BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:04 گرينويچ - پنج شنبه 02 فوريه 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
گسترش خشم مسلمانان عليه رسانه های اروپا
 
يک فلسطينی مسلح در خارج از دفتر اتحاديه اروپا در غزه
مردان مسلح، دفتر محلی اتحاديه اروپا در غزه را محاصره کردند
در تازه ترين واکنش به انتشار چاپ مجموعه کاريکاتورهايی از پيامبر اسلام، در مصر، حسنی مبارک، رئيس جمهور اين کشور در مورد اين کاريکاتورها موضع گيری کرده است.

وی که نظراتش توسط يکی از سخنگويان وزارت خارجه مصر در اندونزی انعکاس يافته، تاکيد کرده که آزادی بيان نبايد بهانه ای برای بی احترامی به مذاهب قرار گيرد. آقای مبارک هشدار داده که در صورت ادامه اين وضع، تندروها از آن سوء استفاده خواهند کرد.

حامد کرزای رئيس جمهور افغانستان نيز چاپ اين کاريکاتورها را بشدت محکوم کرده و آنرا "يک توهين آشکار ... به صدها ميليون انسان" خوانده است.

در پی چاپ اوليه اين کاريکاتورها در دانمارک، يک رشته تظاهرات در کشورهای عربی به راه افتاده و روابط ديپلماتيک دانمارک با برخی کشورهای مسلمان رو به تيرگی گذاشته است.

در همين حال روز پنج شنبه، مردان مسلح، دفتر محلی اتحاديه اروپا در غزه را محاصره کرده اند.

فلسطينی های مسلح خواستار پوزش کشورهای دانمارک، نروژ و فرانسه شده اند. نروژ می گويد دفتر نمايندگی خود را در ساحل غربی تعطيل کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه نروژ به بی بی سی گفته که اين دفتر تا اطلاع ثانوی تعطيل است اما هنوز تصميمی برای بيرون آوردن کارکنانش از محل گرفته نشده است.

در پاکستان، صدها تظاهرکننده شعار "مرگ بر دانمارک" سر داده و پرچم های دانمارک و فرانسه را به آتش کشيده اند.

بحران زمانی شدت گرفت که روزنامه "فرانس سوآر" کاريکاتور تازه ای در صفحه اولش منتشر ساخت که در آن خدای بودايی، يهودی، مسلمان و مسيحی روی ابری در پروازند و خدای مسيحيان می گويد: "شکايت نکن محمد، کاريکاتور همه ما را قبلا کشيده اند".

روز پنجشنبه دبير تحريريه اين روزنامه فرانسوی به دليل "رنجاندن مسلمانان" از کار برکنار شده است.

ژاک لوفران در حالی از سوی صاحب روزنامه "فرانس سوآر" اخراج شده که روزنامه اش با چاپ دوباره کاريکاتورها در ميانه جدال مسلمانان با روزنامه های اروپايی بر تنش ها افزوده بود.

آزادی بيان

فرانس سوآر
"فرانس سوآر" کل مجموعه دوازده کاريکاتور جنجالی را چاپ کرده بود

در اقدامی غير منتظره، روزنامه ال شيهان، چاپ اردن، اولين روزنامه عربی است که اين کاريکاتورها را چاپ کرده است. اين روزنامه چنين استدلال کرده که مردم بايد بدانند به چه چيزی اعتراض می کنند.

رسانه ها در آلمان، ايتاليا، هلند و اسپانيا روز چهارشنبه در حمايت از آزادی بيان به نشر مجدد کاريکاتورهای دانمارکی اقدام کرده بودند.

با اين حال، ريموند لاکا، فرانسوی مصری تبار صاحب روزنامه "فرانس سوآر" در بيانيه ای که برای خبرگزاری فرانسه ارسال کرده، می گويد: "بعنوان نشانه ای قوی از احترام به باورهای قلبی و اعتقادات شخصی انسان ها، تصميم گرفتم ژاک لوفران، دبير تحريريه روزنامه را اخراج کنم".

"ما از جامعه مسلمانان و همه کسانی که از انتشار اين کاريکاتورها شوکه شده اند پوزش می خواهيم."

خبرنگاران اين روزنامه پنج شنبه با انتشار تصوير و سرمقاله ای در صفحه اول "فرانس سوآر" مبنی بر دفاع سرسختانه از حق آزادی بيان، از تصميم دبير تحريريه خود حمايت کرده اند.

در اين سرمقاله آمده که آزادی اديان به افراد حق می دهد تا فريضه دينی شان را بجا آورند يا نياورند، اما اين آزادی نبايد به اين تعبير شود که قوانين يک دين خاص به کل جامعه تحميل شود.

ارو ماريتون يکی از نمايندگان مجلس فرانسه اخراج دبير تحريريه روزنامه "فرانس سوآر" را "در تضاد کامل با سنت آزادی مطبوعات" تعبير کرده است.

وی به بی بی سی گفته است آقای لوفران با انتشار اين کاريکاتورها حداقل به مردم اين امکان را داده تا آنچه در موردش بحث می شود را ببينند.

در سنت اسلام به تصوير کشيدن چهره پيامبر اسلام حرام است اما گروه های مدافع آزادی بيان از چاپ اين تصاوير حمايت کرده اند.

واکنش جهان اسلام

واکنش مسلمانان به آثار هنری
پوستر تبليغاتی تحريم محصولات دانمارکی در عراق
۱۹۸۹: آيت الله خمينی، بنيانگذار جمهوری اسلامی ايران در پی چاپ کتاب آيات شيطانی، حکم مرگ سلمان رشدی را صادر کرد
۲۰۰۲: مقاله عثامه دانيل، روزنامه نگار نيجريه ای در مورد پيامبر و دختر شايسته جهان، آشوب های مرگباری به دنبال داشت
۲۰۰۴: تئو ون گوگ، کارگردان هلندی در پی ساخت فيلم مستندی در مورد خشونت عليه زنان مسلمان، به قتل رسيد
۲۰۰۵: گالری هنری تيت بريتانيا در لندن، يک اثر هنری ساخته جان لاتام هنرمند بريتانيايی را به علت اينکه می توانست در فضای حساس پس از بمب گذاريهای لندن نسبت به مسلمانان توهين آميز قلمداد شود، از گالری بيرون کشيد

عربستان سعودی سفير خود را از دانمارک فراخوانده و ليبی نيز از بستن سفارتخانه اش در کپنهاگ خبر داده است. همچنين در کشورهای عربی، مردم با تحريم محصولات دانمارکی فشار زيادی به اقتصاد اين کشور وارد کرده اند.

ايران نيز سفرای برخی کشورهای اروپايی را احضار کرده و "ضرورت احترام به باورهای دينی و ارزش های مذهبی جامعه يک و نيم ميلياردی مسلمانان" را به آنان گوشزد کرده است.

روز سه شنبه، دفتر روزنامه "يولاندز پستن" که اولين بار اين کاريکاتورها را چاپ کرده بود به دليل تهديد به بمب گذاری تخليه شد.

اين روزنامه اوايل هفته با چاپ نامه ای خطاب به "شهروندان محترم جهان اسلام" خواسته بود تا "سوء تفاهم" های ايجاد شده در پی چاپ کاريکاتورهايی از حضرت محمد را برطرف سازد.

سردبير اين روزنامه نوشته بود: "به باور ما اين ۱۲ کاريکاتور معتدل بوده اند. انتظار نمی رفت آنها توهين آميز تلقی شوند. اين کاريکاتورها قوانين دانمارک را نيز نقض نکرده اند. اما بدون شک احساسات بسياری از مسلمانان را جريحه دار کرده اند که بابت آن پوزش می خواهيم".

نخست وزير دانمارک از اقدام اين روزنامه بشدت اظهار خشنودی کرده است. اما شخصا از ادای پوزش خودداری و از آزادی رسانه ها دفاع کرده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز نيز گفته که عکس العمل دنيای عرب "حاکی از فقدان درک" آزادی مطبوعات بعنوان "رکن اساسی دمکراسی" است.

 
 
نقش پا بر پرچم دانمارک آلبوم عکس
بحران "کاريکاتورهای موهن" از نگاه عکاسان
 
 
سوالنظر دهيد:
آيا طنز در مورد اعتقادات مذهبی جرم است؟
 
 
مطالب مرتبط
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران