امید به زندگی زنان کره‌ای به بیش از ۹۰ سال می‌رسد

Korean woman

منبع تصویر، Getty Images

مطالعات نشان می دهد که برای اولین بار در جهان زنان کره جنوبی میانگین عمر بالای ۹۰ سال را ثبت می‌کنند.

این نتیجه گیری حاصل مطالعات دانشگاه امپریال کالج لندن و سازمان بهداشت جهانی است که آمارهای متوسط طول عمر در ۳۵ کشور صنعتی را تحلیل کردند.

براین اساس پیش بینی شد که همه این کشورها تا سال ۲۰۳۰ شاهد افزایش میانگین طول عمر خواهند بود و فاصله میان زنان و مردان در بیشتر کشورها به تدریج ناپدید می شود.

محققان گفتند که این یافته ها در زمینه حقوق بازنشستگی و مراقبت از سالخوردگان چالش هایی پدید می آورد.

پروفسور مجید عزتی به بی‌بی‌سی گفت: "کره جنوبی در خیلی زمینه ها به هدف زده. به نظر می رسد آنها به برابری بیشتری دست یافته باشند و فایده مزایایی مثل آموزش و تغذیه به بیشتر مردم رسیده است."

او افزود: "تا این مقطع آنها بهتر به مشکل فشار خون رسیدگی کرده اند و یکی از پایین ترین آمارهای چاقی مفرط در جهان را دارند."

این داده ها پیش بینی می کند ژاپن که زمانی مظهر عمر طولانی بود در رده بندی جهانی پایین خواهد آمد.

این کشور هم اکنون بالاترین میانگین طول عمر برای زنان را دارد اما براساس این مطالعه از کره جنوبی و فرانسه عقب خواهد افتاد. به علاوه از نظر میانگین طول عمر برای مردان از رده چهارم به رده یازدهم افت خواهد کرد.

آمریکا عقب می افتد

آمریکا هم عملکرد ضعیفی دارد و تا سال ۲۰۳۰ کمترین میانگین طول عمر را در میان کشورهای ثروتمند خواهد داشت.

این مطالعه پیش بینی می کند که متوسط طول عمر برای مردان و زنان در آمریکا به ترتیب ۸۰ و ۸۳ سال خواهد بود که با دستاورد مکزیک و کرواسی یکسان است.

پروفسور عزتی گفت: "آمریکا تقریبا نقطه مقابل کره جنوبی است. جامعه آمریکا دچار نابرابری است تا حدی که کل آمار ملی تحت تاثیر قرار می گیرد - آمریکا تنها کشور صنعتی است که مردم آن تحت پوشش بیمه همگانی نیستند."

"به علاوه آمریکا اولین کشوری است که رشد قد در آن متوقف شده است که نشان دهنده شرایط حاکم بر تغذیه در ابتدای زندگی است."

شیلی از آمریکا پیشی خواهد گرفت و دخترانی که در سال ۲۰۳۰ در این کشور متولد می شوند می توانند انتظار متوسط طول عمر ۸۷ سال را داشته باشند. این امید برای مردان این کشور ۸۱ سال است.

منبع تصویر، Thinkstock

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در بریتانیا انتظار می رود در فاصله ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰ میانگین طول عمر از ۷۹ سال به ۸۲ سال برای زنان و از ۸۳ سال به ۸۵ سال برای مردان افزایش یابد.

نتایج این مطالعه که در نشریه لنست چاپ شده همچنین نشان می دهد که شکاف میان زن و مرد درحال ناپدید شدن است.

پروفسور عزتی گفت: "مردان به طول تاریخی زندگی ناسالم تری داشته اند و میانگین طول عمرشان کمتر بوده."

"آنها بیشتر سیگار می کشیدند و بیشتر الکل مصرف می کردند، و آمار حوادث جاده ای و قتل در آنها بالاتر بود اما با همسان تر شدن عادات زندگی میان زنان و مردان، طول عمر آنها هم نزدیک تر می شود."

این مطالعه نشان می دهد که بخش اعظم بهبود طول عمر به دلیل بهبود زندگی بالای ۶۵ ساله هاست نه کاهش مرگ در دوره کودکی.

محققان در این مطالعه از شیوه های مشابه هواشناسان استفاده کردند.

آنها ۲۱ مدل مختلف ریاضی که روندهای گذشته را تحلیل می کرد ترکیب کردند تا آینده را پیش بینی کنند.

این شیوه همه عوامل مختلف مثل مصرف سیگار و پیشرفت های پزشکی و آمار چاقی را به طور غیرمستقیم در حساب ها وارد می کند؛ عواملی که بر میانگین طول عمر اثر می گذارند.

البته این گزارش تاکید می کند که حوادث غیرمترقبه در ابعاد مشابه سقوط اتحاد جماهیر شوروی یا پیشرفتی فوق العاده مثل واکسنی برای جلوگیری از همه سرطان ها تاثیر عظیمی بر پیش بینی ها خواهد داشت.

پروفسور عزتی گفت: "کشورهایی که عملکرد خوبی دارند به خاطر سرمایه گذاری در نظام بهداشتی و اطمینان از دسترسی همگانی به آن است."