BBC Persian

صفحه نخست > دانش و فن

بازگشت نقشه گوگل به آی‌فون

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  14:27 گرينويچ - شنبه 15 دسامبر 2012 - 25 آذر 1391

اپلیکیشن نقشه گوگل پس از انتقادهای فراوانی که متوجه شرکت اپل شد، به آی‌فون کاربران بازگشت.

اپلیکیشن نقشه گوگل تا پیش از نسخه ۶ سیستم‌عامل iOS یک بخش داخلی از آن محسوب می‌شد یعنی تا زمانی که اپل تصمیم گرفت تا مجوز آن را به علت اختلافاتش با گوگل تمدید نکند. این اقدام خشم کاربرانی را برانگیخت که نقشه اپل را پر از اشتباه می‌دانستند.

برخی منابع غیررسمی می‌گویند که اپل از گوگل درخواست کرده بود تا امکان هدایت صوتی را در اپلیکیشن خود روی دستگاه‌های اپل فعال کند. گوگل این خواسته را رد کرد در حالی که این امکان در سیستم‌عامل اندروید که تولید خودش است، فعال بود.

اما یک روز پیش گوگل اپلیکیشن نقشه خود را در فروشگاه اپلیکیشن‌های اپل ارائه کرد تا دوست‌داران این نرم‌افزار بتوانند پس از چند ماه دوری آن را روی گوشی‌های آیفون و آی‌پاد نصب کنند.

اپلیکیشن نقشه گوگل توانست تنها چند ساعت پس از عرضه آن در اپ‌استور به صدر جدول بیشترین دریافت اپ‌های رایگان صعود کند.

مزیت نقشه گوگل در اندروید

اپلیکیشن نقشه گوگل در سیستم‌عامل اندروید ویژگی‌هایی دارد که در نسخه آی‌اواس آن در دسترس نیست:

توانایی دریافت نقشه برای مشاهده و استفاده آفلاین و جست‌وجوی صوتی از جمله امکاناتی است که در نسخه آیفونی این اپلیکیشن گنجانده نشده هر چند که کای هاتسن، مدیر این پروژه در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی خبر از یکپارچه شدن همه نسخه‌ها در آینده داد.

نمای پروازی یکی از امکاناتی است که در نقشه اپل تعبیه شده. این نما حاصل پردازشی است در جهت تولید تصاویر گرافیکی سه‌بعدی واقع‌گرایانه.

گوگل هم خدمات مشابهی را ارائه می‌ئخئ اما برای استفاده از آن باید از نرم‌افزار نقشه گوگل به نرم‌افزار گوگل‌ارث (Google Earth) جابه‌جا شد.

از سال ۲۰۰۸ پروژه‌ای به نام Ground Truth توسط گوگل دنبال می‌شود که شامل داده‌هایی است که توسط ناوگانی از خودروها و دوچرخه‌ها گردآوری می‌شود.

تصاویر و داده‌هایی که این ناوگان گردآوری می‌کنند، توسط رایانه‌ها پردازش می‌شود. علایم راهنمایی و رانندگی، نام‌های تجاری، تابلوی جاده‌ها و موارد کلیدی دیگر ۸ میلیون کیلومتر از جاده‌ها در ۴۵ کشور در این پروژه جمع‌آوری شده‌اند.

چنین اطلاعاتی معمولاً به وسیله گزارش‌های مردمی اصلاح و تکمیل می‌شوند. کاربران آی‌فون می‌توانند با تکان دادن گوشی خود هنگام باز بودن نقشه اپل، نظر خود را در قالب بازخورد برای گوگل بفرستند و در صورتی که اشکالی در نقشه می‌بینند، آن را بلافاصله گزارش دهند.

آقای هانسن ادعا می‌کند که نقشه گوگل بیش از هر برنامه مشابه دیگر بر داده‌های دریافتی بنا شده است و توضیح می‌دهد: «اگر جاده‌ای برای شش ماه آینده بسته شده یا دو روز قبل خیابانی گشوده شده باشد، تنها به وسیله فردی که آنجا زندگی می‌کند قابل تشخیص است. اما اگر شما در آن منطقه نباشید، دانستن آن بسیار دشوار خواهد بود».

او می‌افزاید: «چیز بیشتری که ما می‌توانیم به شما ارائه دهیم، به‌روزرسانی تغییرات نقشه است. بنابراین کاربران بیشتری از اطلاعات تصحیح‌شده بهره خواهند برد».

آقای هانسن می‌گوید که اطلاعات گزارش‌شده پس از تأیید به جای چند ساعت، چند دقیقه بعد ظاهر خواهد شد.

اپل نیز به دنبال ارتقای داده‌های خود از راه بازخورد کاربرانش است.

اما راه‌یابی دوباره اپلیکیشن گوگل در آی‌اواس دامنگیر نوکیا هم خواهد شد.

پس از حذف نقشه گوگل توسط اپل بود که شرکت فنلاندی نوکیا، اپلیکیشن نقشه خود با نام Here Maps را برای همه سیستم‌عامل‌ها از جمله iOs ارائه داد.

نوکیا ده‌ها سال قدیمی‌تر از گوگل است و به اندازه کافی به دقیق بودن مشهور است.

اپلیکیشن نوکیا با اقبال زیادی از سوی کاربران اپل مواجه شد اما باز هم نتوانست انتظار آنان را برآورده کند چرا که با فناوری HTML5 طراحی شده بود که یک فناوری ویژه صفحات وب است نه یک فناوری مخصوص گوشی‌های موبایل اپل.

بسیاری از کاربران، توانایی‌های نقشه نوکیا را زیر سؤال بردند هر چند نوکیا توضیح داد که به تدریج مشکلات این نقشه کمتر خواهد شد.

برخی از کارشناسان معتقدند که این اشکال‌ها می‌تواند به خارج ماندن نوکیا از رقابت نقشه‌ها منجر شود.

ایران روی نقشه‌ها

نام ایران در ارتباط با نقشه‌ها تا کنون چندین بار به تیتر خبرها تبدیل شده است. نام خلیج فارس در نقشه گوگل و مالکیت جزایر سه‌گانه تنب کوچک، بزرگ و ابوموسی در نقشه نوکیا از جمله این موارد است.

بررسی ایران روی نقشه‌های این سه شرکت نشان‌دهنده این است که نقشه گوگل اطلاعات زیادی از کسب‌وکارها، ایستگاه‌های اتوبوس‌رانی و حتی سرویس‌های بهداشتی دارد. نقشه نوکیا در این زمینه عقب‌تر از نقشه گوگل است اما نسبت به نقشه اپل اطلاعات بیشتری را به کاربرانش ارائه می‌دهد.

نوکیا تنها شرکتی در بین این سه بود که نمایندگی رسمی در ایران داشت و رسماً می‌توانست فعالیت کند اما فعالیت رسمیش را در ایران به علت فشارهای ناشی از تحریم‌ها ضد ایران شهریور ماه گذشته پایان داد.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter