'انفجار مصرف‌گرایی عامل نابودی گسترده حیات وحش'

کنیا

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

برنامه نمونه سطح زیستگاه های فیل در جهان از دهه 1970 تاکنون نصف شده است

سازمان حفاظت از محیط زیست "دبلیو دبلیو اف" می گوید که "انفجار مصرف گرایی" در دهه های اخیر باعث افت بسیار شدید جمعیت حیوانات در حیات وحش شده است.

"صندوق جهانی طبیعت" در گزارش تازه ای می نویسد که در فاصله سال های ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۴ به طور متوسط ۶۰ درصد گونه های مهره داران شامل پستانداران، ماهی ها، پرندگان، دوزیست ها و خزندگان نابود شده اند.

در این گزارش تحت عنوان "سیاره زنده" آمده است: "تنوع زیستی در زمین هم اکنون با شدتی که فقط در دوره های انقراض انبوه دیده می شود درحال نابودی است."

این گروه سیاست‌گذاران را به تعیین اهداف تازه برای توسعه قابل دوام تشویق می کند.

گزارش سیاره زنده که هر دو سال یک بار منتشر می شود وضعیت حیات وحش در جهان را ارزیابی می کند.

براساس گزارش ۲۰۱۸ این سازمان، هم اکنون فقط یک چهارم خشکی های زمین از تاثیر فعالیت انسانی در امان است و در صورت ادامه روند کنونی، این میزان تا سال ۲۰۵۰ به ده درصد خواهد رسید.

این تغییرات ناشی از تولید روزافزون مواد غذایی و افزایش تقاضا برای انرژی، زمین و آب است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

بنابر این گزارش هرچند به دلیل درختکاری در دهه های اخیر از سرعت نابودی جنگل ها در بعضی مناطق جهان کاسته شده، روند نابودی "جنگل های گرمسیری که بعضی از غنی ترین زیستگاه های زمین هستند شتاب گرفته است."

به گفته این سازمان آمریکای جنوبی و مرکزی متحمل شدیدترین افت جمعیت مهره داران شده اند به طوری که جمعیت این گونه ها در آنجا نسبت به سال ۱۹۷۰، هشتاد و نه درصد افت کرده است.

بنابه این گزارش به خصوص گونه های آبزی در معرض خطر هستند. آلودگی پلاستیکی در عمیق ترین بخش های اقیانوس ها از جمله "ماریانا ترنچ" در اقیانوس آرام مشاهده شده است.

"صندوق جهانی طبیعت" (که ابتدا به صندوق جهانی حیات وحش معروف بود) خواستار "یک توافق تازه جهانی برای طبیعت و انسان" شبیه به توافق ۲۰۱۵ پاریس برای مقابله با تغییرات اقلیمی شده است.

این گزارش می گوید: "تصمیم سازان برای تحقق این بینش که عافیت انسان و طبیعت در تنها سیاره ما، زمین، به هم‌سازی این دو بستگی دارد، باید در هر سطحی در انتخاب گزینه های سیاسی، مالی و مصرفی دقت کنند."

این مطالعه بر داده های موثقی استوار است که بیش از ۱۶۷۰۰ جمعیت متعلق به چهار هزار گونه در اطراف جهان را پوشش می دهد.

اخبار مرتبط: