BBC Persian

صفحه نخست > ايران

وزیر ارتباطات ایران: کندی سرعت اینترنت دلایل امنیتی دارد

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  12:25 گرينويچ - شنبه 08 سپتامبر 2012 - 18 شهریور 1391

رضا تقی پور، وزیر ارتباطات ایران گفته است که کندی سرعت اینترنت در ایران دلایل امنیتی دارد.

آقای تقی پور، به ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران گفته است که "با توجه به حملات متعددی که در ارتباط با اینترنت کشور صورت می‌گیرد ما گاه ناچار به تشدید ملاحظات امنیتی هستیم و این مساله موجب ایجاد محدودیت‌هایی در پهنای باند و سرعت اینترنت می‌شود."

ایران طی سال‌های اخیر هدف حملات پی در پی سایبری قرار داشته و مقام های ایران تایید کرده اند که این حملات خساراتی به برنامه‌های اتمی این کشور هم وارد کرده است.

با این همه کاربران اینترنت در ایران می گوید که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و اعتراضات فراگیر خیابانی به آن، سرعت اینترنت در مقاطعی به حدی کاهش می‌یافته که عملا استفاده از آن ناممکن می‌شده است.

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران، پیشتر از کنترل محتوا و سرعت اینترنت در هنگام تظاهرات ضددولتی و برنامه‌ریزی معترضان برای راهپیمایی اعتراضی خبر داده بود.

"افزایش پهنای باند اینترنت ایران"

وزیر ارتباطات ایران همچنین یکی دیگر از دلایل کاهش سرعت اینترنت را اختلال در کابل های زیردریایی اینترنت خوانده اما گفته که با ایجاد یک کابل موازی در کف دریای عمان، این مشکل برطرف شده است.

در سال های اخیر ایران در مواردی کاهش سرعت اینترنت را اختلال و قطعی کابل زیر دریای عمان و برخورد لنگر کشتی ها با آن عنوان می کرد.

وزیر ارتباطات ایران در عین حال از افزایش پهنای باند اینترنت خبر داده و گفته در ابتدای دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، ایران پهنای باند بین‌الملل را از ۷ درگاه دریافت می کرده "اما اکنون تعداد این درگاه‌ها دو برابر شده و به ۱۴ درگاه رسیده است."

با این حال پایین بودن سرعت اینترنت در ایران و محدودیت دسترسی به آن در کنار فیلترینگ دولتی، از موارد گلایه کاربران اینترنت در ایران است و به نظر می رسد افزایش پهنای باند اینترنت تاثیر مستقیمی بر کیفیت اینترنت مورد استفاده شهروندان نگذاشته است.

با توجه با کاربرد متنوع و نیاز به اینترنت در زندگی مدرن، ضریب دسترسی به این شبکه و سرعت آن یکی از شاخص های توسعه یافتگی محسوب می‌شود.

مقام های ایرانی از حدود دو سال پیش به دلایل امنیتی و همچنین نظارت بر محتوای سایت‌هایی که نامناسب می‌دانند، در پی اجرای طرحی موسوم به "اینترنت ملی" و " شبکه ملی اطلاعات" بوده اند.

وزیر ارتباطات ایران اخیرا گفت اکثر استان های کشور تحت پوشش این شبکه قرار گرفته اند.

وزیر ارتباطات ایران گفت بر اساس این طرح با جداسازی شبکه اطلاعات داخلی از شبکه اینترنت جهانی ایران "قادر به مهار صد در صدی حملات سایبری خواهیم بود و دیگر بدافزاری وارد نخواهد شد. مگر برخی شیطنت‌ها که ممکن است از داخل کشور منشا بگیرند."

ایران از شبکه ملی اینترنت با عنوان "اینترنت پاک" و "اینترنت حلال" هم یاد می‌کند.

برخی کاربران ایرانی نگران هستند که اجرای این طرح در فازهای بعدی، به توانایی حکومت ایران در اعمال محدودیت‌های بیشتر بر اینترنت یا حتی قطع دسترسی ایرانیان به اینترنت منجر شود اما کارشناسان می گویند اجرای این طرح با کیفیت فعلی استفاده از اینترنت را با محدودیت بیشتری از آنچه که هم اکنون هست، مواجه نمی کند.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter