دیوان عدالت اداری رای ابطال ریاست مرتضوی را منتشر کرد

رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری در باره ابطال انتخاب سعید مرتضوی به عنوان مدیر عامل صندوق تامین اجتماعی، در روزنامه رسمی کشور منتشر شد.

در این رای که به امضای محمد جعفر منتظری رئیس دیوان عدالت اداری رسیده، آمده است که بر مبنای اساسنامه صندوق تامین اجتماعی، "هیات وزیران و هیات امنای صندوق، فقط صلاحیت (پیشنهاد) مدیر عامل را به وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی داراست و نه انتخاب وی."

دیوان عدالت اداری با استناد به این بخش از اساسنامه، حکم ریاست آقای مرتضوی بر صندوق تامین اجتماعی را "مغایر قانون" تشخیص داده و نوشته حکم صادر شده از سوی دولت برای آقای مرتضوی"ابطال می شود."

بنابر حکم دیوان عدالت اداری، آقای مرتضوی شرایط لازم برای مدیریت صندوق تامین اجتماعی را نداشته است چون بنابر قانون، کسی باید در این جایگاه قرار می گرفت که حداقل دارای "مدرک کارشناسی ارشد با پنج سال سابقه فعالیت تخصصی در رشته های مدیریت، حسابداری، بیمه، مالی، اقتصاد، انفورماتیک و گروه پزشکی" باشد اما آقای مرتضوی فاقد این شرایط است.

سعید مرتضوی در زمان انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ دادستان تهران بود، اما بعد از اعتراضات انتخاباتی و حادثه کهریزک که به مرگ چند نفر منجر شد، از این سمت برکنار شد و به دولت رفت.

او از سوی آقای احمدی‌نژاد ابتدا به ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و بعد به ریاست صندوق تامین اجتماعی منصوب شد.

سعید مرتضوی در حوادث بعد از انتخابات، از سوی یک کمیسیون ویژه مجلس به عنوان صادر کننده دستور انتقال بازداشت‌شدگان روز ۱۸ تیر به بازداشتگاه کهریزک معرفی شد و خانواده کشته شدگان کهریزک خواهان رسیدگی به پرونده آقای مرتضوی هستند.

دیوان عدالت اداری با اشاره به تعلیق آقای مرتضوی از سوی قوه قضائیه به خاطر حادثه کهریزک تاکید کرده که "شبهه و شائبه ممنوعیت از ادامه خدمت در زمان تعلیق نیز" در مورد آقای مرتضوی "جدی و قابل تامل است."