ویروس کرونا: فیلم تبلیغاتی پرستار باردار در چین خبرساز شد

گروهی از افراد، رسانه‌ها را متهم به "استفادهٔ تبلیغاتی" از کارکنان زن بخش‌های بهداشتی ‌و درمانی کرده‌اند

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

گروهی از افراد، رسانه‌ها را متهم به "استفادهٔ تبلیغاتی" از کارکنان زن بخش‌های بهداشتی ‌و درمانی کرده‌اند

انتشار فیلمی که در آن یک پرستار زن باردار در بیمارستانی در شهر ووهان چین، کانون ویروس کرونا، در حال کار دیده می‌شود، واکنش شدیدی را در سراسر چین برانگیخته است.

شبکهٔ تلویزیونی مرکزی چین با پخش این فیلم قصد داشت تصویری قهرمانانه از جوئی، پرستاری که نه‌ماهه باردار بود، نشان دهد.

اما کاربران شبکه‌های اجتماعی، بیمارستانی را که اجازه داده است یک پرستار در ماه‌های آخر بارداری در چنین محیط خطرناکی کار کند، به باد سرزنش و انتقاد گرفتند.

یکی از کاربران می‌گوید از این زن به عنوان "ابزار تبلیغاتی" استفاده شده است.

بیش از ۲۳۴۵ نفر در چین بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند، بیشتر این افراد در ووهان، مرکز ایالت هوبی چین بوده‌اند.

فقط در چین بیش از ۷۶ هزار مورد ابتلا به این بیماری گزارش شده است. این ویروس در سراسر جهان پراکنده شده است و تاکنون در جهان بیش از هزار مورد ابتلا و چندین مورد مرگ گزارش شده است.

درباره ویروس کرونا بیشتر بخوانید:

منبع تصویر، Getty

نمایش "تبلیغاتی"

شبکهٔ مرکزی چین (سی‌سی‌تی‌وی) هفتهٔ گذشته در فیلمی، جوئی، پرستاری که در بخش اورژانس بیمارستان ارتش در شهر ووهان چین کار می‌کند را نشان داد.

منبع تصویر، Weibo/CCTV

توضیح تصویر،

در این نما از فیلم، جوئی در ماه‌های پایانی بارداری، دیده می‌شود

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

این فیلم پرستاری را نشان می‌دهد که در ماه‌های آخر بارداری است و با لباس مخصوص در بیمارستان کار می‌کند. می‌بینیم که او به بخش‌های مختلف می‌رود و بیمارانی را معاینه می‌کند که بعداً به بخش بیماران تب‌دار منتقل می‌شوند. یکی از بیماران به او می‌گوید نباید در این بخش کار کند چون "خطرناک" است.

جوئی در این فیلم می‌گوید که خانواده‌اش با ادامهٔ کار او مخالفند اما او امیدوار است که با این کار بتواند سهمی در مبارزه با این ویروس داشته باشد.

اما این فیلم که قرار است نمایشگر فداکاری و از خود‌گذشتگی او باشد، خشم مخاطبان را برانگیخته است تا جایی که گزارشگر این برنامه را متهم به استفادهٔ "تبلیغاتی" از ماجرای این زن کردند.

یکی از مخاطبان می‌گوید: "ممکن است دست از این تبلیغات بردارید؟ چه کسی گفته است این فیلم مناسب پخش است؟ زن باردار نباید در چنین موقعیت خطرناکی کار کند، همین و بس".

مخاطب دیگری نوشته است:"مگر واداشتن زنی که نه‌ماهه باردار است به چنین کاری جز برای هدف‌های سیاسی دلیل دیگری دارد؟"

یکی دیگر هم گفته است:"من فکر کنم پیام فیلم این است که زنی را کورکورانه تشویق کنی در ماه‌های پایانی بارداری بدون توجه به سلامتی خودش در خط مقدم مبارزه با این بیماری قرار بگیرد... این تبلیغ واقعاً تهوع‌آور است".

فقط این فیلم نبوده است که اهالی اینترنت را عصبانی کرده است.

فیلم دیگری هم این هفته در رسانه‌های وابسته به دولت در استان گانسوی چین پخش شد که در آن چندین زن پرستار هنگام تراشیدن موهای‌ سرشان گریه می‌کنند.

منبع تصویر، Weibo

توضیح تصویر،

کارکنان زن مراکز بهداشتی که موهایشان را می‌تراشند

در این فیلم توضیح داده می‌شود که دلیل تراشیدن موی زنان این بوده است که راحت‌تر بتوانند از کلاه‌ و سرپوش‌ لباس‌های محافظ برای تماس با بیماران استفاده کنند.

خیلی از افراد دلیلی برای این کار نمی‌بینند و معتقدند زنان می‌توانند بجای تراشیدن کامل سرشان، فقط موهای خود را کوتاه کنند. گروهی هم می‌پرسند چرا فیلمی از تراشیدن سر مردان نمی‌بینیم.

هشتگ #SeeingFemaleWorkers به مشارکت و فعالیت‌های زنان در خط‌وط مقدم مبارزه با این ویروس و بیماری اختصاص دارد که در وب‌گاه چینی ویبو همه‌گیر و پر‌بیننده شده است.

در بخش نظرات می‌خوانیم:" تخصص و مهارت. باور. وفاداری. توانمندی. اینها ویژگی‌هایی هستند که می‌توانیم به آنها افتخار کنیم. زنان فقط به دلیل آنکه موهای بلند خود را می‌تراشند نیست که توانا و باارزش هستند".

و در نظر دیگری در وی‌چت نوشته‌اند:"چرا رسانه‌ها همیشه از فداکاری‌های زنان استفاده‌های تبلیغاتی می‌کند؟ آیا اگر این زنان با موهای بلند خود به مبارزه با این بیماری می‌رفتند به همین اندازه ارزشمند نبودند؟ و زنانی که باردار نیستند و در این کارزار فداکاری می‌کنند چطور؟"

" آنها باید مادر و شریکِ ‌زندگی و زیبا باشند و فداکاری هم بکنند. فقط در این صورت است که بزرگواری آنها به چشم می‌آید".