چرا تام استایر، نامزد انتخابات آمریکا 'صلیب اورشلیم' روی دستش کشیده؟

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption این نماد در اواخر سال ۲۰۱۷ روی دست آقای استایر نقش بست و او تنها شخصی نیست که از آن استفاده می‌کند

تام استایر، میلیاردر آمریکایی در جریان مناظره روز سه‌شنبه نامزدهای حزب دموکرات بین دو نفری ایستاده بود که از کاندیداهای اصلی هستند. شاید او را دیده باشید: همان نامزدی که در لحظه برخورد برنی سندرز و الیزابت وارن در پایان مناظره کنار آن‌ها بود.

آن صحنه جذابترین بخش مناظره بود، اما اگر دقیقتر نگاه می‌کردید شاید چیز دیگری هم نظرتان را جذب می‌کرد.

روی دست چپ آقای استایر نمادی دیده می‌شد که ناشیانه با خودکار کشیده شده بود: صلیب بزرگی که در هر ربعش یک صلیب کوچکتر نقش بسته بود.

این نخستین باری نبود که این نماد روی دست این مدیر میلیاردر صندوق پوششی دیده می‌شد - او حداقل دو سال است که هر روز این نماد را روی دستش می‌کشد - اما حالا افراد بیشتری به یمن این مناظره با این نماد روبه‌رو شده‌اند.

معنی این نماد چیست؟

این نماد که از پنج صلیب تشکیل شده است با نام صلیب اورشلیم شناخته می‌شود، و در قرن سیزدهم میلادی نماد پادشاهی اورشلیم بود. این پادشاهی توسط جنگجویان صلیبی اروپایی که به سرزمین‌های مسلمانان حمله کرده بودند تاسیس شد.

بر سر معنی این پنج صلیب اختلاف نظر هست و تئوری‌های مختلفی وجود دارد: عیسی و انجیل‌های چهارگانه، پنج زخمی که مسیح مصلوب متحمل شد، یا چهار جهت قطب‌نما.

اصالت این نماد احتمالا به پیش از پادشاهی اورشلیم بازمی‌گردد و حکومت‌های فئودالی حاکم بر گرجستان فعلی نیز در گذشته‌های دور از آن استفاده می‌کردند. پرچم رسمی گرجستان نیز از سال ۲۰۰۴ به پنج صلیب مزین شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption صلیب اورشلیم در ورودی یک صومعه فرانسیسکویی در اورشلیم

اما چرا تام استایر از آن استفاده می‌کند؟

این مساله در مصاحبه‌ای که او سال گذشته پیش از اعلام نامزدی خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری با وبسایت بازفید انجام داد مطرح شد.

به گفته او "این نماد یعنی بیان حقیقت بدون در نظر گرفتن هزینه احتمالی. الان چند وقتی می‌شود که هر روز این نماد را روی دستم می‌کشم تا به خودم یادآوری کنم که باید حقیقت را بگویم. بعدا فهمیدم که نام مرسومش صلیب اورشلیم است."

چه کسی رقیب ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ می‌شود؟

به نظر می‌رسد که این عادت از زمستان ۲۰۱۷ شروع شده است و او در مه ۲۰۱۸ به وبسایت پولتیکو گفت که این نماد به این معنی است که باید همیشه حقیقت را بگویید، حتی اگر شما را به خاطرش به صلیب بکشند.

او در عین حال ادعا کرد که این نماد علامت بین‌المللی فروتنی هم است، اما واقعیت این ادعا را نمی‌توان تایید کرد.

آقای استایر، یکی از حامیان مالی قدیمی حزب دموکرات، مسیحی است و به گفته خودش در سن ۳۰ سالگی مذهبی شد. اما تعبیری مذهبی برای نمادی که روی دستش می‌کشد ارائه نمی‌کند.

Image caption تام استایر در جریان مصاحبه با بی‌بی‌سی در ژوئن ۲۰۱۹

در عوض انگیزه او برای "بیان حقیقت" به پروژه‌ای سیاسی مربوط است که در اکتبر ۲۰۱۷ به راه انداخت. نام این پروژه "لزوم استیضاح" است و هدفش عزل آقای ترامپ از مقام ریاست‌جمهوری است.

پیام اصلی این نامزد ۶۲ ساله از زمان ورودش به رقابت‌های مقدماتی حزب دموکرات همین بوده است. او همچنین تاثیر منافع اقتصادی شرکت‌های بزرگ بر سیاست‌های دولتی را محکوم کرده است و وعده داده است که در در صورت انتخاب در اولین روز ریاست‌جمهوری‌اش، شرایط اقلیمی اضطراری اعلام کند.

چه کسان دیگری از این نماد استفاده می‌کنند؟

در سالیان اخیر برتری‌طلبان سفیدپوست نمادهای مرتبط با جنگ‌های صلیبی را به تسخیر خود درآورده‌اند.

گفته می‌شود که برتری‌طلب سفیدپوستی که در ماه مارس سال گذشته ۵۰ نفر را در مساجد کرایست‌چرچ در نیوزیلند کشت در مانیفست سیاسی خود به جنگ‌های صلیبی اشاره کرده بود.

گروه‌های راست‌گرای افراطی حاضر در تظاهرات سال ۲۰۱۷ شارلوتسویل در ایالت ویرجینیا نیز پرچم‌هایی مزین به صلیب اورشلیم و پلاکارهایی حاوی پیام "این خواست خداست" در دست داشتند که با جنگ‌های صلیبی ارتباط دارد.

حق نشر عکس NurPhoto via Getty
Image caption تظاهرات برتری‌طلبان سفیدپوست در شهر شارلوتسویل ایالت ویرجینیا - نمونه تغییریافته‌ای از صلیب اورشلیم در راست تصویر دیده می‌شود

اما صلیب اورشلیم هنوز از طرف اتحادیه ضد افترا که سازمانی تاثیرگذار است در فهرست نمادهای نفرت قرار نگرفته است.

هفته پیش، دونالد ترامپ جونیور، پسر رئیس‌جمهوری آمریکا، عکسی از خود منتشر کرد که در آن تفنگی مزین به صلیب اورشلیم در دست دارد و روی خشاب این تفنگ نیز عکسی از هیلاری کلینتون پشت میله‌های زندان دیده می‌شود. به گفته او هیچ چیز بدی در این عکس وجود ندارد.

سخنگوی او به واشنگتن پست گفت که این عکس که چند روز بعد از ترور قاسم سلیمانی منتشر شد، مطابق با یک سنت رایج بین اسلحه‌داران است و صرفا "اشاره‌ای است به جنگجویان تاریخی". شرکت سازنده این تفنگ هم گفته است که پیوند زدن این صلیب به نمادهای تنفر "قطعا احمقانه" است.

دن جونز، تاریخدان و نویسنده کتاب "صلیبیون: تاریخ حماسی نبرد بر سر سرزمین‌های مقدس"، می‌گوید "این نماد را هم باید مثل هر نماد دیگری در جای درستش دید."

او خودش هم صلیب اورشلیم را روی مچش خالکوبی کرده است. این خالکوبی یادگار سفری است که چند سال پیش به این شهر داشت و با همان شیوه‌ای انجام شده است که زائران صدها سال پیش استفاده می‌کردند.

آقای جونز می‌گوید "اگر از منظر سفر زیارتی مسیحیان به اورشلیم به مسائل نگاه کنیم، این نماد عبادت صلح‌آمیز است. اما اگر از منظر دونالد ترامپ جونیور و صلیب اورشلیم روی تفنگ به مسائل نگاه کنیم، مساله مشخصا خشونت علیه مسلمانان و برخورد میان تمدن‌ها است که به قرون وسطی بازمی‌گردد."

حق نشر عکس Dan Jones
Image caption دن جونز، تاریخدان، صلیب اورشلیم را روی دستش خالکوبی کرده است

به گفته آقای جونز، این واقعیت که صلیب اورشلیم، مثل صلیب شکسته، معانی مختلفی دارد به این معنی است که نامزدهای ریاست‌جمهوری باید هنگام استفاده از آن دقت بیشتری به خرج دهند، چون استفاده از این نمادها می‌تواند به نفع کسانی تمام شود که عقیده دارند که ایالات متحده یک کشور متجاوز است.

آقای جونز می‌گوید "واضح است که تام استایر دلایل خودش را برای استفاده از این نماد دارد. اما باید مسائل دیگر را نیز در نظر بگیرد. اگر روزی به عنوان رئیس‌جمهوری انتخاب شود، در تبلیغات داعش به عنوان رهبر صلیبیون معرفی خواهد شد."

با این حال چنین اتفاقی نامحتمل است. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که در فاصله اندکی که به شروع انتخابات مقدماتی حزب دموکرات باقی مانده است، بخت آقای استایر برای پیروزی بسیار ناچیز است.