فناوری تلفن ثابت بریتانیا در سال ۲۰۲۵ برچیده می‌شود

تلفن ثابت

منبع تصویر، Getty Images

فناوری تلفن ثابت در بریتانیا در سال ۲۰۲۵ برچیده خواهد شد. اپراتور‌های تلفن ثابت در بریتانیا تلفن هر خانه را به جای سیم‌کشی مسی مرسوم تلفن ثابت به خطوط اینترنتی وصل می‌کنند.

تلفن ثابت چیست و چطور کار می‌کند؟

منبع تصویر، GETTY/PRINT COLLECTOR

یک زنگ به من بزن! آلکساندر گراهام بل اولین تلفن جهان را اختراع و در سال ۱۸۷۶ آن را ثبت کرد. دو سال پس از آن بل توانست اولین تماس تلفنی راه دور در بریتانیا را در حضور ملکه ویکتوریا برقرار کند.

منبع تصویر، CHARLOTTE WILSON/OFFSIDE

در مدت یک قرن پس از این اختراع به تدریج سیم‌های تلفن در سراسر بریتانیا نصب شد و مردم توانستند با هم تماس تلفنی بر‌قرار کنند. تلفن‌های ثابت صدا را به جریان الکتریکی تبدیل می‌کنند و این جریان از طریق سیم‌های مسی به تلفن فرد دیگر می‌رسد و او می‌تواند صدا را بشنود.

منبع تصویر، Getty Images

هر چند از زمان به راه افتادن اینترنت مردم بیش از پیش به کابل‌های فیبر‌ نوری روی آوردند، روشی که شرکت‌های خدمات تلفن می‌گفتند به‌‌صرفه‌تر و مطمئن‌تر از کابل‌های مسی قدیمی است. با تلفن‌های قدیمی مثل این که در تصویر بالا می‌بینید به‌جای فشار دادن دگمهٔ هر شماره باید انگشت خود را در سوراخ آن شماره قرار می‌دادید و صفحهٔ شماره‌گیر را به سمت راست می‌چرخاندید تا هر شماره درست گرفته شود.

منبع تصویر، Getty Images

مشکل بزرگ تلفن ثابت این بود که اگر خانه نبودید نمی‌توانستید به کسی تلفن بزنید و کسی هم نمی‌توانست با شما تماس بگیرد. پیش از تلفن‌های همراه، باجه‌های تلفن عمومی برای رفع این مشکل ساخته شده بود.

منبع تصویر، Getty Images

با اعلام برچیده شدن فناوری تلفن ثابت شرکت‌های خدمات تلفن اعلام کردند که نیازی نیست مردم دستگاه‌های تلفن خود یا شماره تلفن خود را تعویض کنند. همه‌ تغییرات در زیر‌ساخت انجام خواهد شد. البته آنها اعلام کرده‌اند که پس از این افراد برای استفاده از تلفن ثابت باید آن را به روتر اینترنت وصل کنند.

منبع تصویر، Getty Images

وقتی فناوری قدیمی تلفن ثابت برچیده شود دیگر بدون اینترنت مردم نمی‌توانند با تلفن ثابت تماس برقرار کنند. در بریتانیا، آفکام (نهاد تنظیم‌کننده مقررات رسانه‌ای بریتانیا) اعلام کرده است برای افرادی که اینترنت ندارند خدمات اینترنتی ساده و محدود فقط برای تماس تلفنی ارائه خواهد شد و نیازی نیست هزینهٔ خدمات اینترنت پر‌سرعت پرداخته شود.