http://www.bbcpersian.com

15:45 گرينويچ - چهارشنبه 23 آوريل 2008 - 04 اردیبهشت 1387

مذاکره بوش با پادشاه اردن برای صلح خاورمیانه

جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا در آغاز دو روز گفتگو در واشنگتن درباره پیشبرد مذاکرات صلح خورمیانه، با ملک عبدالله، پادشاه اردن ملاقات کرده است.

سفارت اردن گفت که ملک عبدالله از آمریکا مصرانه خواسته است جدول زمانی مشخصی را برای مذاکره میان اسرائیلیان و فلسطینیان اعلام کند.

پادشاه اردن پس از ملاقات با آقای بوش با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در واشنگتن ملاقات کرد. آقای عباس قرار است فردا (پنجشنبه 24 آوریل)، با رئیس جمهور آمریکا ملاقات کند.

مقامات آمریکایی می گویند مذاکرات صلح پیشرفت کرده است اما منتقدان می گویند شواهد کمی در این رابطه در دست است.

اوایل هفته جاری جیمی کارتر، رئیس جهمور سابق آمریکا در جریان سفری به منطقه گفت که به باور او از زمان برگزاری نشست آناپولیس در ماه نوامبر وضعیت مذاکرات بدتر شده است.

اخیرا جنبش اسلامی حماس گفته که اگر مردم فلسطینی قبول داشته باشند کشوری فلسطینی طبق مرزهای تعیین شده در سال 1967 تشکیل شود این گروه نیز طبق خواسته مردم با این امر موافق است. اما این گروه بار دیگر اعلام کرد که موجودیت اسرائیل را به رسمیت نخواهد شناخت.

جیمی کارتر، که در سوریه با رهبران ارشد حماس دیدار داشته، گفته است که اگر اسرائیل و آمریکا حاضر نشوند حماس و سوریه را در مذاکرات شرکت دهند، روند صلح خاورمیانه با دشواری ادامه خواهد داشت.

در همین حال، محاصره نوار غزه که تحت کنترل حماس است از سوی اسرائیل ادامه دارد و اسرائیل تنها اجازه ورود حداقل مواد غذایی و برخی تجهیزات را به این اراضی می دهد.

محاصره نوار غزه توسط اسرائیل باعث مشکلات زیادی برای مردم نوار غزه شده و زندگی را برای آنها دشوار ساخته است.

سازمان ملل و بسیاری از گروه ها و سازمان های حقوق بشری نسبت به بروز یک فاجعه انسانی در غزه هشدار داده اند.