دیدبان حقوق بشر: دولت سوریه راه آوارگان عفرین را بسته است

عفرین

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

دهه‌هزار نفر از عفرین در شمال سوریه گریخته‌اند

سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید نیروهای دولت سوریه اجازه نمی‌دهند مردمی که از عفرین می‌گریزند وارد مناطق تحت کنترل دولت شوند.

بر اساس این گزارش راه‌های منتهی به مناطق تحت کنترل کردها در کوبانی نیز در تصرف نیروهای اسلام‌گرای متحد ترکیه است و از این رو ده‌ها هزار غیرنظامی زمین‌گیر شده و با کمبود مواد غذایی روبرو هستند.

ارتش ترکیه و شبه‌نظامیان متحد آن ماه ژانویه امسال به شهر عفرین در شمال سوریه که در کنترل یگان‌های مدافع خلق بود حمله و پس از دو ماه شهر را تصرف کردند. پس از آن نیروهای کرد اعلام کردند از این پس با نیروهای ترکیه در عفرین جنگ چریکی خواهند کرد.

پیش از اینکه شهر به دست نیروهای ترکیه و متحدانشان بیفتد، ده‌ها هزار نفر از ساکنان شهر فرار کردند و به مناطق تحت کنترل کردها در تل‌رفعت رفتند.

دولت ترکیه یگان‌های مدافع خلق را وابسته به حزب کارگران کردستان (پ ک ک) و خطری برای امنیت ملی خود می‌داند و آنها را متهم می‌کند که بیش از ۷۰۰ بار با نیروهای مرزی ترکیه درگیر شده‍‌‌اند. اما گزارش تحقیقی بی‌بی‌سی ترکیه نشان می‌دهد در طول هفت سال گذشته تنها ۲۶ درگیری گزارش شده که مشخص نبوده عامل شروع درگیری کدام طرف بوده است.

گروه ناظر حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا، سه هفته پیش هم گزارش کرده بود شورشیان سوری که با حمایت ارتش ترکیه به شهر عفرین حمله کرده‌اند، این شهر را "غارت" و خانه‌های مردم شهر و روستاهای اطراف را ویران کرده‌اند. این سازمان از ارتش ترکیه و شبهه‌نظامیانی که شهر را در تصرف دارند خواسته بود غارت اموال مردم را متوقف کنند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه پیش‌تر گفته بود که عفرین را به ساکنان اصلی آن باز خواهد گرداند. حدود ۹۰ درصد مردم عفرین کرد هستند. مقامات کرد می‌گویند دولت ترکیه قصد دارد بافت جمعیتی عفرین را تغییر داده و خانواده اسلام‌گرایان مسلح متحد ترکیه را آنجا اسکان دهد.

فعالان کرد همچنین می‌گویند در سه سال گذشته با میانجی‌گری ترکیه و روسیه، هزاران نفر از شبهه نظامیان اسلام‌گرا از شهرهای در محاصره همچون حلب و غوطه شرقی به استان ادلب رفته‌اند؛ منطقه‌ای در نزدیکی مرز ترکیه.

آنها ترکیه را متهم می‌کنند که بسیاری از این شبهه نظامیان مخالف بشار اسد را سازمان و آموزش داده و مسلح کرده و سه ماه پیش آنان را در قالب "ارتش آزاد سوریه" به جنگ کردها در عفرین فرستاده است.