از هر ده ایرانی '۹ نفر کم تحرک و ۵ نفر مبتلا به چاقی است'

خانم‌ها در حال ورزش کردن

منبع تصویر، Ana.ir

یک مقام بلندپایه وزارت بهداشت ایران گفته است که از هر ده ایرانی بالای ۱۸ سال٬ ۹ نفر دچار کم تحرکی٬ ۵ نفر چاق٬ یک نفر دچار قند خون بالا٬ یک نفر مبتلا به فشار خون بالاست و یک نفر سیگار می‌کشد.

دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت ایران گفته است مطابق آماری که در اختیار این وزارتخانه است از هر ۱۰۰ ایرانی هم دو نفر الکل مصرف می‌کنند.

مصرف الکل در ایران غیر قانونی است و آقای رئیسی مشخص نکرده دو درصدی که می‌گوید با چه میزان مصرف الکل در این آمار قرار گرفته است. آمارهای غیررسمی مصرف الکل در ایران بسیار بالاتر از آن است آمارهایی است که از سوی مقام‌ها اعلام می‌شود.

او بیماری‌های قلبی و عروقی را اولین عامل مرگ و میر ایرانی‌ها اعلام کرده و گفته است و تغدیه نامناسب٬ کم تحرکی و چاقی از مهم‌ترین عوامل ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی است.

معاون وزارت بهداشت ایران گفته است که با همکاری وزارت آموزش و پرورش طرحی در ۱۸ هزار مدرسه ایران در حال اجراست تا در آن به تحرک فیزیکی دانش آموزان توجه شود.

آقای رئیسی گفته است که شیوع چاقی در بین دانش آموزان شهری ایران دو برابر دانش آموزان روستایی است.

مقام‌های بهداشتی ایران در سال‌های اخیر درباره خطرات افزایش چاقی و اضافه وزن بین شهروندان این کشور بر وضعیت سلامت ملی هشدار داده‌اند.

بر اساس آمار دو سال پیش وزارت بهداشت ایران٬ ۵۰ درصد مردم این کشور مبتلا به چاقی و اضافه وزن هستند.

دفتر ایران سازمان بهداشت جهانی در گزارشی که در سال ۱۳۹۲ (چهار سال پیش) منتشر کرده بود هشدار داده بود که مهم‌ترین عاملی که سلامت زنان ایرانی را تهدید می‌کند سندروم متابولیک است.

این سندروم را به طور ساده می‌توان ترکیبی از چاقی٬ افزایش فشار خون و دیابت و بالا بودن چربی خون تعریف کرد.

بحران اقتصادی به ویژه در سال‌های اخیر باعث شد که کیفیت تغذیه عمومی در ایران تنزل پیدا کند.

مقام‌های بهداشتی توصیه می‌کنند مصرف لبنیات کم‌چرب٬ حبوبات٬ نان سبوس‌دار٬ میوه و سبزی تازه٬ غذاهای فیبردار و سنتی ایران جایگزین الگوی غلط فعلی شود.