BBC Persian

صفحه نخست > جهان

آرون سوارتز، مبارز خواهان آزادی اینترنت خودکشی کرد

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  22:45 گرينويچ - شنبه 12 ژانويه 2013 - 23 دی 1391
آرون سوارتز

آرون سوارتز، از نخبگان جوان برنامه نویسی و چهره مشهور در میان فعالان جوان جویای آزادی اینترنت، در سن ۲۶ سالگی با خودکشی به زندگی خود خاتمه داد.

بنابرگزارش‌ها، جسد آقای سوارتز که در میان دانشجویان نخبه دانشگاههایی چون ام. آی. تی آمریکا "یک قهرمان" محسوب می شد، روز جمعه (۱۱ ژانویه - ۲۲ دی) در آپارتمان شخصی اش در نیویورک پیدا شده است.

آقای سوارتز از طراحان اولیه وبسایت اجتماعی-خبری ریددیت (Reddit) بود.

آرون سوارتز، برنامه نویسی را از کودکی شروع کرده بود و در نوجوانی هنگامی که تنها ۱۴ سال سن داشت یکی از پدیدآوردندگان نسخه اولیه آر.اس.اس (RSS) بود.

آر اس اس (Really Simple Syndication) شیوه ای ساده است که به کاربران اینترنت امکان می دهد به طور خودکار تازه ترین اخبار موجود در وبسایت‌ها را دریافت کنند.

آرون سوارتز خیلی زود به جمع فعالان مدافع آزادی اینترنت و مخالف سانسور در فضای مجازی پیوست. او در ماههای گذشته با اتهام هک کردن برخی وبسایت ها روبرو شده بود.

اتهام او هک کردن و نفوذ به وبسایت های دانشگاه ها و دستیابی به هزاران صفحه از اطلاعات آکادمیک از وبسایت جی‌استور (JSTOR) بود. اطلاعاتی که به گفته بازپرسان آقای سوارتز گفته بود در نظر داشته همه آنها را به طور رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

آرون سوارتز در جلسه سال گذشته بازپرسی همه اتهام ها را رد کرده بود و قرار بود ماه آینده دوباره در دادگاه حاضر شود.

مقامات پزشکی قانونی نیویورک تایید کرده اند که آرون سوارتز ۲۶ ساله پس از حلقه آویز کردن خود در آپارتمان شخصی اش، جان داده است

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter