کدام کشورها ترامپ را دوست دارند؟

حق نشر عکس Getty Images

دونالد ترامپ افکار عمومی را در آمریکا دوقطبی کرده است - اما در خارج از این کشور چه وضعی دارد؟ مرکز تحقیقات پیو اخیرا گزارشی منتشر کرده است که حاوی نظرات مردم جهان درباره رئیس‌جمهوری ایالات متحده است.

مرکز پیو بنگاه نظرسنجی مستقلی است که در ایالات متحده فعالیت می‌کند. آن‌ها در فاصله ماه مه و اکتبر سال گذشته نظرات ۳۷ هزار نفر در ۳۳ کشور مختلف را بررسی کردند. این نظرسنجی پیش از صدور دستور آقای ترامپ برای کشتن قاسم سلیمانی صورت گرفته است.

در ادامه برخی از یافته‌های مهم نظرسنجی را مرور می‌کنیم.

نظرات درباره ترامپ...

تنها ۲۹ درصد کشورهایی که در این نظرسنجی شرکت داشتند نسبت به آقای ترامپ اظهار اعتمادو اطمینان کرده‌اند، نسبتی که از زمان شروع دوره ریاست‌جمهوری او در سال ۲۰۱۷ فرق چندانی نکرده است.

این مرکز اشاره می‌کند که این عدم اطمینان تا حدودی ریشه در مخالفت با سیاست خارجی آقای ترامپ دارد.

سیاست‌های او در زمینه تعرفه‌های تجاری، مسائل اقلیمی، مسائل مهاجرتی و ایران عمدتا در سراسر دنیا با عدم محبوبیت همراه است. پسندیده‌ترین کار او مذاکره با کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی، بود که میانه حمایت از آن در ۳۳ کشور ۴۱ درصد است.

اعتماد به ترامپ در سراسر جهان سال ۲۰۱۹

میانه آماری در ۳۲ کشور

کسانی که نظری نداده‌اند در آمار نیامده‌اند
منبع: مرکز تحقیقاتی پیو

...و نظرات درباره ایالات متحده

تحقیقات مرکز پیو نشان می‌دهد که نگاه جهانیان به ایالات متحده، برخلاف آقای ترامپ، همچنان مطلوب است.

به گزارش این مرکز "نگاه ستایش‌آمیز به ایالات متحده با آغاز ریاست آقای ترامپ کاهش پیدا کرد و همچنان به میزان قابل توجهی کمتر از زمان آقای اوباما است."

اما این مرکز می‌گوید که موقعیت ایالات متحده در افکار عمومی دنیا در سال گذشته تا حدودی بهبود پیدا کرده است که "احتمالا ناشی از افزایش محبوبیت آن بین طرفداران گروه‌های پوپولیست راست‌گرا در برخی از کشورها است."

در مجموع، وضع ایالات متحده در اسرائیل از همه جا بهتر است و ۸۳ درصد شرکت‌کنندگان نگاه مطلوبی به این کشور دارند.

اما نگاه‌ها به این کشور در مکزیک، خاورمیانه و شمال آفریقا بیشتر منفی است. از هر پنج شهروند ترکیه تنها یک نفر نگاه مثبتی به ایالات متحده دارد.

دیدگاه مردم جهان نسبت به آمریکا (سال ۲۰۱۹)

میانه آماری ۳۳ کشور

کسانی که پاسخ نداده‌اند مد نظر قرار نگرفته‌اند
منبع: مرکز تحقیقاتی پیو

وضع آقای ترامپ در مقایسه با دیگر رهبران دنیا

به نظر می‌رسد که هیچ‌کدام از پنج رهبر حاضر در این نظرسنجی امتیازهای بالایی دریافت نکرده‌اند، اما وضع آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، از بقیه بهتر است.

رئیس‌جمهور ایالات متحده بیش از دیگران رای منفی گرفته است، اما نگاه‌ها به ولادمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، و شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، نیز منفی است.

بنا بر این گزارش "آقای ترامپ در بین راست‌گرایان محبوبیت بیشتری دارد، اما حتی در بین این افراد هم اعتماد به آقای ترامپ تنها در شش کشور به ۵۰ درصد و بیشتر می‌رسد."

کدام کشورها ترامپ را دوست دارند؟

با این‌که دنیا در مجموع اعتماد زیادی به تصمیمات رئیس‌جمهور ایالات متحده ندارد، از او در بعضی از کشورها حمایت می‌شود.

با وجود رفتارهای ناخوشایند آقای ترامپ در گذشته، از جمله "چاله مستراح" خطاب کردن کشورهای آفریقایی، او در کشورهای آفریقایی حاضر در این نظرسنجی محبوب است.

به گفته وبسایت سکیوریتی اسیستنس مانیتور، کنیا و نیجریه، دو کشوری که نگاه مطلوبی به آقای ترامپ دارند، هر دو در زمره دریافت‌کنندگان عمده کمک‌های اقتصادی ایالات متحده قرار دارند. مرکز پیو در عین حال می‌گوید که کشورهای سیاه‌پوست آفریقایی معمولا نظر مطلوبی به ایالات متحده داشته‌اند.

محمدو بوهاری، رئیس‌جمهوری نیجریه، در سال ۲۰۱۸ به اولین رهبری تبدیل شد که توسط آقای ترامپ از یک کشور سیاه‌پوست آفریقایی به کاخ سفید دعوت شد. دولت ایالات متحده همچنین ۱۲ هواپیمای جنگنده به نیجریه فروخت که خلاف سیاست‌های این کشور در زمان آقای اوباما بود.

حمایت فیلیپینی‌ها از آقای ترامپ ولی خیلی عجیب نیست، مخصوصا وقتی صحبت‌های گرم آقای ترامپ درباره رودریگو دوترته، رئیس‌جمهوری این کشور، را در نظر می‌گیریم.

آقای ترامپ در سال ۲۰۱۷ به خاطر صحبت‌هایی که در حمایت از آقای دوترته و "برخود عالی او با مشکل مواد مخدر کشورش" کرد با انتقادات زیادی روبه‌رو شد.

آقای دوترته از زمان رسیدن به قدرت در سال ۲۰۱۶ از اعدام فراقانونی کسانی که در تجارت مواد مخدر نقش دارند حمایت کرده است. منتقدان می‌گویند این کار خلاف حقوق بشر است.

محبوبیت آقای ترامپ در اسرائیل هم اصلا عجیب نیست؛ او رابطه نزدیکی با بنیامین نتانیاهو دارد و ایالات متحده همیشه از اسرائیل حمایت کرده است.

البته این حمایت در دولت آقای ترامپ ابعادی جنجالی به خود گرفته است و به انتقال سفارت ایالات متحده به بیت‌المقدس و به رسمیت شناختن بلندی‌های جولان به عنوان بخشی از اسرائیل منتهی شده است.

رئیس‌جمهوری‌های ایالات متحده در نگاه دنیا

نگاه بیشتر کشورها به سیاست خارجی آقای ترامپ در مقایسه با اسلافش منفی است، اما همان‌طور که تحقیقات مرکز پیو از سال ۲۰۰۲ به این طرف نشان می‌دهد، گرایش‌ها به شدت جنبه حزبی دارند.

جورج بوش، رئیس‌جمهور جمهوری‌خواهی که پیش از آقای اوباما در قدرت بود نیز در دوران ریاست‌جمهوری به همین اندازه نامحبوب بود.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
نگاهی به فراز و فرود محبوبیت ترامپ در آمریکا