دولت ترامپ دستورالعمل استفاده از توالت‌ برای تراجنس‌ها را لغو می‌کند

آمریکا

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

دولت اوباما از مدارس خواست به دانش‌آموزان تراجنس اجازه بدهند از توالت مخصوص کم‌توان‌ها استفاده کنند

کاخ سفید می‌گوید دولت ترامپ دستورالعملی را که دولت پیشین این کشور درباره استفاده دانش‌آموزان تراجنس از توالت‌های مدارس تصویب کرده بود لغو خواهد کرد.

دستورالعملی که در زمان دولت اوباما تصویب شده بود، از مسئولان مدارس آمریکا می‌خواست که برای دانش‌آموزان تراجنس امکان استفاده از توالت‌هایی متناسب با جنسیت‌شان را فراهم کنند.

منتقدان این مصوبه معتقد بودند این دستورالعمل، دخالت بی‌جای حکومت در جزییات است و حریم خصوصی و امنیت دانش‌آموزان را نقض می‌کند.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید گفته است که آقای ترامپ معتقد است این موضوع در حوزه اختیارات ایالت‌هاست.

او در یک کنفرانس خبری گفته است که انتظار می‌رود روز چهارشنبه دستورالعمل تازه‌ای در این مورد منتشر شود.

در ماه می سال گذشته وزارت‌خانه‌های دادگستری و آموزش دولت اوباما از مدارس این کشور خواستند به دانش‌آموزان تراجنس اجازه بدهند از توالت مخصوص کم‌توان‌ها استفاده کنند و مجبور نباشند به توالت‌های زنانه یا مردانه وارد شوند.

این دستورالعمل با موانع قانونی مختلفی در سطح ۱۳ ایالت‌ مختلف روبرو شد و یک قاضی فدرال تگزاس اجرای دستورالعمل دو وزارتخانه را متوقف کرد.

منتقدان می‌گویند وادار کردن دانش‌آموزان به استفاده از توالت خاص یا بر هم زدن روال تعیین شده برای استفاده از این فضاها برای دانش‌آموزان بر اساس گواهی تولدشان موضوعی است که به امنیت عمومی مربوط می‌شود.

آقای ترامپ در دوران کارزار انتخاباتی‌اش گفته بود دانش‌آموزان تراجنس باید بتوانند هر توالتی را که "احساس می‌کنند مناسب است" استفاده کنند اما پس از مواجهه با انتقادهای جمهوری‌خواهان حرفش را پس گرفت.