BBC Persian

صفحه نخست > جهان

آمریکا: شکاف نژادی در اعطای بورس های سازمان فدرال

به روز شده:  21:44 گرينويچ - پنج شنبه 18 اوت 2011 - 27 مرداد 1390
واشنگتن – کنگره آمریکا

تحقیقات داخلی "موسسه های ملی بهداشت آمریکا" نشان می دهد که این سازمان فدرال طی سال های اخیر به دانشمندان سیاهپوست به مراتب کمتر از دانشمندان سفیدپوست، کمک هزینه های تحقیقاتی بلاعوض اعطا کرده است.

این در حالیست که بر اساس قوانین آمریکا، نژاد شهروندان در کنار مواردی نظیر دین، ملیت و جنسیت، نباید بر دسترسی آنان به فرصت های اقتصادی یا اجتماعی به ویژه در سازمان های دولتی، اثری داشته باشد.

"موسسه های ملی بهداشت آمریکا" که به اختصار "ان آی اچ" نام دارد، یکی از سازمان های زیرمجموعه وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده است.

این سازمان سالانه بیش از ۳۰ میلیارد دلار صرف طرح های تحقیقات بهداشتی و پزشکی می کند.

بنا بر تحقیقات بازرسان این سازمان، بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ میلادی، فقط ۱۶ درصد از طرح های ارائه شده توسط متخصصان آفریقایی تبار به "ان آی اچ"، تایید و هزینه های آن تامین شده است.

این رقم برای دانشمندانی که نژاد آنها سفید درج شده ۲۹ درصد بوده است.

سیاهپوستان حداقل ۱۲ درصد جمعیت آمریکا را تشکیل می دهند، اما بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ فقط یک و دو - دهم درصد متقاضیان کمک هزینه های تحقیقاتی از سازمان "ان آی اچ"، سیاه پوست بوده اند.

مقر اصلی "ان آی اچ" در شهر بتزدای ایالت مریلند واقع است.

بنا بر این تحقیقات که به دستور مدیران آن انجام شده، پس از در نظر گرفتن عوامل دیگر از جمله سطح تحصیلات دانشمندان آفریقایی تبار و سفیدپوست، سیاهپوستان حداقل ۱۰ درصد شانس کمتری برای دریافت بودجه تحقیقاتی فدرال داشته اند.

فرانسیس کولینز، مدیرکل این سازمان، روز پنجشنبه وضع جاری را غیرقابل قبول دانست و بر رفع این مشکل تاکید کرد.

این گزارش حاکیست که دانشمندان آمریکایی آسیایی تبار، تقریبا از شانس برابر با سفیدپوستان برخوردار بوده اند و لاتین تبارها نیز از این نظر، شانس برابری با سفیدپوستان داشته اند.

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter