هیات نظارت بر مطبوعات ایران به روزنامه اطلاعات تذکر داد

هیات نظارت بر مطبوعات ایران که مسئول صدور مجوز نشریات در این کشور و نظارت بر محتوای آن است به روزنامه اطلاعات "تذکر" داده است.

علت تذکر هیات نظارت بر مطبوعات به روزنامه اطلاعات در خبرگزاری های ایران منتشر نشده اما این روزنامه در تاریخ ۱۹ دی مقاله ای از حسین علایی از فرماندهان سابق سپاه منتشر کرده بود که انتشار آن واکنش های متفاوتی برانگیخته است.

آقای علایی در مقاله خود در روزنامه اطلاعات نوشته بود که در اواخر دوره پهلوی "تیراندازی به تظاهر کنندگان"، "حصر کردن بعضی بزرگان در خانه های خود"، "متهم کردن مخالفان به اقدام علیه امنیت کشور" و "متهم کردن مردم معترض به اردو کشی و زورآزمایی خیابانی" از جمله اشتباهات محمدرضا شاه پهلوی بود که به سرنگونی او انجامیده است.

آقای علایی رئیس پیشین ستاد مشترک سپاه، و فرمانده اسبق نیروی دریایی سپاه بود.

چند روز پس از انتشار این مقاله، حامیان آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران که هدف از انتشار این مقاله را انتقاد تلویحی از رهبر جمهوری اسلامی تفسیر کردند، مقابل منزل حسین علایی تجمع کردند و دست به شعار نویسی بر دیوار منزل او زدند.

آقای علایی در یاداشتی توضیح داده که هدفش از نگارش این مقاله مقایسه نظام شاهنشاهی با نظام جمهوری اسلامی نبوده است.

همزمان با روزنامه اطلاعات که محمود دعایی مدیر آن منصوب آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی است، وب سایت خبرآنلاین هم که مقاله آقای علایی را بازنشر کرده بود، از هیات نظارت بر مطبوعات تذکر گرفته است.