کلیک‌باز: از پرتره ۴۰۰ هزار دلاری تا ایموجی خرس تنبل

  • نیما اکبرپور
  • کلیک‌
ادموند بلامی

منبع تصویر، Christies

هوش مصنوعی خالق پرتره گرانبها

یک اثر هنری به نام پرتره ادموند بلامی که توسط یک نرم‌افزار خلق شده، در یک حراجی، ۴۳۲ هزار دلار فروخته شد.

این میزان، بسیار بالاتر از ارزش برآوردی بود که پیش از حراج، بین ۷ تا ۱۰ هزار دلار در نظر گرفته شده بود.

خالق فرانسوی این اثر مجموعه هنری Obvious است که آن را با استفاده از الگوریتم هوش مصنوعی و مجموعه داده‌های ۱۵ هزار نقاشی پرتره قرن‌های چهاردهم تا بیستم میلادی کشیده است.

این الگوریتم برای تولید تصویر تولیدی خود را با مجموعه داده‌های این پرتره‌ها مقایسه می‌کند و خروجی را چنان تغییر می‌دهد که شباهتی به آنها نداشته باشد.

این پرتره نخستین قطعه هنری تولیدشده با هوش مصنوعی بود که زیر چکش حراج رفت و توجه رسانه‌های بسیاری را به خود جلب کرد.

منبع تصویر، Christies

ریجارد لوید، کارشناس حراج کریستی گفت: "هوش مصنوعی یکی از فناوری‌های چندگانه‌ای است که بر آینده بازار هنری تاثیر خواهد گذاشت، هر چند هنوز زود است که بتوان چگونگی این تغییرات را پیش‌بینی کرد".

چالش برقی دارا خسروشاهی

دارا خسروشاهی، مدیرعامل شرکت اوبر، اواخر سال گذشته برای مذاکره به لندن آمد تا مشکلات پیش‌آمده برای فعالیت اوبر را در این شهر حل و فصل کند.

او امسال با پیشنهاد همکاری گسترده با شهرداری لندن پا به این شهر گذاشت. در برنامه پیشنهادی او کل ناوگان اوبر در پایتخت بریتانیا تا سال ۲۰۲۵ از برق نیرو خواهد گرفت.

طرفداران این طرح آن را در راستای پاک‌سازی و ایمن کردن هر چه بیشتر سامانه حمل و نقل لندن می‌دانند. اما مخالفان می‌گویند اوبر برای تامین ۲۶۰ میلیون دلاری این پروژه قصد دارد تا کرایه را به ازای هر مایل۲۰ سنت افزایش دهد و بخش کمی از این افزایش هزینه به رانندگان یا اجرای این پروژه خواهد رسید.

یکی دیگر از چالش‌ها، زیرساخت ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی در لندن است. تعداد این ایستگاه‌ها در مرکز لندن کافی نیست و بخشی از آنها در پارکینگ‌های خصوصی نصب شده‌اند که به رانندگان هزینه پارکینگ را تحمیل می‌کند. بنابراین برای این که طبق این طرح نیمی از رانندگان اوبر تا سال ۲۰۱۲ همه آنها تا سال ۲۰۲۵ از خودروهای برقی استفاده کنند، شهرداری لندن باید تعداد ایستگاه‌های شارژ را با سرعت بیشتری افزایش دهد.

بازگشت پخش‌کننده وینمپ

Winamp یکی از برنامه‌های پخش انواع فایل‌های صوتی است که در اوایل قرن بیست‌ویکم محبوب کاربران کامپیوتر شد.

منبع تصویر، Winamp

حالا شرکت رادیونومی قصد دارد تا این برنامه را به عنوان اپلیکیشن موبایل عرضه کند و در سال ۲۰۱۹ نسخه جدیدی برای دسکتاپ ارائه دهد.

نسخه تازه این پخش‌کننده موسیقی یعنی Winamp ۵.۸ که به تازگی منتشر شده، نسبت به نسخه پیشین چیزی جز رفع اشکال در بر ندارد اما به نظر می‌رسد رادیونومی برای نسخه آینده تحولات عمده و قابلیت‌های زیادی را در نظر گرفته است.

وینمپ در سال ۱۹۹۷ توسط شرکت Nullsoft تولید و در سال ۱۹۹۹ به مبلغ ۸۰ میلیون دلار به AOL فروخته شد و پس از آن در سال ۲۰۱۴ به Radionomy واگذار شد.

جیمیل و یوتیوب پیش‌فرض مجانی نیست

طبق قوانین جدید اروپا، گوشی‌سازانی که می‌خواهند همراه با نصب اندروید، اپلیکیشن‌های گوگل را به طور پیش‌فرض نصب کنند، مجبور به پرداخت مبلغی به گوگل خواهند بود.

این مساله شامل سامانه جست‌وجوی گوگل و اپ کروم نخواهد شد اما اگر این سازندگان قصد داشته باشند تا اپ‌های جیمیل، یوتیوب و پلی‌استور را به طور پیش‌فرض روی گوشی بریزند، باید هزینه‌اش را بپردازند.

هر چند خریداران گوشی‌های اندرویدی خودشان خواهند توانست همه این اپ‌ها را پس از خرید گوشی به رایگان نصب کنند.

افزون بر این گوگل برای نخستین بار به سازندگان دستگاه‌های اندرویدی چون اندرویدباکس‌ها اجازه می‌دهد تا Play Store را در کارخانه به طور پیش‌فرض روی دستگاه‌ها بریزند حتی اگر سیستم‌عامل اندرویدشان مستقل از گوگل طراحی شده باشد.

نسخه‌های تغییریافته اندروید خارج از ایالات متحده محبوبند اما معمولا گوگل خدمات خود را به نسخه‌های غیررسمی به جز FireOS آمازون ارائه نمی‌دهد.

این تغییرات پس از جریمه ۵ میلیارد دلاری گوگل به خاطر نقض قوانین ضدانحصاری در اروپا انجام می‌گیرد.

ایموجی خرس تنبل

کنسرسیوم یونیکد که استانداردهای ایموجی را تعیین می‌کند، پیش‌نویس Emoji ۱۲.۰ را منتشر کرد.

منبع تصویر، emojipedia.org

در این فهرست پیشنهادهایی از جمله زوج‌هایی با تنوع نژادی، صندلی چرخ‌دار و خرس تنبل را می‌توان دید.

فهرست کامل این نمادها و این که چگونه به نظر می‌رسند در سایت ایموجی‌پدیا منتشر شده است.

نسخه بعدی ایموجی در سال ۲۰۱۹ منتشر و جایگزین نسخه یازدهم خواهد شد و همراه با سیستم‌عامل iOS ۱۲.۱ بهره‌برداری می‌شود.

مجموعه نهایی ایموجی‌ها در نشست ژانویه ۲۰۱۹ کمیته فنی یونیکد انتخاب شده و در مارس ۲۰۱۹ اعلام خواهند شد.