خرید وقت بیشتر از خرید کالا رضایت به همراه می‌آورد

  • هلن بریگز
  • خبرنگار علمی، بی‌بی‌سی
time, money

منبع تصویر، Getty Images

خرید وقت بیشتر از خرید کالا رضایت به همراه می‌آورد.

این نتیجه مجموعه مطالعاتی است که در دانشگاه‌های بریتتیش کلمبیای کانادا، هاروارد آمریکا و ماستریخت هلند انجام شده و نتیجه آن در نشریه پیشرفت‌های آکادمی ملی علوم آمریکا منتشر شده است.

"قحطی وقت" یکی از پدیده‌های زندگی معاصر است که مردم را در در کشورهای مختلف به دلیل کمبود وقت در زندگی روزمره دچار استرس و نگرانی می‌کند.

روان‌شناسان می‌گویند استرس ناشی از کمبود وقت بر سلامت افراد تاثیر منفی دارد و موجب اضطراب و بی‌خوابی می‌شود.

از این رو آنها می‌خواستند بدانند که آیا خرید وقت آزاد - مثل پول دادن برای انجام کارهای خانه - می‌تواند باعث رضایت از زندگی شود یا نه.

برای این تحقیق از شش هزار نفر، از جمله هشتصد ثروتمند، در آمریکا، کانادا، دانمارک و هلند سوال شد که چقدر برای خرید وقت پول خرج می‌کنند.

نتیجه این بود که کمتر از یک سوم این افراد در ماه برای آزاد کردن وقت خود پول می‌پرداختند اما آنها که چنین می‌کردند از دیگران بیشتر اظهار رضایت از زندگی می‌کردند.

این تحقیق نشان داد حتی افراد بسیار متمول هم اغلب اکراه دارند که برای انجام کارهایی که دوست ندارند پول بپردازند.

پروفسور الیزابت دان پروفسور روانشناسی دانشگاه بریتیش کلمبیا می‌گوید: "کسانی که برای داشتن وقت آزاد پول خرج می کنند شادترند، یعنی اینکه از زندگی خود رضایت بیشتری دارند."

بیشتر بخوانید:

منبع تصویر، Getty Images

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

پژوهشگران سپس یک کارآزمایی دو هفته‌ای را برای ۶۰ نفر در ونکوور کانادا طراحی کردند. در یک تعطیل آخر هفته از آنها خواستند چهل دلار (سی پوند) را طوری خرج کنند که باعث آزاد شدن وقت آنها بشود.

شرکت‌کنندگان برای مثال این پول را صرف خرید ناهار کردند برای اینکه سر کار تحویلشان داده شود، یا این پول را به بچه‌های همسایه دادند تا بعضی کارهای کوچک را برایشان انجام دهند یا برای نظافت خانه این پول را خرج کردند.

آخر هفته بعد از آنها خواسته شد این پول را برای خریدن جنس و کالا صرف کنند مثلا کتاب، شراب یا لباس بخرند.

نتیجه این که خرید وقت بیشتر از کالا باعث رضایت شرکت‌کنندگان در تحقیق شد چون استرس کمبود وقت را کم کرده بود.

پروفسور دان می‌گوید: "پول می‌تواند وقت بخرد و این کار را هم خیلی خوب انجام می‌دهد."

"آیا کاری هست که از انجام دادنش نفرت دارید و فکرش شما را می‌ترساند اما می‌توانید پول بدهید کسی دیگری برایتان آن کار را انجام دهد؟ اگر این طور است علم به شما می‌گوید که در این صورت پولتان را خوب خرج کرده‌اید."

پروفسور دان می‌گوید این تحقیق می‌تواند برای کسانی که مفید باشد که بعد از برگشت از کار روزانه، خود را ملزم به "شیفت دوم" کار یعنی کارهای خانه می‌کنند: "من فکر می‌کنم تحقیق ما راه فرار از شیفت دوم را نشان داده است."

تحقیقات قبلی هم نشان داده کسانی که به وقت بیشتر از پول الویت می‌دهند بیشتر از کسانی که پول را بر وقت ارجح می‌دانند از زندگی رضایت دارند.