برنامه اسپیس‌اکس برای سفر توریستی به ماه

فضا

منبع تصویر، ESA

توضیح تصویر،

اسپیس‌ایکس یک شرکت خصوصی فن آوری های فضایی است که تلاش می‌کند تحولی در صنعت فضانوردی ایجاد کند

ایلان ماسک بنیان‌گذار اسپیس‌اکس می‌گوید این شرکت قصد دارد اواخر سال ۲۰۱۸ دو مسافر را در قالب یک ماموریت توریستی به اطراف ماه بفرستد.

اسپیس‌اکس یک شرکت خصوصی فن آوری های اکتشاف فضایی در آمریکا است که تلاش می‌کند تحولی در صنعت فضانوردی ایجاد کند.

آقای ماسک نام این دو نفر را که قرار است به فضا سفر کنند، فاش نکرده است اما گفته که آنها با مراجعه به این شرکت اعلام آمادگی کرده‌اند که هزینه‌های چنین سفری را بپردازند.

سفینه فضایی حامل این دو مسافر فضایی، قرار است حدود یک هفته در فضا بماند، به دور ماه بچرخد و پیش از بازگشت به زمین عمق فضا را تجربه کند.

شرکت اسپیس‌اکس در بیانیه‌ای که در این باره منتشر کرده نوشته است دو نفری که در قالب این برنامه به فضا سفر می‌کنند، مانند فضانوردان آپولو اشخاصی هستند که "با خودشان امید و رویای بشری" را به فضا می‌برند.

آنها گفته‌اند برای انجام این سفر توریستی، ابتدا وضعیت سلامت این افراد بررسی شده و آزمایش‌های آمادگی بدنی انجام می‌شود.

آموزش‌های اولیه برای این سفر فضایی در سال جاری آغاز خواهد شد.

به گفته این شرکت گروه‌های دیگری نیز برای انجام چنین سفری درخواست داده‌اند و انتظار می‌رود پس از این پرواز،‌ تعداد افراد بیشتری به فضا فرستاده شوند.

ناسا توانست در سال ۱۹۶۹ برای نخستین بار دو فضانورد را به سطح ماه بفرستد.

شرکت اسپیس‌اکس در ماه ژانویه (دی‌ماه) توانست موشک فالکن ۹ را با موفقیت از کالیفرنیا به فضا بفرستد.

تجربه پیشین آنها بعد از انفجار یکی از موشک‌هایشان هنگام پرتاب ناموفق بود.

آژانس فضایی آمریکا در بیانیه ای نوشت: "ناسا برای بیش از یک دهه در صنایع خصوصی سرمایه گذاری کرده ... تا بذر نوآوری تجاری برای پیشبرد آینده بشر در فضا کاشته شود."

"ناسا درحال تغییر شیوه عملکرد خود از طریق شراکت های تجاری برای کمک به ایجاد یک اقتصاد فضایی قوی در آمریکا و باز شدن دست آژانس فضایی برای تمرکز بر توسعه راکت ها، فضاپیماها و سیستم های نسل آینده برای رفتن به ورای ماه و اکتشافات طولانی اعماق فضاست."