نخستین واکسیناسیون ابولا در کنگو آغاز می‌شود

واکسن

منبع تصویر، Reuters

در پی شیوع ابولا در جمهوری دموکراتیک کنگو، مقامات این کشور طرح واکسیناسیون مقابله با گسترش این بیماری را در کشور آغاز کرده‌اند.

این طرح با واکسن جدیدی که پیش از این به طور گسترده استفاده نشده، در ابتدا ۵۰۰ نفر را شامل می‌شود که گروهی از بهیاران جزو آنان خواهند بود.

کمتر از دو سال پیش سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که یک واکسن بسیار موثر برای پیشگیری از بیماری ابولا تا سال ۲۰۱۸ در دسترس همگان قرار می‌گیرد.

این واکسن حاوی بخش کوچکی از ویروس ابولا و یک ویروس بی خطر دیگر است و تماس سیستم ایمنی با این ترکیب سبب می‌شود، این سیستم راه مقابله با ویروس ابولا را یاد بگیرد.

در موج جدید شیوع ابولا تاکنون ابتلای ۴۵ نفر از جمله سه بهیار به این بیماری در شمال غربی گنگو گزارش شده است.

بر اساس گزارش‌ها تاکنون ۲۵ نفر در پی ابتلا به ابولا جان خود را از دست داده‌اند.

دکتر اولی ایلونگا کالنگا، وزیر بهداشت کنگو گفته است که با توجه به اینکه دوره نهفتگی ابولا سه هفته است، احتمالا افراد بیشتری به این بیماری مبتلا شده‌اند.

سه روز پیش سازمان بهداشت جهانی برای بررسی شیوع بیماری ابولا در جمهوری دموکراتیک کنگو تشکیل جلسه اضطراری داد.

ابولا یک بیماری عفونی کشنده است که باعث خونریزی داخلی می شود و از طریق تماس با مایعات ترشح شده از بدن بیماران منتقل می شود.

ویروس ابولا در سال ۱۹۷۶ شناسایی شد اما شیوع بیماری در سال ۲۰۱۳ در چهار کشور غرب آفریقا که جان یازده هزار نفر را گرفت.

غرب آفریقا در فاصله سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ شاهد همه گیری ابولا بود که قربانیان زیادی را در کشورهای گینه، سیئرا لئون و لیبریا بر جای گذاشت.

این بیماری از گینه شروع شد و به سیرالئون، لیبریا و نیجریه گسترش یافت و اکنون در جمهوری دموکراتیک کنگو شیوع پیدا کرده است.