انتخابات آمریکا: چه کسانی از مایک بلومبرگ حمایت می‌کنند؟

  • ریتو پراساد
  • بی‌بی‌سی
مایک بلومبرگ

منبع تصویر، Getty Images

مایک (مایکل) بلومبرگ یکی از ثروتمندترین مردان جهان است. سیاستمداری که فضا را دوقطبی کرده و در پی پیشرفت در نظرسنجی‌ها و رسیدن به جایگاه دوم در اولین مناظره انتخاباتی خود شرکت کرد. اما چه کسانی و به چه دلیلی از او حمایت می‌کنند؟

نظرسنجی اخیری که توسط رادیوی عمومی ملی (ان‌پی‌آر) منتشر شد نشان می‌داد ۱۹ درصد دموکرات‌ها از آقای بلومبرگ حمایت می‌کنند و او بعد از برنی سندرز در مقام دوم قرار دارد.

او در جریان مناظره‌ای که روز چهارشنبه در ایالت نوادا برگزار شد با پرسش‌های سختی درباره گذشته سیاسی خود، از جمله نظراتش درباره زنان، کشاورزان و اقلیت‌ها روبه‌رو شد.

البته آقای بلومبرگ تنها از سوم مارس به بعد در رای‌گیری‌ها شرکت خواهد کرد، یعنی روزی که بعضی از بزرگترین ایالت‌ها مثل کالیفرنیا و تگزاس رقابت‌های مقدماتی خود را برگزار می‌کنند.

با اینکه لیبرال‌ها به خاطر اجرای سیاست‌های جنجالی در دوران تصدی شهرداری نیویورک، جایگاهش به عنوان یک میلیاردر و جابه‌جایی‌های حزبی گذشته‌اش به او حمله کرده‌اند، آقای بلومبرگ یکی از حامیان مالی عمده آرمان‌هایی بوده است که برای خیلی از رای‌دهندگان دموکرات اهمیت دارند.

او در انتخابات میان‌دوره‌ای سال ۲۰۱۸ حدود صد میلیون دلار به دموکرات‌ها کمک مالی کرد که به انتخاب تعداد بی‌سابقه‌ای نماینده زن منجر شد. او همچنین بنیان‌گذار سازمانی غیرانتفاعی نیز بوده است که هدفش محدود کردن دسترسی به اسلحه است. او بیش از یک میلیارد دلار خرج برنامه‌های بهداشت عمومی کرده است و بیش از ۲۷۸ میلیون دلار نیز به مقابله با تغییرات اقلیمی اختصاص داده است.

اگر بخواهیم یک طرفدار برنی سندرز، کاندیدای پیشتاز دموکرات‌ها را تصور کنیم شخصی که به ذهنمان می‌آید جوان، دارای افکار مترقی و احتمالا مرد است.

اما طرفداران مایکل بلومبرگ چه شکل و شمایلی دارند؟

اگر به آمار نظرسنجی‌ها و شواهد برآمده از تجمعات انتخاباتی نگاه کنیم، به نظر می‌رسد که بیشتر حامیان مردمی آقای بلومبرگ را افراد مسن‌تر تشکیل می‌دهند. گروه‌های حامی او در شبکه‌های اجتماعی توسط آمریکایی‌هایی اداره می‌شوند که سنشان از متوسط جمعیت بیشتر است؛ شاید از لحاظ نژادی شاهد حدی از تنوع باشیم، اما از نظر سنی نه.

یکی از نظرسنجی‌های هفته پیش نشان می‌داد که عمده حامیان شهردار سابق نیویورک بیش از ۵۰ سال سن دارند و درآمدشان نیز بیش از سالی پنجاه هزار دلار است.

در ادامه نظر تعدادی از حامیان مردمی او را درباره برخی از بزرگترین انتقاداتی که به او مطرح می‌شود مرور می‌کنیم.

ثروت هنگفتی که دارد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

برای لارا واگنر، اهل نیویورک، ثروت آقای بلومبرگ اصلا نکته منفی ندارد.

او معتقد است که بیشتر رئیس‌جمهوری‌های اخیر ایالات متحده بسیار ثروتمند بوده‌اند و می‌گوید که "شما برای شرکت در انتخابات باید میلیاردر باشید، اما همه میلیاردرهایی را که در انتخابات شرکت می‌کنند نقد می‌کنند."

خانم واگنر که برای حراجی ساتبیز کار می‌کند و در روزنامه انگلیسی‌زبان و ایتالیایی‌زبان "لا ووچ" مطلب می‌نوسید، قبول دارد که پول نقش مهمی در نامزدی آقای بلومبرگ ایفا می‌کند. اما به نظرش چیز بدی نیست.

"آرزو می‌کنم در کارش موفق باشد چون از ثروتش خوب استفاده می‌کند. او با شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ نفتی و انجمن ملی سلاح معامله نخواهد کرد. قرار نیست با کسی کنار بیاید. دونالد ترامپ خیلی دوست دارد از نظر ثروت و قدرت مثل مایکل بلومبرگ باشد. "

همه کسانی که با بی‌بی‌سی صحبت کردند عقیده داشتند که موفقیت تجاری آقای بلومبرگ یک نکته مثبت است، نه منفی.

خانم واگنر اضافه می‌کند که "تصدی شهرداری نیویورک برای سه دوره چیزی از ریاست‌جمهوری ایالات متحده کم ندارد. "

علاقه‌اش به "توقف و تفتیش"

شاید مهمترین موضوع در کارنامه آقای بلومبرگ اجرای این سیاست به عنوان شهردار باشد که به پلیس اجازه می‌داد بر اساس معیارهایی بسیار نامشخص برای یافتن اسلحه و اشیاء ممنوع افراد را تفتیش کنند. بیشتر کسانی که تفتیش می‌شدند بی‌گناه بودند و اکثرا هم سیاه‌پوست یا لاتین‌تبار.

"توقف، پرسش و تفتیش" در زمان شهرداری رودی جولیانی آغاز شد، ولی در دوره آقای بلومبرگ به اوج خود رسید و ۶۸۰ هزار نفر را شامل شد. تحلیل این برنامه در سال‌های اخیر نشان داده است که تفتیش تصادفی افراد هیچ تاثیر معناداری بر جرم و جنایت نداشته است.

اخیرا فایلی صوتی از سال ۲۰۱۵ منتشر شده است که در آن آقای بلومبرگ مدعی می‌شود که "جرایم واقعی" تقصیر اعضای مرد گروه‌های اقلیت است. او در پی انتشار این فایل بابت این سیاست و "تاثیرش بر جوامع سیاه‌پوست و لاتین‌تبار" عذرخواهی کرده است.

شیخ موسی درامه، رهبر مذهبی و فعال اجتماعی ۵۸ ساله، در سی سال گذشته ساکن محله‌های هارلم و برانکس شهر نیویورک بوده است.

وقی از او درباره این سیاست جنجالی پرسیدیم، پاسخ داد: "هیچ نامزدی به اندازه او به سیاه‌پوستان و لاتین‌تباران خدمت نخواهد کرد. من سیاه‌پوست ام، کسی حق ندارد به من درباره وضع وخیم جرم و جنایت در این شهر درس بدهد - من جرم را با پوست و استخوان تجربه کرده‌ام و قربانی محسوب می‌شوم. "

"بلومبرگ سیاست توقف و تفتیش را اختراع نکرد. اما شهرداری او می‌دانست که اگر فضای زندگی مناسبی نداشته باشید، سرمایه‌گذاران، ساکنان و افراد پردرآمدی که با مالیات خود هزینه خدمات اجتماعی را تامین می‌کنند از شهر می‌روند. "

منبع تصویر، Getty Images

آقای درامه می‌گوید که به عنوان فعالی که برای اتمام خشونت‌های گروهی تلاش کرده است می‌داند که مردم محله‌اش از "توقف و تفتیش سود برده‌اند. "

"نه تنها تبعیض‌آمیز نیست، بلکه حافظ جان است. جان‌های سیاه‌پوستان و قهوه‌ای‌پوستان را نجات می‌دهد، نه جان‌های سفیدپوستان را. "

بهترین فرد برای شکست دادن ترامپ

کارلا شید، ۴۹ ساله و ساکن مریلند، به بی‌بی‌سی گفت: "فقط یک نیویورکی دیگر می‌تواند ترامپ را شکست دهد. "

او می‌گوید که آقای بلومبرگ خود را ثابت کرده است: "تاجری موفق و شهرداری موفق بوده است و به حرفی که می‌زند عمل می‌کند. "

"وقتی به تبلیغاتش گوش دادم و شنیدم که برای ترمیم جامعه چه کار می‌خواهد بکند و چه برنامه‌ای برای آمریکا دارد فهمیدم که دقیقا همان چیزی است که ترامپ نیست. برای من چیزی از این مهمتر وجود ندارد. "

خانم شید می‌گوید که شکاف‌های موجود در این کشور بسیار قدیمی است. او می‌گوید که خانواده‌اش اهل میسیسیپی بوده‌اند و خیلی‌هایشان در جنبش حقوق اجتماعی نقشی فعال ایفا می‌کردند.

"برای خانواده من و دیگر خانواده‌های سیاه‌پوست مهم است که شکاف‌های اجتماعی پر شود و فکر می‌کنم کاری که مایک بلومبرگ دارد می‌کند دقیقا متضاد کارهای ترامپ است. "

نظراتش درباره زنان

آقای بلومبرگ به خاطر حرف‌های جنیست‌پرستانه‌ای که گفته می‌شود در ۱۹۹۰ زده است مورد انتقاد قرار گرفته است، از جمله اینکه به کارمند زن حامله‌ای گفته بود که باید "بکشیش". البته او قسم خورده است که هرگز چنین حرفی نزده است. این صحبت‌ها باعث شده است که او را با دونالد ترامپ مقایسه کنند.

اما دریل مورین ۵۲ ساله به بی‌بی‌سی گفت که به نظرش این اتهامات هیچ شباهتی به یکدیگر ندارند.

او می‌گوید "کلی شایعه شنیده‌ام. می‌دانم که حرف‌های آتشین زیادی زده شده است اما راستش مدرکی که مثل مورد آقای ترامپ محرز باشد ندیده‌ام. "

آقای مورین معتقد است که آقای بلومبرگ در کسب‌وکار خود به زنان ترفیع داده است و می‌گوید که "وقتی می‌بینم که چه کارهایی برای اطرافیانش کرده است - اقلیت‌های نژادی و زنان - به حرف‌هایش اعتماد می‌کنم. "

"اگر کسی مدعی شود که او حق اقلیت‌ها را خورده است، من به شدت با او مخالفت خواهم کرد. "

آقای مورین که در شهر فرانکلین ایالت ویسکانسین زندگی می‌کند در چند تجمع انتخاباتی دیگر نیز حضور داشته است و می‌گوید که با اینکه آقای بلومبرگ باید برای جلب نظر جوانترها تلاش کند، ترکیب جمعیتی حاضر در تجمعاتش خیلی متنوع است.

تبار من لاتین است. کلی آدم با تبارهای آسیایی، آفریقایی و سفیدپوست در تجمعاتش حضور دارند. به نظرم حامیانش بیشتر به تفکر و تعقل علاقه دارند تا به یک شخص یا ایده. وقتی مردم این را ببینند، می‌فهمند که این مردی است که سال‌های اخیر عمرش را واقعا صرف یکسان‌سازی دسترسی به رویای آمریکایی کرده است. "

برنامه‌های اصلی کارزار انتخاباتی بلومبرگ

  • ممنوعیت فروش سلاح‌های نیمه‌خودکار و بررسی بهتر پیشینه افراد خواستار خرید اسلحه
  • دو سال تحصیل مجانی در دانشگاه‌های دولتی و چهار سال برای دانشجویان فقیر
  • کاهش پنجاه درصدی گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۳۰
  • ایجاد گزینه دولتی برای بیمه درمانی و افزایش استفاده‌کنندگان از اوباماکر
  • دریافت پنج درصد مالیات از ثروت افرادی که درآمدشان در سال بیش از ۵ میلیون دلار است

ملزومات پیروزی در انتخابات

او سعی کرده است تا از راه پرداخت پول به اینفلوئنسرهای اینستاگرامی توجه جوان‌ها را جلب کند، اما مشخص است که هنوز عمدتا از طرف افراد مسنتر حمایت می‌شود.

اما جو نیکولتی ۵۳ ساله که یکی از گروه‌های حامی او در فیسبوک را مدیریت می‌کند، می‌گوید که "کارزار سیاسی برای همین است. باید روایت خود را تعریف کنید و به حامیان خود بیفزایید. "

آقای نیکولتی که در شهر سندی هوک ایالت کنتیکت زندگی می‌کند، به بی‌بی‌سی گفت که دلیل علاقه‌اش به آقای بلومبرگ این است که "هم عضو حزب جمهوری‌خواه بوده است و هم حزب دموکرات. "و عقیده دارد که نظرات اعتدالی شهردار سابق "هم‌خوانی بیشتری با اکثریت کشور دارد. "

تحلیلی که در ماه فوریه توسط مرکز تحقیقات پیو صورت گرفت نشان می‌دهد که عقاید حامیان آقای بلومبرگ به شدت از رقبایش بسته‌تر است.

تنها ۲۹ درصد خودشان را لیبرال توصیف می‌کنند و اکثرا خود را معتدل یا محافظه‌کار می‌دانند. بر همین اساس، ۷۹ درصد حامیان آقای بلومبرگ می‌گویند که نامزدی می‌خواهند که با جمهوری‌خواه‌ها کار کند و بتواند با آن‌ها مصالحه کند.

منبع تصویر، Getty Images

آقای نیکولتی می‌گوید که "دونالد ترامپ و حامیانش خیلی دوست دارند که در انتخابات با برنی سندرز روبه‌رو شوند. دلیلش هم مشخص است. پیت بوتجج نامزد بسیار موثری است، اما بلومبرگ با وجود مساله توقف و تفتیش در بین رنگین‌پوستان بسیار محبوب است. "

به گفته او برخی از انتقاداتی که به آقای بلومبرگ مطرح می‌شود "ریاکارانه" است.

"وقتی او با پولش کاری کرد که مجلس نمایندگان به دست دموکرات‌ها بیافتد، نمایندگان زن بیشتری انتخاب شوند، و دموکرات‌ها را در مجلس ایالتی ویرجینیا به اکثریت برساند، یادم نمی‌آید که کسی غر زده باشد. "

چه کسی رقیب ترامپ می‌شود؟