به روز شده:  17:28 گرينويچ - پنج شنبه 09 دسامبر 2010 - 18 آذر 1389

جامعه ایران

گفت و گوی جمشید برزگر، مهدی فتاپور و علی افشاری

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

۵۷ سال پیش، در روز ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲، در جریان تظاهرات دانشجویان به سفر ریچارد نیکسون، معاون رئیس جمهوری آمریکا به ایران، مصطفی بزرگ نیا، مهدی شریعت رضوی و احمد قندچی، سه دانشجوی دانشکده فنی دانشگاه تهران، کشته شدند. این تظاهرات هم به دلیل آنکه پس از سقوط دولت دکتر محمد مصدق و وقایع ۲۸ مرداد اتفاق افتاد و هم به دلیل آنکه به مرگ سه دانشجو انجامید، از اهمیت بسیاری برای مخالفان شاه برخوردار شد تا آنجا که این روز، روز دانشجو نامیده شد.

تنها چند سال پس از تاسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳، و بویژه در تب و تاب های سال های پس ازشهریور ۱۳۲۰ و اشغال ایران توسط ارتش متفقین، جنبش دانشجویی در ایران، در پیوند با دانشجویان ایرانی از غرب برگشته و نیز ارتباط با دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از ایران شکل گرفت و تثبیت شد.

از همان آغاز، دانشگاه یکی از اصلی ترین عرصه های ظهور و حضور احزاب سیاسی بود و دانشجویان مهم ترین گروه مخاطب این احزاب. به این ترتیب، جنبش دانشجویی ایران، به رغم تنوع گرایش های سیاسی و صف بندی های داخلی، به یکی از اصلی ترین بازیگران عرصه سیاست و اجتماع در ایران قبل و بعد از انقلاب ۱۳۵۷ بدل شد و به همین دلیل، همواره یکی از چالش های پیش روی قدرت حاکم بوده است.

مراسم سالگرد ۱۶ آذر، معمولا زمینه و فرصتی برای دانشجویان بوده که اعتراضات و خواسته های خود را بیان کنند. اعتراضاتی که به شکل متناوب با برخوردهای پلیسی و درگیری هایی همراه بوده است.

در برنامه این هفته و در گفت و گوی جمشید برزگر، مهدی فتاپور در آلمان و علی افشاری در آمریکا، ، دو تن از رهبران و فعالان دانشجویی در سال های پیش و پس از انقلاب، ویژگی ها، نقاط قوت و ضعف جنبش دانشجویی ایران، موقعیت کنونی و چشم اندازهای پیش روی این جنبش بررسی شده است.

***

برنامه رادیویی پژواک به بررسی رویدادها و مباحث مختلفی در حوزه های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایران اختصاص دارد. شما می توانید این برنامه را هر پنج شنبه شب در نیمه دوم برنامه جام جهان نما بشنوید.

این برنامه صبح هر جمعه هم در برنامه چشم انداز بامدادی تکرار می شود و شما می توانید آن را از وبسایت ما نیز بشنوید و از طریق همین سایت دیدگاه ها و نظرات خود را در باره برنامه یا سخنان میهمانان برنامه به این نشانی بفرستید

pezhwak@bbc.co.uk

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.