ویروس کرونا: رهبرانی که مقررات قرنطینه را نقض کرده‌اند

  • سوامیناتان ناتاراجان
  • بی‌بی‌سی
President Trump inspecting Ford plant

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ترامپ جایی که زدن ماسک اجباری بود بدون ماسک ظاهر شد

پدربزرگ‌ و مادربزرگ‌هایی که از نوازش نوه‌های تازه به دنیا آمده‌شان محروم شدند؛ خانواده‌هایی که حتی نتوانستند در خاکسپاری بستگانشان شرکت کنند و دوستان و عاشقانی که از هم جدا ماندند.

رعایت مقررات قرنطینه و محدودیت‌های خارج شدن از منزل برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا به معنی فداکاری زیاد عده بی شماری از مردم است؛ و کسانی که تصمیم می‌گیرند فاصله اجتماعی را رعایت نکنند باید انتظار جریمه سنگینی را داشته باشند.

ولی برخی از رهبران سیاسی، دانشمندان و مشاورانی که این مقررات را وضع کرده‌اند، خودشان این محدودیت‌ها را رعایت نکردند.

دونالد ترامپ

نزدیک به ۳۰ درصد تلفات جهانی ناشی از ویروس کرونا در آمریکا اتفاق افتاده‌است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ترامپ گفت که نمی‌خواسته لذت دیده‌شدن با ماسک را به رسانه‌ها بدهد

مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری آمریکا، در اولین هفته ماه آوریل توصیه کرد که همه مردم برای مبارزه با ویروس کرونا، در انظار عمومی از ماسک صورت استفاده کنند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا این توصیه را نادیده گرفت و گفت: "من شخصاً نمی خواهم ماسک بپوشم"و اضافه کرد که نمی تواند خودش را مجسم کند که در حالی که صورتش را پوشانده در اتاق کارش در کاخ سفید به رهبران کشورها خوش آمد بگوید. ولی بعضی از ایالات آمریکا مانند میشیگان پوشیدن ماسک را در اماکن عمومی که افراد فاصله کمی با دیگران دارند، اجباری اعلام کردند.

در ۲۱ ماه مه، دونالد ترامپ برای بازرسی یک کارخانه اتومبیل‌سازی فورد که قرار شده بود دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) بسازد، به میشیگان رفت. در حین بازدید تمام مدیران شرکت که قسمت‌های مختلف کارخانه را به آقای ترامپ نشان می‌دادند، صورتشان را پوشانده بودند ولی دونالد ترامپ حاضر به استفاده از ماسک نشد.

موقعی که خبرنگاران او را سئوال پیچ کردند، گفت وقتی جلوی دوربین‌ها نبود ماسک زده بود چون نمی‌خواست به خبرنگاران لذت دیدنش با ماسک را بدهد و بعد اضافه کرده بود: "فکر می کنم با ماسک بهتر به نظر می‌رسم."

اما دانا نِسل، دادستان کل ایالت میشیگان از این اظهارات انتقاد کرد و رئیس جمهور آمریکا را به "یک بچه لجباز که از پیروی کردن از مقررات سر باز می‌زند" تشبیه کرد.

ملانیا، همسر آقای ترامپ در ویدیویی به توصیه مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری آمریکا مبنی بر پوشیدن ماسک در انظار عمومی تأکید کرد و عکسی از خودش با ماسک را در اختیار رسانه‌های اجتماعی گذاشت.

شمار تلفات ناشی از ویروس کرونا در آمریکا از ۱۰۰ هزار نفر فراتر رفته است.

ولادیمیر پوتین

رئیس جمهوری روسیه همیشه تلاش کرده که در انظار عمومی خودش را یک مرد عمل نشان دهد. در تاریخ ۲۴ مارس یعنی زمانی که مدتی از شیوع ویروس کرونا می‌گذشت، ولادیمیر پوتین برای سنجش میزان آمادگی مقابله با این ویروس از بیمارستانی در مسکو بازدید کرد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

چند روز بعد از این دست دادن جواب آزمایش کرونای دکتر دنیس پروتسنکو مثبت شد

رئیس جمهوری روسیه لباس مخصوص نفوذناپذیری که برای محافظت در برابر مواد مضر و خطرناک است، پوشیده بود ولی هنگام صحبت با پزشکان، لباس معمولی به تن داشت.

چنین رفتاری خطرناک بود، به خصوص موقعی که با دنیس پروتسنکو، رئیس پزشکان بیمارستان دست می‌داد. چند روز بعد آزمایش نشان داد که این آقای دکتر مبتلا به کووید-۱۹ ست. این موضوع موجب اظهارنظرهایی در باره سلامت شخص آقای پوتین شد.

از آن تاریخ به بعد ولادیمیر پوتین کمتر در انظار عمومی ظاهر شده و از اقامتگاهش جلسات را اداره می‌کند. در ماه مه او دو بار در ملأ عام دیده شد. یکی از این دو نوبت در مراسم یادبود پایان جنگ جهانی دوم بود. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین نمی گوید که آقای پوتین احتمالا چه تاریخی به کاخ کرملین بازخواهد گشت.

در تاریخ ۲ ماه ژوئن تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در روسیه ۴۲۳ هزار و ۱۸۶ نفر- سومین کشور از نظر تعداد مبتلایان در جهان بعد از آمریکا و برزیل- و تعداد جان باختگان بیش از پنج هزار نفر اعلام شد.

بنیامین نتانیاهو

درست چند روز پس از آن که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و رُوِن ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل از مردم خواسته بودند از گردهم آمدن به مناسبت عید فصح خودداری کنند، میهمانی نهار آن دو برای فرزندانشان که به مناسبت همین جشن بود، با انتقاد مردم مواجه شد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نتانیاهو به دلیل میزبانی از پسرش برای صرف غذای عید مورد انتقاد قرار گرفت

دقیقاً قبل از شروع ایام عید فصح، بنیامین نتانیاهو قرنطینه سراسری را در کشور اعلام کرد و به خصوص از از مردم خواست که برای اجتناب از خطر ابتلای اعضای مُسن‌تر خانواده از دادن میهمانی‌های خانوادگی مفصل خودداری کنند. ولی چند روز بعد عکس خود او که در روز عید فصح، میزبان پسرش بود چاپ شد.

اشخاص نزدیک به آقای نتانیاهو در توجیه این عمل می‌گفتند آپارتمان آونر، پسر او نزدیک خانه پدرش است و او هر روز چند ساعت را در خانه پدرش می‌گذراند. ولی جراید اسرائیل موجه بودن این توضیح را مورد سئوال قرار دادند.

رُوِن ریولین، رئیس جمهور اسرائیل نیز به دلیل پذیرایی از دو دختر بزرگسالش، هدف انتقادات مشابهی قرار گرفت.

بعد از علنی شدن این موضوع آقای ریولین از مردم پوزش خواست.

سیاست اعتقاد و ایمان

در تاریخ ۲۴ مارس، نخست وزیر هند بزرگ‌ترین قرنطینه جهان را شروع کرد و باعث از حرکت بازماندن جمعیت یک میلیارد و ۳۵ میلیون نفری شد. اماکن مذهبی مانند معابد هم بسته شدند.

میلیون‌ها کارگر مهاجر غافلگیر شدند و بسیاری ناچار گردیدند برای رسیدن به خانه‌هایشان صدها کیلومتر پیاده راه بروند و در این مسیر صدها نفر جان خود را از دست دادند.

ولی در همان اولین روز رعایت قرنطینه، یوگی آدیتیاناث، یک سیاستمدار سرشناس هند این مقررات را نقض کرد.

او که سروزیر اوتار پرادش، پرجمعیت‌ترین ایالت هند است- با جمعیتی بالغ بر ۲۳۰ میلیون نفر- عکس‌هایی از حضور خودش در مراسم مذهبی مرتبط با تجدید ساختمان معبدی در محل بحث انگیز آیودیا، را منتشر کرد.

یک ماه بعد که پدر یوگی آدیتیاناث، فوت کرد او به مادر و خویشاوندانش توصیه کرد که هنگام خاکسپاری مقررات قرنطینه را رعایت کنند ولی خودش در مراسم شرکت نکرد.

مرگ در رده‌های بالای دولت

در نیجریه نگرانی‌ها در باره شیوع ویروس کرونا به بالاترین رده‌های دولت رسید.

در تاریخ ۲۶ ماه مارس، آبا کیاری، فرمانده پرقدرت نیروهای مسلح نیجریه و نیز فرماندار ایالت بائوچی، اعلام کردند که جواب آزمایش کرونای آن دو مثبت بوده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

کسانی که در مراسم خاکسپاری کیاری شرکت کرده بودند به رعایت فاصله اجتماعی توجهی نکردند

آبا کیاری که اوایل ماه مارس از آلمان بازگشته بود، در یک جلسه حزب حاکم در حضور محمدو بوهاری، رئیس جمهوری و معاونش یمی اوسینباجو شرکت کرده بود. فرمانداران ۱۶ ایالت دیگر نیز در این جلسه حضور داشتند.

یک مقام دولتی به بی‌بی‌سی گفت که تست کرونای رئیس جمهور و معاون او که متعاقبا انجام شده بود، منفی بوده.

چند هفته بعد، در تاریخ ۱۷ آوریل آقای کیاری درگذشت. وی از اولین شخصیت‌های سرشناس در این کشور بود که قربانی ویروس کرونا شد.

در نیجریه شمار کسانی که در اثر اپیدمی کرونا جان خود را از دست داده‌اند حدود ۳۰۰ نفر اعلام شده‌است.

وزیری که در انظار عمومی تنبیه شد

سیریل رامافوزا، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، استلا اندابنی آبراهامز، وزیر ارتباطات کشور را به دلیل نادیده گرفتن مقررات محدودیت خروج از منزل، به مدت دو ماه از کارش معلق و همچنین او را ناچار به معذرت خواهی کرد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

سیریل رامافوز به خاطر رعایت نکردن قوانین توسط وزیرش معذرت‌خواهی کرد

عکسی که از او در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد، نشان می‌داد که او به اتفاق پنج نفر دیگر در حال صرف نهار در منزل یک معاون وزیر سابق است.

به دنبال این خبر بحث‌انگیز، وزیر ارتباطات آفریقای جنوبی عذرخواهی کرد و گفت از این اتفاق به شدت متأسف است و اظهار امیدواری کرد که رئیس جمهور و مردم آفریقای جنوبی او را ببخشند.

آقای رامافوزا، چندین بار تأکید کرده که "هیچ کس بالاتر از قانون نیست."

جریمه برای نقض مقررات

معاون وزیر بهداشت مالزی هم به دلیل نقض مقررات در مورد کنترل تردد، جریمه شده است.

پس از این که عکس نور عزمی غزالی، در حین صرف غذا در یک مدرسه اسلامی، در رسانه‌های اجتماعی دیده شد، او ناچار به پرداخت ۳۲۵ دلار جریمه شد.

از آقای غزالی به دلیل دو رویی آشکار و این که رفتارش در برابر رسانه‌ها متضاد با رفتارش به دور از چشم رسانه‌ها بوده، انتقاد شد.

مالزی به منظور جلوگیری از پخش شدن ویروس کرونا، محدودیت‌ها و مجازات‌های شدیدی را اعمال می‌کند و هزاران نفر را تحت پیگرد قرار داده است.

توصیههای متضاد

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا توانست از یک ویروس کرونای آزاردهنده جان سالم به در ببرد. او چندین شب را در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان گذراند. آقای جانسون درست قبل از بستری شدن، مقررات سختگیرانه‌ای را در مورد تردد مردم اعلام کرده بود.

در نتیجه این محدودیت‌ها بسیاری ناچار شدند مراسم عروسی و خاکسپاری و سایر رویدادهای عمومی را به بعد موکول کنند.

منبع تصویر، Imperial College London

توضیح تصویر،

پرفسور فرگوسن به دولت توصیه کرد تا قرنطینه اعلام کنند

پرفسور نیل فرگوسن، که توصیه‌هایش به نخست‌وزیر بریتانیا منجر به مقررات محدودیت خروج از منزل شده بود، پس ازاذعان به "اشتباه در قضاوت" ناچار شد از عضویت در گروه علمی مشورتی دولت در موارد اضطراری، کناره‌گیری کند.

این کناره‌گیری پس از آن بود که یک روزنامه نوشت که زنی که گفته شده بود پرفسور فرگوسن با او رابطه دارد، در مدت قرنطینه به خانه‌اش رفته بود.

نیل فرگوسن گفت که از رعایت نکردن توصیه فاصله اجتماعی متأسف است.

این ماجرا در همان روزی اتفاق افتاد که بریتانیا از لحاظ تعداد قربانیان مبتلا به ویروس کرونا از ایتالیا پیشی گرفت و از این نظر در صدر کشورهای اروپایی قرار گرفت.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

دکتر کاترین کالدروود بعد از این که رسانه‌ها سفرهایش را که بر خلاف قوانین قرنطینه بود، عمومی کردند استعفا داد

در ماه آوریل رئیس پزشکی اسکاتلند به این دلیل که در جریان قرنطینه دو بار به خانه دیگرش رفته بود، ناچار به استعفا شد.

دکتر کاترین کالدروود، در بدو امر از نادیده گرفتن مقررات پوزش طلبید ولی قصد داشت به کارش ادامه دهد؛ اما به دلیل فشارهای مردم و نیز جراید مجبور به کناره‌گیری شد.

اما یک مشاور دیگر بریتانیا برای ویروس کرونا، هنوز در مرکز قدرت دولت به کارش ادامه می‌دهد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

دومینک کامینگز از حمایت کامل رئیسش بوریس جانسون برخوردار است

پخش این خبر که دومینیک کامینگز، دستیار مورد اعتماد و مشاور بوریس جانسون در مدت قرنطینه با اتومبیل از خانه‌اش در لندن به دورهام واقع در فاصله ۴۸۰ کیلومتری شمال لندن سفر کرده، سبب شد که بوریس جانسون با واکنش خشم آلود مردم مواجه شود.

دومینیک کامینگز، اصرار کرد که قانون را زیر پا نگذاشته و استعفا دادن را منتفی دانست‎. پلیس می‌گوید ممکن است عمل او نقض جزئی مقررات باشد، ولی به نظر می‌رسد آقای کامینگز از حمایت کامل رئیسش برخوردار است و موقعیت خود را حفظ خواهد کرد.