کلیک‌باز: "خودکشی" به فارسی و طلاق به خاطر خیانت در استریت‌ویو

حق نشر عکس Samsung

سامسونگ پنج‌چشم

سامسونگ در مراسمی که پنجشنبه گذشته در کوآلالامپور برگزار شد، گوشی Galaxy A9‌ را معرفی کرد.

از مهم‌ترین ویژگی‌های A9 تعبیه ۴ دوربین در پشت آن است که افزون بر دوربین جلو، از خیز سامسونگ برای رضایت دوست‌داران ثبت و ضبط تصاویر خبر می‌دهد.

دوربین‌های مختلف این گوشی، هر یک برای منظوری خاص در نظر گرفته شده‌اند تا کاربر بتواند در شرایط مختلف، نورها و فواصل متفاوت از سوژه عکاسی، نتیحه بهتری بگیرد.

این گوشی با بدنه‌ای شیشه‌ای به سه رنگ آبی‌، سیاه و صورتی عرضه خواهد شد.

پیشنهاد خودکشی به فارسی

حالا چند سالی می‌شود که جست‌وجوی واژه "خودکشی" در موتورهای جست‌وجو و برخی از شبکه‌های احتماعی چون فیسبوک، دست‌کاری می‌شود. اگر کاربران در سایت‌هایی چون گوگل، مایکروسافت و فیسبوک واژه "خودکشی"، "چگونه خود را بکشم؟" و "روش‌های خودکشی" را جست‌وجو کنند، با پیشنهاد کمک روبه‌رو می‌شود که با ارائه شماره تلفن نهادهای مرتبط همراه است.

دست‌کاری در نتیجه جست‌وجو در این جهت صورت می‌گیرد تا محتوای تشویق‌کننده به خودکشی در صفحات نخست ظاهر نشود و محتوای منصرف‌کننده و راه‌های کمک رتبه‌های بالاتری را در نتیجه به همراه آورد.

با این حال بسیاری، این اقدامات را کافی نمی‌دانند و به صورت پیگیر خواهان اقدامات بیشتری از سوی این شرکت‌ها هستند.

از سوی دیگر این دستکاری‌ها تنها به چند زبان مشخص انجام می‌شود. برای مثال اگر این عبارات و جملات را به فارسی جست‌وجو کنیم، نتیجه مایوس‌کننده است. در صفحات نخستین نه‌تنها راه‌های کمک یا شماره تلفن‌های مراکز یاری‌کننده و مشاور ارائه نمی‌شود، بلکه جست‌وجوکننده با روش‌های خودکشی روبه‌رو خواهد شد.

دنی سالیوان، از بخش ارتباطات شرکت گوگل، پس از مطرح شدن این بحث در توییتر، اعلام کرد که نتایج جست‌وجوی فارسی این عبارات را برای بررسی به گوگل ارائه داده است.

حق نشر عکس Google
Image caption نتایج جست‌وجوی «خودکشی» در گوگل به فارسی
حق نشر عکس Google
Image caption نمونه نتیجه جستجوی «خودکشی» به انگلیسی در گوگل
حق نشر عکس Google
Image caption نمونه نتیجه جست‌وجوی «خودکشی» به فارسی در گوگل

روباتی روی پله پیشرفت

بوستون داینامیکس که با روبات سگی‌شکل BigDog پیشتر بر سر زبان‌ها افتاده بود با انتشار ویدیوی جدیدی دوباره خبرساز شد.

در این ویدیو روبات آدم‌وار‌ای به نام اطلس را می‌بینیم که به نظر توانایی انجام برخی حرکات پارکور را دارد.

اطلس ابتدا از روی مانعی می‌پرد اما بخش دیدنی این ویدیو، بالا رفتن او از موانع پله‌ای‌شکل مرتفع، بدون مکث و با حفظ تعادل است.

حذف نتایج نژادپرستانه در بینگ

مایکروسافت پس از آن که نتایج برخی از جست‌وجوها در موتور جست‌جوی خود، بینگ، را "وحشتناک" یافت، برای تغییر آن "اقدام" کرد.

کریس هافمن خبرنگاری است که دریافت، بینگ پس از جست‌وجو با واژه‌های "یهودی"، "مسلمان" و "سیاه‌پوست" مضامین نژادپرستانه‌ای را برای جست‌وجو پیشنهاد می‌دهد.

علاوه بر این مشخص شد که بینگ نظریه‌های توطئه را به طور گسترده‌ای در بین برترین پیشنهادهای جست‌وجو قرار داده است.

آقای هافمن می‌گوید مایکروسافت باید نظارت بهتری بر سامانه جستجوی خود اعمال کند.

بررسی‌های او نشان داد که پس از جست‌وجوی واژه‌های مذکور، بینگ برای جست‌وجوهای بیشتر، عبارات نژادپرستانه‌ای پیشنهاد می‌دهد.

جف جونز، مدیر ارشد مایکروسافت، در پاسخ به یافته‌های آقای هافمن، گفته است: «ما موضوع محتوای توهین‌آمیز را بسیار جدی می‌گیریم و به روند ارتقای سامانه‌هایمان ادامه خواهیم داد تا چنین محتوایی را شناسایی و از ارائه چنین پیشنهادهایی جلوگیری کنیم».

طلاق به خاطر "خیانت‌بین" گوگل

مردی پس از مشاهده تصاویری در Street View گوگل و کشف رابطه همسرش با مردی دیگر، تقاضای طلاق کرد.

این مرد در تلاش برای یافتن مسیر خود به سوی یک پل دیدنی، از روی نقشه گوگل و با استفاده از ابزار خیابان‌بین بود که متوجه فرد آشنایی در تصویر شد.

حق نشر عکس Google

او زنی را دید که روی نیمکت نشسته و سر مردی را در دامن گرفته و به نظر می‌رسد که دست به موهایش می‌کشد. سپس با توجه به لباس‌های آن زن متوجه شد که او همسرش است.

این عکس‌ها توسط خودروی گوگل در سال ۲۰۱۳ از خیابان‌های لیما، پایتخت پرو گرفته شده بود.