روند کاهش شکار فیل برای قاچاق عاج ادامه دارد

پارلک ملی ویرونگا حق نشر عکس Getty Images
Image caption سایتس می گوید تلاش جمعی جهانی برای مقابله با شکار فیل برای عاج به نتایج مثبتی منجر شده

یک گزارش تازه می گوید که سال گذشته رکورد تازه ای در زمینه ضبط محموله های قاچاق عاج در جهان ثبت شد و کشتار فیل ها در آفریقا برای پنجمین سال پیاپی کاهش یافت.

گزارش کنوانسیون بین المللی تجارت گونه های در معرض خطر (سایتس) می گوید که حدود ۴۰ تن عاجل قاچاق جمع آوری شده است.

این گزارش می گوید هرچند شکار غیرقانونی در یک دهه گذشته به مرگ ۱۱۱ هزار راس فیل در آفریقا منجر شده اما در بیشتر مناطق آمار کشتار فیل ها دیگر درحال افزایش نیست.

"سایتس" از این تحول استقبال کرده اما خواستار احتیاط شده است.

جان اسکنلون دبیرکل این سازمان گفت: "تلاش جاری جهانی که به صورت جمعی انجام می شود به تدریج به نتایج مثبت منجر شده است، اما مسلما هنوز به هدف خود نرسیده ایم."

این گزارش می گوید که موفقیت در ضبط مقدار بی سابقه ای عاج قاچاق شده می تواند ناشی از آگاهی بیشتر و اجرای بهتر قوانین باشد.

آقای اسکنلون گفت که به ویژه اخبار شرق آفریقا مثبت است، که در یک دهه گذشته به شدت از شکار غیرقانونی آسیب دیده است.

او گفت: "از زمان به اوج رسیدن میزان شکار غیرقانونی در سال ۲۰۱۱ این روند به تدریج در حال کاهش بوده است و تحلیل اطلاعات سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که روند کلی شکار غیرقانونی اکنون به حدی کاهش یافته که قبل از ۲۰۰۸ قرار داشت."

براساس این گزارش درحالی که انتظار می رود آینده بهتری در انتظار جمعیت فیل ها در بوتسوانا، آفریقای جنوبی و نامیبیا باشد، در یک دهه اخیر جمعیت آنها در آفریقای مرکزی دچار "تلفات چشمگیر" شده است و آمار کشتار غیرقانونی آنها همچنان خیلی زیاد است.

حق نشر عکس Getty Images

موضوعات مرتبط