اتحادیه اروپا و چین بر مقابله جدی با روند گرمایش تاکید می‌کنند

Wind turbine حق نشر عکس Getty Images

رهبران چین و اتحادیه اروپا به زودی در بیانیه مشترکی درباره موافقتنامه تغییرات آب و هوایی پاریس اعلام خواهند کرد که مقابله با روند گرمایش زمین "فریضه ای مهم تر از همیشه است."

پیش نویس این سند که بی بی سی آن را دیده است بر "تعهد کامل سیاسی" برای اجرای توافق پاریس تاکید می کند.

درحالی که گفته می شود دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قصد خروج از این پیمان را دارد، این بیانیه مسلما رد مواضع او تلقی خواهد شد.

این بیانیه مشترک قرار است روز جمعه پس از اجلاسی در بروکسل منتشر شود.

مقام های اتحادیه اروپا و چین بیش از یک سال است که پشت صحنه برای توافق بر سر یک بیانیه مشترک در مورد مبارزه با تغییرات آب و هوایی و انرژی پاکیزه کار می کنند.

این سند بر خطرات افزایش دمای زمین به عنوان "یک مساله امنیت ملی و عامل تشدیدکننده شکنندگی های اجتماعی و سیاسی" انگشت می گذارد و همزمان اشاره می کند که گذار به انرژی های پاک باعث ایجاد کار و رشد اقتصادی می شود.

در پیش نویس این سند آمده است اتحادیه اروپا و چین موافقتنامه پاریس را "یک دستاورد تاریخی می دانند که روند غیرقابل بازگشت به سوی تصاعد پایین گازهای گلخانه ای" را پیش می برد.

"موافقتنامه پاریس ثابت می کند که در صورت وجود اراده مشترک سیاسی و اعتماد متقابل، چندجانبه گرایی می تواند در یافتن راه حل هایی منصفانه و موثر برای حیاتی ترین مشکلات جهانی زمان ما موفق باشد. اتحادیه اروپا و چین بر تعهد کامل سیاسی خود برای اجرای موثر موافقتنامه پاریس در همه جنبه ها تاکید می کنند."

هر دو طرف می گویند که تا سال ۲۰۲۰ استراتژی بلندمدت خود برای کاهش تصاعدهای کربنی را تشریح خواهند کرد.

حق نشر عکس EU
Image caption میگل آریاس کانه ته کمیسر آب و هوایی اتحادیه اروپا در دیدار با همتای چینی خود

خبر افزایش همکاری میان چین و اتحادیه اروپا درحالی ظاهر می شود که تصور می رود آقای ترامپ تصمیم گرفته از پیمان پاریس خارج شود. چندین منبع مطلع به رسانه های آمریکایی گفته اند که او آماده این کار است.

او در جریان نشست سران گروه ۷ در تائورمینای ایتالیا هم از موضع مشترک سایر اعضا در این زمینه حمایت نکرده بود. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان پس از آن دیدار سرخوردگی خود از مواضع آمریکا را پنهان نکرد.

او به خبرنگاران گفت: "اگر نخواهیم بگوییم که کل بحث درباره تغییرات آب و هوایی خیلی ناراحت کننده بود باید بگوییم که حداقل خیلی مشکل بود."

"نشانه ای دیده نمی شود که ایالات متحده تعهد به موافقتنامه پاریس را حفظ خواهد کرد یا نه."

آمریکا دومین تولیدکننده گازهای کربنی در جهان است.

همزمان فعالان محیط زیست از حرکت اتحادیه اروپا و چین به گرمی استقبال کرده اند.

لی شوئو از گروه "صلح سبز" گفت: "اگر همکاری آمریکا و چین بود که باعث تولد موافقتنامه پاریس شد، اکنون به عهده اتحادیه اروپا و چین است که از آن دفاع کنند و آن را پیش ببرند."

"این دو به طور بالقوه توان آن را دارند که دیپلماسی بین المللی تغییرات آب و هوایی را جلو ببرند."