BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 فرهنگی  
جلال آل احمد
و نثر برون گرای
فارسی
 مردم افغانستان چه می گويند؟ 
افغانستان
و يازدهم
سپتامبر
 پزشکان بدون مرز 
تيمارستانها
فراموشخانه
نيستند

 قانون اساسی، ميثاق ملی


قانون اساسی، ميثاق ملی

تاجيکستان: صفحه ويژه


تاجيکستان: صفحه ويژه

:خبرهای روز


گفتگوهای رابرتسون و رحمانوف

کرزی خواستار مقابله با حمله از کشورهای همسايه شد

خليلزاد و ماموريتی دشوار

يک مقام گوانتانامو به جاسوسی متهم شد

نشست وزرای کشور سی آی اس

'مردم بايد اصلاحات در وزارت دفاع را تاييد کنند'

'اقتصاد افغانستان سی درصد رشد داشته است'

جنبش دانشجويی افغانستان، در آغاز راه

تجليل از روز جهانی صلح

تشکيل گروه مقاومت طالبان

تلفات حمله نظامی آمريکا در افغانستان

اعتبارات بانک آسيايی توسعه به دولت تاجيکستان

آمريکا ميزان کمک به بازسازی افغانستان را افزايش می دهد

موسسه خيريه بريتانيايی از نحوه امدادرسانی در افغانستان انتقاد کرد

تمديد مهلت بازپرداخت وام پاکستان به تاجيکستان

 
صفحه نخست > منطقه 

گرينويچ 13:44 - 21/09/2003

تجليل از روز جهانی صلح

کارشناسان می گويند حفظ صلح در گرو رفع فقر عمومی است
کارشناسان می گويند حفظ صلح در گرو رفع فقر عمومی است

رحيم رحيميان در دوشنبه

روز يکشنبه 21 سپتامبر در شهر دوشنبه، پايتخت تاجيکستان، از روز جهانی صلح به طور ويژه تجليل به عمل آمد. بدين منظور بنياد صلح تاجيکستان، يک سازمان اجتماعی به همکاری دفتر تحکيم صلح سازمان ملل متحد در اين کشور در باغ مرکزی شهر دوشنبه يک برنامه فرهنگی و تفريحی برگزار کردند.


شهريه اهتم زاد: فقر و کم بضاعتی هر لحظه می تواند به آرامش و ثبات کشور لطمه زند.
مسئولين دفتر تحکيم صلح سازمان ملل متحد در تاجيکستان روند تحکيم صلح اين کشور را بی بازگشت خوانده ولی هم زمان تاکيد کرده اند که فقر فراگير از مشکلات اصلی اين کشور است که برای رفع آن بايد دولت تاجيکستان تلاش بيشتر به خرج بدهد.

در مراسم تجليل از روز جهانی صلح در باغ مرکزی شهر دوشنبه نمايندگان بنياد صلح تاجيکستان و مسئولين دفتر تحکيم صلح سازمان ملل متحد در اين کشور، برخی از فرهنگيان و روشنفکران، جوانان و نورسان و شاگردان برخی از مدارس متوسط شهر دوشنبه شرکت کردند.

در جريان اين مراسم مسئولين دفتر تحکيم صلح سازمان ملل متحد در تاجيکستان از روند استقرار صلح در اين کشور ابراز رضايت کردند و اميدوار شدند که اين روند بی بازگشت خواهد بود. اما شهريه اهتم زاد، معاون رئيس بنياد صلح تاجيکستان تاکيد کرد که مشکل فقر در تاجيکستان می تواند به ثبات اين کشور خلل وارد کند.

وی افزود: "خوشبختانه مردم تاجيکستان به بهترين دست آورد يعنی صلح کامياب شدند و اکنون در فضای آرام و آسوده به سر می برند. ولی فقر و کم بضاعتی از مشکلاتی است که هر لحظه می تواند به آرامش و ثبات کشور لطمه زند. دولت تاجيکستان را لازم است چاره بهسازی وضع اقتصادی مردم را بيانديشد و از بروز هر گونه ناآرامی که ناشی از ناداری باشد جلوگيری نمايد."

از سوی ديگر ولدمار روکوشفسکی، کارمند دفتر تحکيم صلح سازمان ملل متحد در تاجيکستان گفت که دستيابی به صلح فراگير در اين کشور کار آسانی نبود و هم اکنون دولت تاجيکستان را ضرور است برای حفظ ثبات در کنار رفع مشکلات اقتصادی مردم و کاهش ميزان فقر، از روندهای دمکراتيک و توسعه نهادهای جامعه مدنی پشتبانی کند.


استقرار ثبات چنين معنی ندارد که در اين جامعه اختلافات ديگر وجود نداشته باشند، زيرا در جامعه مردم و گروههای مختلف انديشه و منافع مختلفی را دنبال می کنند، از اين رو وجود اختلافات در جامعه دمکراتيک امری طبيعی است.
نماينده دفتر تحکيم صلح سازمان ملل
آقای روکوشفسکی افزود: "بدون شک، صلح تاجيکان که در نوع خود بی نظير بود، در صفحات تاريخ ثبت است. برای حفظ اين صلح بايد همه گونه تلاشها را به خرج داد تا تاجيکستان به پيشرفت اقتصادی دست يابد و به يک کشور واقعا دمکراتيک تبديل شود. حفظ ثبات و آرامش تاجيکستان به بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی و سياسی مردم اين کشور بستگی دارد."

نماينده دفتر تحکيم صلح سازمان ملل متحد در تاجيکستان تاکيد کرد که استقرار ثبات چنين معنی ندارد که در اين جامعه اختلافات ديگر وجود نداشته باشند، زيرا در جامعه مردم و گروههای مختلف انديشه و منافع مختلفی را دنبال می کنند، از اين رو وجود اختلافات در جامعه دمکراتيک امری طبيعی است. به گفته اين منبع گسترش همکاری و گفتگوی ميان احزاب و گروههای سياسی و اجتماعی گوناگون در جامعه آگاهی مردم و همين طور فرهنگ صلح را تقويت می بخشد.

مراسم تجليل از روز جهانی صلح در شهر دوشنبه با برگزاری برنامه موسيقی و رقس ادامه داشت و هم زمان ميان کودکان و نورسان مسابقه نقاشی در موضوع صلح صورت گرفت. برگزار کنندگان گفتند که 40 درصد جامعه تاجيکستان را کودکان و نورسانی تشکيل می دهند که صدمه جنگ داخلی در اين کشور را تجربه نکرده اند. از اين رو برگزاری مراسم بزرگداشت صلح بخصوص برای کودکان بغايت مفيد است.


رقصيدن برای صلح


40 درصد جامعه کودکان و نورسانی اند که جنگ را نديده اند
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی
 
  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما