BBC Persian

صفحه نخست > افغانستان

رقابت هند و پاکستان در میدان افغانستان

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  12:09 گرينويچ - دوشنبه 18 فوريه 2013 - 30 بهمن 1391

وحید پیکان

بی‎بی‌سی


در آستانه برگزاری اجلاس سه جانبه دهلی نو با حضور مقام‎های افغان، آمریکایی و هندی، رقابت‎ بین هند و پاکستان بر سر مسئله افغانستان شدت یافته است.

پاکستان به تازگی از بریتانیا خواسته که نقش هند در افغانستان را محدود کند و بر عکس، هند درباره نقش پاکستان در افغانستان در حال گفتگو با چین و روسیه است.

روابط میان افغانستان و پاکستان در یک دهه‌ اخیر با فراز و فرود‌های زیادی همراه بوده است.

تحلیلگران افغان به این باورند که پاکستان در ۱۰ سال گذشته در قبال افغانستان سیاست ‌دوگانه داشته: از یک‌ سو از روند موجود حمایت کرده و از سوی دیگر با این اتهام رو به رو بوده که به تقویت و آموزش مخالفان مسلح و حمله‌های انتحاری و انفجاری ادامه داده است.

از سویی هم دهلی‌ نو در چند سال گذشته روابط نزدیکی با کابل داشته و آمادگی هند برای سرمایه‎گذاری در افغانستان با واکنش پاکستان رو به رو شده است.

اتحاد با هند به این دلیل برای افغانستان مفید است که هند در تمام عرصه‌ها یک قدرت معتبر جهانی است و می‎تواند تعهدات خود را عملی کند. افغانستان هند را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کشورهای اعطاکننده کمک به این کشور می‎داند.

امضای تفاهم‎نامه همکاری میان هند و افغانستان در سال گذشته بیانگر آن بود که با تیره شدن روابط بین افغانستان و همسایه شرقی‎اش، پاکستان، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان به دنبال متحد جدید است. اما این متحد افغانستان رقیب منطقه‎ای پاکستان است. ولی حضور پررنگ پاکستان در افغانستان هم سبب نگرانی هند شده است.

مقام‎های هندی گفته‎اند در مورد نقش پاکستان در افغانستان با دو متحد نزدیک خود، روسیه و چین، گفتگو می‎کند. مشاور امنیت داخلی هند به رسانه‎ها گفته‎است که این گفتگوها در اخیر ماه جاری میلادی انجام خواهد شد.

در شرایطی که آمریکا اعلام کرده به زودی افغانستان را ترک می‎کند، رقابت کشورهای منطقه برای نفوذ بیشتر در این کشور افزایش پیدا کرده است.

ادامه این روند با توجه به تضعیف روزافزون جایگاه پاکستان در منطقه سبب می‎شود حضور قدرت‌های نوظهور در افغانستان بیشتر و پررنگ‎تر شوند.

اما وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که نزدیکی روابط اش با کشورهای منطقه و جهان به زیان هیچ کشوری نیست و سیاست خارجی‎اش را بر اساس منافع ملی خود تنظیم می‎کند.

جانان موسی زی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت: "افغانستان یک کشور مستقل و دارای یک حاکمیت ملی است و استقلال خود را همچنان حفظ خواهد کرد. افغانستان روابط خود با کشورهای منطقه و جهان را با در نظر داشت منافع ملی خود تنظیم می‏‎کند."

او تاکید کرد: "افغانستان کشوری است که در برابر همسایه‎ها مسئولانه برخورد کرده و این مسئولیت را درک می‎کند. افغانستان هرگز اجازه نخواهد داد تا تهدیدی یا خطری از ناحیه روابطش با کشورهای دیگر، متوجه همسایه‎ها باشد."

به نظر می‎رسد که پس از سال ۲۰۱۴ و پس از خروج نیروهای بین‎المللی و آمریکا، افغانستان راهکار جدید و مستقلی را در روابط خارجی خود تجربه کند. در این میان کشورهای منطقه و غرب برای استفاده از موقعیت‎های اقتصای و سیاسی افغانستان رقابت‎های جدیدی را آغاز خواهند کرد.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter