آمریکا برای نخستین بار یک گونه زنبور را در لیست در معرض خطر قرار داد

این عکس که توسط جان کایا گرفته شده یک زنبور صورت آبی هاوایی را در حال مکیدن شهد یک گل نشان می‌دهد

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

زنبور صورت زرد زمانی در همه جای هاوایی به وفور دیده می‌شد

آمریکا هفت زیرگونه از زنبورهای صورت زرد هاوایی را در فهرست گونه‌های در معرض انقراض قرار داده است. این نخستین بار است که یک گونه زنبور در بالای فهرست جانوران در معرض خطر آمریکا قرار می‌گیرد.

فعالان حفظ محیط‌زیست می‌گویند این زنبورها به علت از دست دادن قلمرو طبیعی زیست‌شان، آتش سوزی‌های مکرر در جنگل‌ها ‌و همچنین ورود گونه‌هایی از زنبوران غیربومی به قلمرو آنها، در معرض انقراض قرار گرفته‌اند.

زنبورها نقشی حیاتی در بارور کردن درختان و مراتع دارند و چنانچه نسل این گونه از زنبورها در هاوایی منقرض شود، بخش وسیعی از محیط زیست این منطقه آمریکا در معرض نابودی قرار خواهد گرفت.

قرار گرفتن نام این گونه زنبورهای صورت زرد در فهرست گونه‌های در معرض خطر، حاصل سال‌ها تحقیق و مشاهده گروه‌های حافظ محیط‌زیست از جمله انجمن زیرسز بوده است.

سارینا جپسن، مدیر بخش حیوانات در معرض نابودی انجمن زیرسز گفته اگر چه زنبورهای صورت زرد تقریبا در همه نقاط جهان یافت می‌شوند اما این زیرگونه خاص بومی جزایر هاوایی است و نقشی حیاتی در بارور کردن گونه‌های گیاهی بومی و منحصر به فرد هاوایی دارد.

به گفته این کارشناس محیط‌زیست، اگر چه ممکن است گونه‌های گیاهی که تاکنون توسط این گونه زنبور بارور می‌شدند، درآینده هم توسط گونه‌های دیگر زنبور بارور شوند اما این احتمال هم وجود دارد که با منقرض شدن این هفت زیرگونه از زنبورهای صورت زرد، آن گونه‌های گیاهی هم منقرض شوند.