نخستین فضانورد آمریکا و سالمندترین فضانورد جهان درگذشت

حق نشر عکس Reuters
Image caption جان گلن نخستین آمریکایی و دومین انسانی بود که به فضا رفت

جان گلن، نخستین فضانورد آمریکا و سالمندترین فضانورد جهان درگذشته است.

روز جمعه، ١٩ آذر (٩ دسامبر)، اعلام شد که سناتور جان گلن، که در سال ١٩٦٢ با اولین فضاپیمای سرنشین دار آمریکایی به مدار زمین سفر کرد، در سن ٩٥ سالگی در بیمارستانی در شهر کلمبوس، ایالت اوهایو، درگذشته است. او هفته گذشته در این بیمارستان بستری شده بود.

جان گلن در سال ١٩٢١ در شهر کمبریج، ایالت اوهایو متولد شد و در جنگ دوم جهانی و جنگ کره، خلبان هواپیمای شکاری بود. بعد از جنگ کره، او به عنوان خلبان پروازهای آزمایشی شهرت یافت و در سال ١٩٥٨، ناسا او را برای طی دوره آموزش فضانوردی انتخاب کرد.

در فوریه سال ١٩٦٢ گلن با سفینه "دوستی" به مدار زمین سفر کرد. این پرواز حدود ده ماه پس از پرواز موفقیت آمیز یوری گاگارین، فضانورد روسی، به فضا انجام شد و به این ترتیب، جان گلن دوم انسانی بود که به فضا سفر کرد.

سفر فضایی جان گلن او را به یک قهرمان ملی تبدیل کرد و زمینه موفقیت او در فعالیت‌های سیاسی را فراهم آورد. در سال ١٩٧٤، جان گلن توانست به عنوان نامزد حزب دموکرات از ایالت اوهایو به عضویت سنای آمریکا انتخاب شود و تا سال ١٩٩٩ این کرسی را در اختیار داشت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جان گلن برای دومین بار در سن ٧٧ سالگی هم به فضا رفت

در سال ١٩٧٦ او داوطلبت نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری شد اما نتوانست نامزدی این حزب را کسب کند.

چرخش در مدار زمین آخرین سفر فضایی جان گلن نبود. در سال ١٩٩٨ و در سن ٧٧ سالگی جان گلن توانست سازمان فضایی آمریکا را قانع کند او را به عنوان یکی از کارشناسان فضاپیمای دیسکاوری به ایستگاه فضایی اعزام کند. گفته می‌شود که گلن برای قانع کردن ناسا به قبول این درخواست، گفته بود او را به عنوان "موش آزمایشگاهی" و برای بررسی آثار بی‌وزنی بر سالمندان به فضا بفرستد.

به این ترتیب، اولین فضانورد آمریکایی تا کنون سالمندترین فردی هم بوده که به فضا رفته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اوباما از جان گلن به عنوان فردی یاد کرد که امید بیشتری به آینده را در دل آمریکاییان پدید آورد

جان گلن علاوه بر فعالیت‌های سیاسی و فضایی، تاجر موفقی هم بود و توانست ثروت قابل توجهی را نیز به دست آورد.

او در سال ١٩٤٣ با آنا مارگارت کاستور، که چند ماه از او بزرگتر بود، ازدواج کرد و این ازدواج تا زمان درگذشت همسرش در ماه فوریه سال جاری دوام داشت. از جان و آنا گلن دو فرزند باقی مانده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در پیامی به مناسبت درگذشت جان گلن گفت که او "اسطوره ای بود که باعث امیدواری بیشتر ملتی به آینده شد."

در سال ٢٠١٢، باراک اوباما به پاس خدمات و نقش "الهام بخش" جان گلن در تاریخ معاصر آمریکا، مدال آزادی رئیس جمهوری را که عالیترین نشان دولتی ایالات متحده است به گردن او آویخت.