یک سال و نیم دیگر به سرانجام خواهد رسید و در نتیجه شرکتی تازه تاسیس خواهد شد که با تولید سالانه هشت میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه ماشین و بیش از ۱۸۸ میلیارد دلار درآمد، چهارمین خودروساز بزرگ جهان خواهد بود.

پیوستن این دو خودروساز بر روی کاغذ ایده‌ای منطقی است. فیات که در اروپا ضرر می‌دهد می‌تواند از امکانات پژو و سیتروئن استفاده کند و پی‌اس‌ای که در بازار اشباع اروپا فضای زیادی برای رشد ندارد، می‌تواند از قدرت فیات-کرایسلر در آمریکای شمالی بهره گیرد. دو کارخانه حضور پررنگی در چین ندارند و با پیوستن به یکدیگر قدرت بیشتری برای رقابت در این بازار خواهند داشت.

همچنین با یکپارچه شدن خریدهای دو گروه، بیش از چهار میلیارد دلار در سال صرفه‌جویی خواهد شد. اما همزمان چالش‌ها و تردیدهایی جدی بر سر راه این همکاری وجود دارد.

ده خودروساز برتر جهان. .  .

در شرایطی که بازار به سمت رکود پیش می‌رود، شرکت تازه، که هنوز نامی برایش انتخاب نشده، برای ساخت چهارده میلیون دستگاه ظرفیت تولید دارد که تنها از ۶۰ درصد آن بهره‌برداری می‌کند. هم‌زمان با اعتراض‌های اخیر در فرانسه و نگرانی اتحادیه‌های کارگری در ایتالیا، دو طرف تعهد داده‌اند که با این ادغام قرار نیست کارخانه‌ای تعطیل شود و به این ترتیب بار سنگینی از هزینه اضافه بر دوش شرکت تازه قرار خواهد گرفت.

پیوستن دو گروه به یکدیگر، چهارده کارخانه خودروسازی را زیر یک مجموعه خواهد آورد. محصولات برخی از این خودروسازان در رقابت مستقیم با یکدیگر قرار دارد. کارلوس تاوارس، مدیر شرکت تازه می‌گوید که می‌خواهد تعداد خودروسازان را به کمتر از ده برساند. مدیریت این روند و انتخاب مارک‌هایی که باید تعطیل شود از مهم‌ترین چالش‌های او در پنج سال اول مدیریتش خواهد بود.

تجربه ناموفق ادغام‌های مشابه هم بر تردیدها افزوده است. در سال ۱۹۹۸ دو شرکت دایملر و کرایسلر به یکدیگر پیوستند، اما این عقد ۹ سال بیشتر دوام نداشت و بزرگ‌ترین ادغام تاریخ تجارت به ناموفق‌ترین ادغام تاریخ بدل شد. ائتلاف رنو با نیسان پس از ۲۰ سال با مشکلات جدی روبرو شده است.

با همه این مشکلات، صنعت خودرو در آغاز دهه جدید میلادی دوران پرتلاطمی را آغاز می‌کند که خودروسازان برای عبور از آن چاره‌ای جز نزدیک‌تر شدن به یکدیگر ندارند. کاهش فروش از یک سو و هزینه سنگین ساخت ماشین‌های الکتریکی و خودران باعث خواهد شد تا در سال‌های آینده همکاری و مشارکت خودروسازان با یکدیگر بیشتر شود.