BBC Persian

صفحه نخست > جهان

گورباچف: قوانین مصوب جدید در روسیه ناقض حقوق شهروندان است

Facebook Twitter Google+
به روز شده:  20:42 گرينويچ - پنج شنبه 07 مارس 2013 - 17 اسفند 1391

میخائیل گورباچف، از رهبران شوروی سابق، قوانینی را که به تازگی در روسیه تصویب شده‌اند، محکوم کرده و گفته است که تصویب چنین قوانینی، "حمله به حقوق شهروندان" روسیه است.

آقای گورباچف در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی از ولادیمیر پوتین خواست تا "از مردم خود در هراس نباشد."

او همچنین از حلقه یاران آقای پوتین انتقاد کرد و گفت که این حلقه پر از "مقام های فاسد و دزدان" است.

براساس قوانینی که به تازگی در روسیه تصویب شده‌اند، هماهنگی برای برگزاری تجمعات بدون مجوز، تخلف محسوب می‌شود. در چارچوب این قوانین، تعریف جدیدی از خیانت به کشور ارائه شده است و سایت‌های اینترنتی نیز با مقررات سختگیرانه‌تری روبه‌رو هستند.

در ماه ژانویه گذشته، دیده‌بان حقوق بشر، از سازمان‌های فعال در زمینه حقوق بشر، ولادیمیر پوتین را متهم کرد که از زمان آغاز دور سوم ریاست‌جمهوری خود در ماه مه ۲۰۱۲ میلادی به "بدترین سرکوب سیاسی روسیه در دوره پس از شوروری" دست زده است.

به دنبال برگزاری انتخابات بحث‌برانگیز پارلمانی روسیه در دسامبر سال ۲۰۱۱ مخالفان دولت در مسکو و چند شهر بزرگ روسیه تجمعاتی برگزار کردند و از آن زمان تاکنون، تعدادی از رهبران مخالفان دولت بازداشت شده‌اند.

"پس‌رفت"

آقای گورباچف ۸۲ ساله که وضعیت جسمی مناسبی ندارد، در گفت‌وگویی که درباره وضعیت روسیه داشت، گفت که از قوانین متعددی که پس از روی کار آمدن دوباره آقای پوتین در روسیه تصویب شده‌اند، "شگفت‌زده" است.

او "حمله به حقوق شهروندان" را وجه مشترک تمام این قوانین خواند و گفت: "به خاطر خدا، شما نباید از مردم خودتان در هراس باشید."

او به بی‌بی‌سی گفت: "آنچه مردم می‌خواهند و انتظار دارند رئیس‌جمهورشان انجام دهد، این است که گفت‌وگویی مستقیم با آنها داشته باشد."

آقای گورباچف گفت که لازم است ولادیمیر پوتین "تلاش کند روسیه را از این وضعیت دشواری که در آن قرار دارد، خارج کند."

او همچنین گفت که در جریان اولین دور ریاست‌جمهوری آقای پوتین از او دفاع کرده است، ولی پس از آن، روابط آنها دچار "پس‌رفت" شده است.

گزارش شده است که میخائیل گورباچف و ولادیمیر پوتین در شرایط کنونی، به ندرت با هم گفت‌وگو می‌کنند و در بیش از یک سال گذشته نشست مشترکی با یکدیگر نداشته‌اند.

آقای گورباچف گفت: "من در انظار عموم خیلی از او انتقاد کرده‌ام. او گاهی کنترلش را از دست می‌دهد و یک بار هم گفت که باید زبان گورباچف بریده شود."

او اضافه کرد: "به نظرم او (پوتین) خیلی نگران و عصبی است. همه‌چیز به خوبی پیش نمی‌رود و فکر می‌کنم که او باید روش خود را عوض کند."

آقای گورباچف با وجود انتقادهایی که مطرح کرد، گفت که به باور او اطرافیان آقای پوتین در ماندن او بر سر قدرت موثر هستند و باعث می‌شوند که خطر یک کودتا یا طغیان علیه پوتین کمتر باشد."

او گفت که اطرافیان پوتین، افرادی مناسب او هستند.

با این حال، خود آقای گورباچف هم با انتقادهایی روبه‌رو بوده است و بسیاری از مردم روسیه او را در فروپاشی شوروی مقصر می‌دانند. هرچند هم‌اکنون و بیش از ۲۰ سال پس از فروپاشی شوروی، او حاضر به پذیرش چنین موضوعی نیست.

او می‌گوید: "من اغلب متهم می‌شوم که اروپای شرقی و مرکزی را واگذار کرده‌ام، ولی به چه کسانی؟ مثلا لهستان را به لهستانی‌ها برگرداندم. مگر این کشور متعلق به چه کسانی بود؟"

ارسال به شبکه های اجتماعی

Email Balatarin Del.icio.us Facebook Google+ Twitter