جهان خودرو؛ با‌کیفیت‌ترین خودروساز در آمریکا معرفی شد

این اولین باری است که یک تولید کننده وانت در رده‌بندی کیفیت جی‌دی‌ پاورز اول می‌شود

منبع تصویر، RAM

توضیح تصویر،

این اولین باری است که یک تولید کننده وانت در رده‌بندی کیفیت جی‌دی‌ پاورز اول می‌شود

این هفته در جهان خودرو: انتشار نتایج نظرسنجی کیفیت ماشین‌های نو در آمریکا، کانسپت الکتریکی و خودران آئودی، برنامه ساخت ماشین‌های هیدروژنی توسط جنسیس و لباس‌هایی که بنز با ایربگ‌های بازیافتی دوخته است.

وانت با کیفیت

یک نظرسنجی از مالکان ماشین‌های نو در آمریکا نشان داده که کارخانه وانت‌ سازی رم (RAM) باکیفیت‌ترین ماشین‌ها را در سال گذشته تولید کرده است. دوج، خودروساز دیگر آمریکایی در این نظرسنجی دوم شده و میتسوبیشی و لکسوس با کسب امتیازی برابر به طور مشترک سوم شده‌اند.

موسسه جی‌دی‌پاورز با نظرسنجی از حدود ۱۱۱ هزار نفر این رتبه‌بندی را تهیه کرده است. این رده‌بندی که ۳۴ سال است منتشر می‌شود، معیار معتبری برای ارزیابی واکنش خریداران به ماشین‌های نو است.

در نظرسنجی از مالکان ماشین‌ها خواسته می‌شود تا اشکال‌ ماشین‌ها را در ۹۰ روز اول ثبت کنند. تعداد این ایرادها به ازای هر ۱۰۰ ماشین منتشر می‌شود و هر کارخانه‌ای که امتیاز کمتری بگیرد، رتبه بهتری کسب خواهد کرد. این رده‌بندی به طور مجزا برای هر کلاس خودرو هم منتشر می‌شود.

رم امسال ۱۲۸ امتیاز گرفت که نشان می‌دهد ماشین‌هایش به ازای هر صد دستگاه ۱۲۸ ایراد داشتند. این کارخانه دو سال پیش در رده ۲۱ قرار داشت و سال گذشته سوم شد. این اولین بار است که رم در این رده‌بندی اول می‌شود.

منبع تصویر، Ram

رم مارک نوپایی است. این کارخانه در سال ۲۰۱۱ با انشعاب از دوج شکل گرفت و سه مدل وانت و دو مدل ون تولید می‌کند.

در نظرسنجی بر اساس کلاس‌های مختلف خودرو، هفت مدل از گروه هیوندای در رتبه اول قرار گرفت و موفق‌ترین خودروساز بود. تویوتا با پنج مدل و ب‌ام‌و با چهار مدل در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

تسلا به جی‌دی پاور اجازه نمی‌دهد تا ماشین‌هایش در پانزده ایالت در نظرسنجی کنند و به همین دلیل به طور رسمی در این رده‌بندی حضور ندارد. اما جی‌دی‌پاور می‌گوید به اندازه کافی از رانندگان در ۳۵ ایالت دیگر اطلاعات کسب کرده تا بتواند امتیازی عادلانه به این کارخانه بدهد. کیفیت ماشین‌های تسلا اگرچه نسبت به سال قبل بهتر شده، اما این خودروساز الکتریکی با ۲۳۱ امتیاز در پایین جدول است.

مدل لوکس آئودی

منبع تصویر، AUDI

توضیح تصویر،

کانسپت گرند اسفیر مبنای ساخت مدل A8 خواهد بود

در آستانه برگزاری نمایشگاه مونیخ، آئودی از کانسپتی رونمایی کرده که قرار است مبنای ساخت نسل بعدی مدل A8، لوکس‌ترین مدل کارخانه باشد که در سال ۲۰۲۵ به بازار عرضه خواهد شد.

کانسپت گرند‌ اسفیر (Grandspere)، الکتریکی و کاملا خودران است. ماشین هم‌اندازه مدل A8 است اما ظاهرش اسپرت‌تر شده است. چراغ‌های جلو باریک است و با نقطه تاریکی در وسط، به چشم گربه شبیه است.

ماشین با نزدیک شدن سرنشینان آنها را تشخیص می‌دهد. درها به طور خودکار باز می‌شود و موقعیت صندلی، میزان دمای هوا و تقویم کارهای روزانه برای هر سرنشین تنظیم می‌شود. به جای نمایشگر معمولی، گرند اسفیر اطلاعات را با پروژکتور روی صفحه‌ای چوبی که سراسر جلوی ماشین را گرفته نمایش می‌دهد.

منبع تصویر، AUDI

توضیح تصویر،

اطلاعات با پروژکتور روی صفحه‌ای چوبی در جلوی ماشین نمایش داده می‌شود

بسیاری از بخش‌های ماشین با نگاه راننده و حرکت دستش کنترل می‌شود. فرمان در داخل داشبورد پنهان است و اگر راننده بخواهد با اشاره دست بیرون می‌آید. در حالت خودران، راننده و سرنشین می‌‌توانند صندلی‌‌ها را تا شصت درجه بخوابانند و دراز بکشند.

آئودی با ساخت سه کانسپت قصد دارد تصوری از مدل‌های الکتریکی و خودرانش در آینده را نمایش دهد. کانسپت اول به نام اسکای‌ اسفیر ماشینی اسپرت بود که ماه گذشته رونمایی شد. سومین کانسپت به نام "اربن اسفیر" (urbansphere) یک ماشین شهری است و در سال ۲۰۲۲ نمایش داده خواهد شد.

از مجموعه جهان خودرو بخوانید:

جنسیس الکتریکی می‌شود

منبع تصویر، GENESIS

توضیح تصویر،

جنسیس به تازگی اولین مدل کاملا الکتریکی خود را رونمایی کرده است

جنسیس، خودروساز لوکس کره‌ای اعلام کرده که از سال ۲۰۲۵ مدل‌های جدیدش کاملا الکتریکی خواهد کرد. این شرکت که بخشی از گروه خودروسازی هیوندای است می‌گوید با این استراتژی تازه قصد دارد فروش محصولاتش را تا ۴۰۰ هزار دستگاه در سال افزایش دهد.

در ویدیویی که همراه با اعلام استراتژی جدید منتشر شد، مدیران کارخانه گفتند که این شرکت هشت محصول الکتریکی و هیدروژنی تولید خواهد کرد و تا سال ۲۰۳۰ ماشین‌های بنزینی از محصولات جنسیس حذف خواهد شد.

جنسیس فعالیت خود را پنج سال پیش آغاز کرد و به تازگی محصولاتش را در اروپا عرضه کرده است. فروش شرکت در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۱۳۰ هزار دستگاه بود.

کارخانه کره‌ای به تازگی اولین مدل الکتریکی خود را رونمایی کرده است. این ماشین که نامش GV 60 است،‌ یک شاسی‌بلند کوچک است که از نظر فنی با دو مدل هیوندای آیونیک ۵ و کیا EV6 مشابه است، اما امکاناتش از این دو مدل لوکس‌تر است.

جشن تولد ایربگ

منبع تصویر، DAIMLER

توضیح تصویر،

لباس‌های بنز در هفته مد برلین نمایش داده خواهد شد

مرسدس-بنز به مناسبت پنجاه سالگی ثبت اختراع ایربگ، مجموعه‌ای از لباس‌ و کوله پشتی تولید کرده که با ایربگ‌های بازیافت شده دوخته شده است. این لباس‌ها که با همکاری هرون پرستون (Heron Preston)، طراح لباس و فعال محیط زیست آمریکایی طراحی شده قرار است در هفته مد برلین نمایش داده شود.

اولین ایربگ‌ها در دهه پنجاه میلادی در آمریکا و آلمان اختراع شد، اما تا دهه هشتاد در خودروسازی استفاده نشد. بنز ایربگ خود را در اکتبر سال ۱۹۷۱ ثبت کرد و ادعا می‌کند که اولین خودروسازی است که از این وسیله ایمنی در محصولاتش استفاده کرده است. بنز کلاس S که در سال ۱۹۸۱ به بازار عرضه شد، اولین مدل کارخانه است که در آن ایربگ نصب شد.

پرستون رنگ سفید ایربگ‌ها را در لباس‌هایش حفظ کرده و برای تزیین، از رنگ نارنجی و شکل‌هایی استفاده کرده که در تست ایمنی ماشین‌ها به کار می‌رود. لباس‌های او پس از هفته مد برلین در فروشگاهی اینترنتی که ویژه لباس‌های تک است فروخته خواهد شد.