دومین روز از اجلاس سران غیرمتعهدها آغاز به کار کرد

به روز شده:  06:22 گرينويچ - جمعه 31 اوت 2012 - 10 شهریور 1391

دومین روز از شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها به ریاست محمود احمدی نژاد کار خود را در تهران آغاز کرده و به گفته سخنگوی وزارت خارجه، در نشست بعد از ظهر، بیانیه نهایی اجلاس "در هفتصد بند" به تصویب خواهد رسید.

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ایران، سخنگوی وزارت خارجه گفته است که چند بند از این بیانیه "به موضوع سوریه، مخالفت با دخالت بیگانگان، مخالفت با تحریم های یکجانبه علیه سوریه" اختصاص دارد، هر چند با توجه به مواضع متفاوت ایران با شمار دیگری از کشورهای عضو جنبش، مشخص نیست این موارد به چه صورت جمله بندی شده است.

به گزارش ایرنا، در اولین روز اجلاس، بیش از ده تن از رهبران و مقامات خارجی از جمله محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، نوری المالکی، نخست وزیر عراق، عبدالعزیز بن عبدالله، فرستاده ویژه پادشاه عربستان، حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان و نماینده کره شمالی سخنرانی کردند و در نشست روز دوم هم سی تن از مقامات شرکت کننده برای سخنرانی نام نویسی کرده اند.

اگرچه نشست هایی از این قبیل کمتر در رسانه های بین المللی خبرساز می شود، اما اخبار نشست روز اول اجلاس تهران به دلیل سخنرانی بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل درباره سوریه و برنامه اتمی ایران، و سخنان محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر در حمایت از مخالفان حکومت سوریه و اقدام رادیو تلویزیون دولتی ایران در پخش ترجمه تحریف شده سخنان آقای مرسی در سطح گسترده در جهان انعکاس یافت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.