BBC Persian

صفحه نخست > ايران

مجلس ایران وزیر علوم را برکنار کرد؛ نجفی با حکم روحانی سرپرست وزارت علوم شد

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  12:32 گرينويچ - چهارشنبه 20 اوت 2014 - 29 مرداد 1393

نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از بحث درباره کارنامه رضا فرجی دانا، وزیر علوم کابینه حسن روحانی، به دنبال یک رای گیری با ورقه که به صورت مخفی انجام شد، با ۱۴۵ رای موافق، ۱۱۰ رای مخالف و ۱۵ رای ممتنع، به "عدم اعتماد" رای دادند و آقای فرجی دانا را برکنار کردند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران که از صبح امروز برای انجام یک سفر استانی عازم اردبیل شده است، محمد علی نجفی را به سرپرستی وزارت علوم و رضا فرجی دانا را به عنوان مشاور رییس جمهور در امور علمی و آموزشی منصوب کرد.

آقای روحانی در غیاب خود، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور را به مجلس فرستاده بود و شماری از اعضای کابینه از جمله علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، محمدجواد ظریف وزیر خارجه و حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، آقای فرجی دانا را در جلسه استیضاح همراهی می کردند.

نمایندگان طراح استیضاح آقای فرجی دانا در متن، طرح علت اقدام خود را "فراهم سازی بستر و ترویج افراطی گری در دانشگاه‌ها"، "ارائه مجوز پذیرش افراد رد صلاحیت شده"، "بازگرداندن برخی از اساتید اخراج شده"، "تغییر شیوه انتخاب روسای دانشگاه ها"، "انتصاب عناصر دارای سابقه مشخص در فتنه ۸۸ در مسئولیت های مهم ستادی ‌وزارت خانه و عزل اشخاص عالم" و "عدم مواجه درست با تحرکات سیاسی ضد انقلاب و ضد نظام" عنوان کرده بودند.

نمایندگانی که در موافقت با برکناری آقای فرجی دانا سخنرانی کردند، علیرضا زاکانی، حسین نقوی حسینی، محمد حسن آصفری، موسی غضنفرآبادی، الیاس نادران، قاسم جعفری، علی اصغر زارعی، بیژن نوباوه بودند.

آقای نوباوه در زمان نطق خود به عنوان موافق استیضاح وزیر علوم، یک ویدیو شامل بخش هایی از برنامه های برخی از شبکه های تلویزیونی از جمله تلویزیون بی بی سی فارسی را در مورد بورسیه‌های غیرقانونی پخش کرد. علی لاریجانی، رئیس مجلس مانع ادامه پخش آن شد و از آقای نوباوه خواست به جای استناد به رسانه های خارجی، حرف خود را بزند.

در پایان اظهارات غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده رشت و جواد هروی نماینده قائنات به عنوان مخالفان استیضاح، دیگر نمایندگان موافق وقت خود را به رضا فرجی دانا دادند تا از خود دفاع کند. اظهارات آقای فرجی دانا با سخنرانی حسن روحانی در جمع مردم اردبیل مصادف بود که در آن به دفاع از وزیر علوم پرداخت و خواهان رای اعتماد مجدد مجلس به او شده بود.

رضا فرجی دانا، در آغاز سخنرانی خود به اظهارات مخالفان در مورد کند شدن روند پیشرفت علمی در ایران اشاره کرد و گفت: "آنچه امروز در سیاست علوم با آن مواجه هستم نتیجه سیاست های ۴ تا ۶ سال پیش است."

او هنگام سخنرانی نمودارها و ارقامی را در اثبات صحبت های خود بر روی مانیتور مجلس به نمایندگان نشان داد.

آقای فرجی دانا در نطق دفاعیه خود خطاب به مخالفانش گفت: "می گویند چرا کسانی را که از فتنه هستند حمایت می کنید. من شهادت شرعی می دهم اینها دلسوزان انقلاب و کشورند." وی درباره اعتراض برخی از نمایندگان به لغو "بورسیه های غیرقانونی" گفت که در میان کسانی که امتیازات آنها لغو شده، بورسیه شدگان "رشته ادبیات فارسی و فقه" نیز وجود داشته و از نمایندگان پرسید: "این افراد را باید به خارج بفرستیم؟"

پیش از آغاز رای گیری درباره طرح استیضاح وزیر علوم، علی لاریجانی رئیس مجلس از گفته های آقای فرجی دانا تمجید کرد و خطاب به او گفت: "چون من را حکم قرار داده‌اید اشاره می‌کنم به جمع‌بندی‌هایی که در جلسه با هم داشتیم پایبند باشید از جمله اینکه اگر چند نفر از این برادران [مسئولان وزارتخانه] جابجا شوند ثلمه‌ای وارد نمی‌شود و فضا آرام تر خواهد شد."

اشاره آقای لاریجانی ظاهرا به برکناری جعفر میلی منفرد معاون و جعفر توفیقی مشاور وزیر علوم بود که یکی از خواسته های اصلی نمایندگان استیضاح کننده محسوب می شد.

لحظاتی پس از این اظهارات، آقای لاریجانی مجددا از تریبون مجلس اعلام کرد اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور پیغام فرستاده که "به نظر شما احترام می‌گذاریم و به آن عمل می‌کنیم."

پس از توضیحاتی فنی یک نماینده درباره کارت های رای دهی، رای گیری درباره طرح استیضاح آغاز شد و نمایندگان سرانجام، رضا فرجی دانا را از وزارت علوم برکنار کردند.

آقای فرجی دانا دومین وزیر پیشنهادی حسن روحانی، رئیس جمهور برای این وزارتخانه بود. نمایندگان مجلس سال گذشته در جریان رای گیری درباره فهرست وزرای پیشنهادی رئیس جمهور، به جعفر میلی منفرد که اولین نامزد آقای روحانی برای پست وزارت علوم بود هم رای اعتماد نداده بودند.

برکناری آقای فرجی دانا، اولین مورد استیضاح مجلس علیه وزاری کابینه آقای روحانی و دومین استیضاح انجام شده توسط مجلس نهم است.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter