BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:22 گرينويچ - دوشنبه 23 ژانويه 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
گزارشی از نمایشگاه بهترین عکس های خبری سوئیس در سال 2005
 

 
 
نمايی از نمايشگاه
نمايی از نمايشگاه
پانزدهمین نمایشگاه سالانه بهترین عکس های خبری سوئیس، از ششم دسامبر گذشته تا نوزدهم فوریه سال جاری در موزه ملی سوئیس در زوریخ، یادآور تصاویری از رویدادهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی سال گذشته از نگاه فتوژورنالیست های مطبوعات سوئیس است.

در این نمایشگاه که عکس های برگزیده از میان صدها عکس مورد ارزیابی به نمایش در آمده، پنج موضوع رویدادهای خبری، پرتره، ورزش، فرهنگ و هنر و زندگی روزمره مورد نظر بوده است.

ریکابث اشتیگر، مدیر نمایشگاه و عضو هیات داوری آن، می گوید: "همه عکس هایی که در یکی از رسانه های چاپی سوئیس چاپ شده و برای هیات داوری ارسال شده باشند، در رشته های پنج گانه مورد ارزیابی قرار می گیرند."

هیات داوران این جوایز سالانه مرکب از استادان ارتباطات، روزنامه نگاری و عکاسان حرفه ای مطبوعات هستند.

عکس برگزیده سال ٢٠٠٥ از لارنت گیرون

نحوه انتخاب عکس ها به این صورت بوده است که در ابتدا هر داور عکس ها را رتبه بندی کرده و سپس عکس های برگزیده را از میان صدها عکس رسیده روی میز منتخبان در یک سالن بزرگ می چیدند و بار دیگر درباره هر عکس بحث می کرده اند.

به این ترتیب تکلیف عکس برنده امسال پس از روزها بحث و بررسی روشن شده است.

در روز چهارشنبه 22 ژوئن سال گذشته، برای اولین بار در تاریخ قطارهای مسافربری سوئیس، به مدت دوازده ساعت برق ایستگاه ها قطع شد و ده ها هزار مسافر ساعت ها در ایستگاه های قطار سرگردان ماندند.

از این واقعه بی نظیر عکس های بسیاری به دست هیات داوران رسید که از آن میان این عکس جایزه نخست شامل گواهی افتخار و جایزه نقدی را به خود اختصاص داد.

از ریکابث اشتیگر درباره معیارهای انتخاب عکس های برگزیده می پرسم، او پاسخ می دهد: "برای ما ارزش های ژورنالیستی و همچنین زیبایی شناسی و از سوی دیگر خلاقیت و نو آوری هم مورد تاکید داوران بوده است."

میشلین کالمیره، وزیر امور خارجه در مقابل مسجدالاقصی

وی افزود: "ضمن اینکه نگاهی ریزبینانه به وقایع در کشور هم برای ما جالب بوده است. به عنوان نمونه ما روی عکسی از نوجوانان در شهر بسیار بحث کردیم وقتی این بحث ها به نتیجه نرسید، روزنامه ای که عکس در آن چاپ شده بود را مورد بررسی قرار دادیم و به دلیل چیدمان آن و نوع نگاه عکاس آن را برگزیدیم. به این ترتیب برای ما چیدمان روزنامه ها و نحوه استفاده از عکس در آن هم قابل توجه بوده است."

در نمایشگاه در بخش عکس های رویدادها، تصاویر جالبی از رویدادهای سوئیس و جهان در سال گذشته از جمله سیل در سوئیس و چگونگی برخورد مردم شهرها و روستاها با آن، کمک رسانی به آسیب دیدگان سونامی، سفر دالایی لاما به سوئیس تا زمین خوردن میشلین کالمیره، وزیر امور خارجه این کشور، در جریان دوچرخه سواری در یک مراسم ملی و همچنین رسیدن کارگران تونل زیر زمینی آلپ از دو سو به همدیگر در جریان پایان حفاری تونل آلپ که امکان دسترسی مستقیم جهانگردان به قله آلپ را فراهم می آورد، به چشم می خورد.

در بخش زندگی روزمره، عکس های کریستینه برلوخر از نوجوانان، کارگران حفار تونل، به رسمیت شناخته شدن ازدواج همجنسگرایان در برخی از کانتون ها (استان ها) از جمله زوریخ، عکس های دیدیه روئف از زندان منطقه برن، تصاویر سیاه و سفید ادی ریش از نمایشگاه اروتیک در حومه زوریخ، عرضه کنندگان قاچاق مواد مخدر در ژنو، ذبخ اسلامی گوسفند توسط مسلمانان در ژنو به عنوان استانی که بیشترین تعداد مسلمانان مقیم سوئیس در آن ساکن هستند، دیده شدن اولین خرس وحشی پس از یک قرن در سوئیس، جائیکه خرس به عنوان یکی از نمادهای زندگی طبیعی آن شهرت دارد، قرار گرفته اند.

رودلف مرتز، وزیر اقتصاد سوئيس که در کیف بغلی اش به دنبال پول خرد می گردد

بخش پرتره که در ورودی نمایشگاه قرار دارد، بهترین عکس های این بخش را در خود جای داده است. عکس برنده این بخش، عکسی از میشلین کالمیره در حال آماده شدن برای ورود به مسجد القصی است. جایزه دوم این بخش به عکسی از دختر شایسته سال گذشته سوئیس که در یک تصادف جان باخت، تعلق گرفته است.

همچنین تصاویر جالبی از رودلف مرتز، وزیر اقتصاد، که در کیف بغلی اش به دنبال پول خرد می گردد.

بخش سوم نمایشگاه به بهترین عکس های ورزشی سال اختصاص یافته است. جایزه نخست این بخش نیز به عکسی از جشن پیروزی تیم فوتبال اف. ث تون تعلق گرفته است. نکته جالب توجه در این بخش غیبت عکس های مربوط به رقابت های اسکی است که به نوعی در سوئیس ورزش ملی به شمار می رود.

دالايی لاما

بخش فرهنگ و هنر بخش دیگری است که جایزه اصلی آن به عکسی از ایستگاه قطاری بین راه در صبح زود، تعلق گرفته است. اما دومین عکس از یک رقص سنتی همگانی در کنگره زوریخ، بیشتر جلب توجه می کند.

همچنین عکسی ازهارالد ناگلی نیز در این بخش خودنمایی می کند. او در بیست سال گذشته بطور مداوم به کار طراحی روی دیوارهای شهر پرداخته است.

در آخرین بخش نمایشگاه، بهترین عکس های مربوط به خارج از کشور جای گرفته اند. عکس های مانوئل باوئر از مجله ایلوستره که چهار سال با دالایی لاما در تبت زندگی کرده است، برای جایزه نخست این بخش مورد توجه داوران قرار گرفته است.

عکس هایی از سونامی، سوگواری برای یاسر عرفات و پاپ نیز جز بهترین عکس های خبری مربوط به خارج از کشور شناخته شده اند.

لارنت گیرون، عکاس برگزیده امسال نمایشگاه

لارنت گیرون، عکاس برگزیده امسال نمایشگاه، درباره چگونگی عکاسی برای عکس برگزیده سال می گوید: "همسرم در آن زمان باردار بود و ما در انتظار تولد فرزندمان بودیم که دیر هم کرده بود؛ وقتی خبردار شدم که قطارها به دلیل فقدان برق از کار افتاده اند، دوربینم را برداشتم و به ایستگاه لوزان رفتم. حدود هفت صبح در شلوغ ترین ساعات ایستگاه های قطار، مدیر آژانس عکاسی از زوریخ به من زنگ زد که عجله کنم و زودتر چند عکس برای روزنامه ها بفرستم. من شروع کردم عکس هایم را برایشان بفرستم و باز به ایستگاه برگشتم و تمام طول روز عکس گرفتم. غروب بود که دختری را دیدم که کنار ریل نشسته بود و کتاب می خواند؛ کاری که معمولا ممنوع است. در یک لحظه تمام عناصر عکاسی در این تصویر برای من جان گرفت. وقتی سر فرصت با لنز تله از او عکس گرفتم و آن را از طریق لپ تاپم همان جا برای آژانس فرستادم احساس کردم این یک تصویر نمادین از این روز تاریخی است."

از ریکابث اشتایگر درباره احتمال پذیرش عکس هایی که در رسانه های آن لاین منتشر می شود پرسیدم. او گفت که در حال حاضر این موضوع مورد بحث برگزار کنندگان نیست و عکس ها حتما باید قبلا در یک رسانه چاپی درج شده باشند.

نمایشگاه علاوه بر انتشار کتابچه عکس ها، کتاب نفیسی هم شامل نقدهای منتقدان درباره عکس های برگزیده چهارده دوره گذشته و همچنین تحلیل هایی در باره عکاسی خبری در رسانه های امروز جهان منتشر کرده است. این نمایشگاه که اغلب بازدیدکنندگان آن روزنامه نگاران، دانشجویان هنر و ارتباطات و یا علاقمندان به عکس های خبری هستند در طبقه دوم ساختمان قدیمی موزه ملی سوئیس تا یک ماه دیگر برای بازدید عموم دائر خواهد بود.

 
 
مهدی کاوسی، پناهجوی ايرانی  در هلند-  اين عکس که توسط پل وريکر برای رويتر گرفته شده، برنده جايزه دوم بخش 'مردم در تک عکس خبری' در جايزه ' عکس خبری جهان' شدآلبوم عکس
منتخبی از عکسهای برگزيده جايزه 'عکس خبری جهان'
 
 
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران