صاحبان موبایل اندروید چگونه به تحقیقات سرطان کودکان کمک کنند؟

اندروید حق نشر عکس iStock

دانشمندان از دارندگان موبایل‌های اندروید خواسته‌اند تا به کمک تحقیقات درباره سرطان کودکان بیایند.

آنها می‌گویند از مازاد قدرت پردازش تلفن‌های اندروید می‌توان برای یافتن داروهای موثر در درمان سرطان کودکان استفاده کرد.

این اقدام بخشی از پروژه آی‎بی‌ام برای مشارکت شهروندان در تحقیقات علمی است.

دارندگان موبایل اندروید برای اینکه به این محققان کمک کنند باید اپلیکیشنی را در تلفن‌های خود نصب کنند.

آبی بی ام در سال ۲۰۰۴ 'شبکه جهانی مشارکت مردمی' را راه‌اندازی کرد و از آن زمان ٧٠ هزار داوطلب با قرض دادن بخش از توان پردازش کامپیوتر و موبایل‌های خود به انجام محاسبات پیچیده‌ای کمک کرده‌اند که برای شناخت بهتر بیماری‌هایی مثل زیکا، ابولا، سل و اچ‌آی‌وی/ایدز لازم است.

حق نشر عکس pagadesign

در ابتدا داوطلبان مازاد توان پردازش کامپیوترهای خود را در اختیار محققان قرار می‌دادند اما از چند سال پیش، با کمک این اپلیکیشن، موبایل‌های اندروید هم برای محاسبات پیچیده علمی به کار گرفته شده است.

این اپلیکیشن اکنون برای یاری رساندن به پروژه "سرطان کودکان را نابود کنید" به کار گرفته شده است، پروژه‌ای برای یافتن درمان شش سرطان شایع کودکان از جمله تومورهای مغز، سرطان کبد و استخوان.

جوآن هیندو مدیر پروژه‌ مشارکت مردمی آی‌بی‌ام می گوید: "این اپلیکیشن فقط وقتی فعال می‌شود که موبایل بیش از ۹۰ درصد شارژ داشته باشد و موبایل به وای‌فای وصل باشد (برای اینکه از میزان اطلاعاتی که فرد می‌تواند از طریق خط تلفن استفاده کند کم نشود). این اپلیکیشن در حین فعالیت مخل کارهای دارنده تلفن نمی‌شود و برایش مزاحمتی ایجاد نمی‌کند."

به گفته خانم هیندو محققان برای اینکه تاثیر دارویی را بر سرطان ارزیابی کنند به محاسبات بسیار پیچیده‌ای نیاز دارند تا بتوانند کارکرد دارو را در بدن شبیه‌سازی کنند.

حق نشر عکس Getty Images

برای پردازش چنین حجم عظیمی از اطلاعات، به تعداد بسیار زیادی کامپیوتر نیاز است و محققان ممکن است برای چنین محاسباتی فقط به صورت محدود به ابرکامپیوتر دسترسی داشته باشند.

علاوه بر این تحقیقات در چنین ابعادی، به دلیل وقت و هزینه‌ای که طلب می‌کند، در آزمایشگاه تقریبا محال است؛ چون محققان برای بررسی اثر هر ترکیب دارویی باید میلیون‌ها شبیه سازی انجام دهند.

وقتی موبایل اندروید فرد داوطلب از تمام توان پردازش خود استفاده نمی‌کند، این اپلیکیشن یکی از محاسبات را شروع می‌کند و اگر مثلا صاحب تلفن شروع به تماشای ویدئویی بکند، کار اپلیکیشن متوقف می‌شود. وقتی اپلیکیشن محاسبه‌ای را کامل می‌کند، نتیجه را به شبکه مشارکت مردمی جهانی می‌فرستد.

به گفته خانم هیندو این سیستم به طور متوسط روزانه دو میلیون محاسبه انجام می‌دهد.

این شیوه پیش از این برای یافتن درمان نوروبلاستوما، یکی از شایعترین سرطان‌های کودکان استفاده شده است. ٢٠ هزار داوطلب توان پردازش موبایل و کامپیوتر خود را به محققان قرض دادند و آنها توانستند چند نوع دارو را بدقت شناسایی کنند که ممکن است این بیماری را درمان کنند.

خانم هیندو می‌گوید: "به این ترتیب محققان به ابرکامپیوترهای مجازی دسترسی پیدا کرده‌اند، آنها اکنون می‌توانند به ایده‌های بزرگتری فکر کنند و داوطلبان هم می‌توانند به عنوان افراد جامعه در اکتشافات علمی نقش داشته باشند."

چنین سیستم برای آی ‌اُ‌ اس، سیستم عامل آی‌فون تولید نشده چون قوانین شرکت اپل امکان چنین کاری را نمی‌دهد.

استفاده از مازاد توان پردازش موبایل‌های اندروید برای دانشمندان مجانی است اما آنها باید یافته‌های خود را در اختیار محققان دیگر و همچنین عموم مردم قرار دهند.