کلیک‌باز: فانوسقه، یقلوی، اگزواسکلتون

حق نشر عکس Getty Images

غذای مجانی در منطقه بدون گوشی

به نظر می‌رسد که کنار گذاشتن گوشی و تبلت هنگام غذا خوردن با اعضای خانواده کمی دشوار است اما یک رستوران زنجیره‌ای در تلاش است تا این روند را عوض کند.

در راستای یک طرح آزمایشی موسوم به "منطقه بدون گوشی" اگر والدین دستگاه‌های خود را به کارکنان رستوران تحویل دهند، غذای ویژه کودکان را به رایگان دریافت خواهند کرد.

رستوران مورد نظر می‌گوید که اعداد و ارقام به‌دست‌آمده نشان‌دهنده این است که کودکان خواستار این هستند که والدینشان کمتر با گوشی مشغول شوند و به جای آن زمان بیشتری را صرف صحبت با آنها کنند.

بر طبق این آمار حدود ۱۰ درصد از کودکان تلاش کرده‌اند که دستگاه‌های همراه والدین را پنهان کنند تا توجهشان به سوی آنها جلب شود.

تقریبا دو برابر این میزان عقیده دارند که والدینشان ترجیح می‌دهند که به جای بچه‌ها با گوشی‌هایشان باشند.

بیش از یک چهارم والدین اذعان داشته‌اند که گوشی‌هایشان را هنگام غذا خوردن با خانواده استفاده می‌کنند و ۲۳ درصد آنها این کار را هنگامی انجام می‌دهند که کودکانشان درباره روزی که گذرانده‌اند گپ می‌زنند.

این نظرسنجی توسط رستوران زنجیره‌ای Frankie & Benny's و از ۱۵۰۰ کودک و والدینشان صورت گرفته است.

پورن نبین، قهوه بخور

حق نشر عکس Reuters

قهوه‌فروشی زنجیره‌ای استارباکس اعلام کرده که دسترسی به سایت‌های پورنوگرافی را در شعب خود در ایالات متحده مسدود خواهد کرد.

تماشای ویدیوهای مذکور در شعب استارباکس همواره ممنوع بوده، اما این شرکت از سال آینده میلادی این محتوا را روی شبکه وای‌فای رایگان داخل فروشگاه‌ها فیلتر خواهد کرد.

این تصمیم پس از آن گرفته شد که استارباکس از سوی یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در ویرجینیا برای مسدود کردن پورنوگرافی زیر فشار قرار گرفت. فروشگاه زنجیره‌ای مک‌دونالدز هم پس از فشار همین گروه در سال ۲۰۱۶ مسدودسازی را بر وای‌فای شعب خود اعمال کرد.

اودیسه خیلی خیلی خیلی فضایی

حق نشر عکس WARNER BROS
Image caption فیلم ۲۰۰۱: اودیسه فضایی

فیلم ۲۰۰۱: ادیسه فضایی، ساخته استنلی کوبریک کمک خواهد کرد تا نخستین شبکه تلویزیونی با وضوح ۸K از امروز آغاز به کار کند.

سازمان رادیو و تلویزیون ژاپن NHK اعلام کرد از شرکت فیلم‌سازی برادران وارنر خواسته که نگاتیوهای اصلی فیلم را با کیفیت ۸K برای کانال جدیدش اسکن کند.

تصاویر ۸K کیفیتی فوق‌العاده بالا و ۱۶ بار بیشتر از وضوح تلویزیون‌های HD ارائه می‌دهند. هرچند در حال حاضر تعداد افرادی که تلویزیون یا تجهیزات لازم برای دریافت چنین کیفیتی دارند، زیاد نیست.

NHK می‌گوید که از سال ۱۹۹۵ تاکنون وضوح ۸K را توسعه داده و در کنار آن کیفیت صدا را به گونه‌ای بهبود داده که ۲۴ کانال صدا برای یک سیستم صوتی ارائه می‌شود.

شبکه جدید NHK روزانه ۱۲ ساعت برنامه با همین کیفیت پخش خواهد کرد.

انتظار می‌رود که از این فرمت برای پخش رقابت‌های المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۰ ژاپن استفاده شود شود.

فانوسقه، یقلوی، اگزواسکلتون

حق نشر عکس Reuters

ارتش ایالات متحده آمریکا میلیون‌ها دلار در فناوری برون‌جامه (Exoskeleton) سرمایه‌گذاری می‌کند تا سربازان خود را قوی‌تر و انعطاف‌پذیرتر کند. چیزی که به گفته کارشناسان منجر به داشتن نسل جدیدی از "ابَرسربازان" خواهد شد.

امتیاز این فناوری که توسط شرکت لاکهید مارتین توسعه خواهد یافت، از شرکتی کانادایی گرفته‌شده که از آن برای کمک به افراد دارای مشکلات حرکتی استفاده می‌کند.

برای ارتش ایالات متحده، هدف استفاده از چنین فناوری روشن است: در حال حاضر سربازان در مناطق جنگی مجبور به حمل تجهیزات متعدد و سنگینی چون زره، عینک دید در شب و بی‌سیم‌های پیشرفته هستند. این تجهیزات بین ۴۰ تا ۴۶ کیلوگرم هستند در حالی که میزان وزن توصیه‌شده باید حدودا ۲۳ کیلوگرم باشد.

این بدان معناست که سربازان به وقت جنگ، درگیر خستگی مفرط خواهند بود.

این برون‌جامه در واقع اسکلتی بیرونی است که روی یک جفت ساق‌پوش سوار می‌شود و با نیروی باتری و با استفاده از حسگرها، هوش مصنوعی و فناوری‌های دیگر، منجر به راه رفتن طبیعی سربازان در وضعیت‌های فوق خواهد شد.

لاکهید مارتین اعلام کرده که جایزه ۶.۹ میلیون دلاری را از مرکز مهندسی، تحقیق و توسعه سرباز ناتیک ارتش ایالات متحده برای تحقیق و توسعه برون‌جامه موسوم به ONYX دریافت کرده است.

راپورت‌های یومیه خودروی برقی

حق نشر عکس Shanghai EV Data

چین از تمام سازندگان خودروهای برقی خواسته در راستای استفاده دولت از فناوری برای ردیابی شهروندان، گزارش‌هایی را فراهم کنند.

آسوشیتدپرس افشا کرده که بیش از ۲۰۰ شرکت خودروساز از جمله تسلا، فولکس واگن، بی‌ام‌و، دایملر، فورد، جنرال موتورز، نیسان، میتسوبیشی و خودروی استارتاپی NIO اطلاعات مکانی و ده‌ها داده دیگر را به مرکز مانیتورینگ دولتی ارسال می‌کنند.

خودروسازان می‌گویند که آنها صرفا خود را با قوانین محلی تطبیق داده‌اند که تنها بر خودروهایی اعمال می‌شود که از انرژی‌های جایگزین استفاده می‌کنند.

مقامات چینی می‌گویند که این داده‌ها را تنها در تجزیه و تحلیل استفاده می‌کنند تا برای بهبود امنیت عمومی، تسهیل توسعه صنعتی و برنامه‌ریزی برای زیرساخت‌ها و جلوگیری از کلاه‌برداری در پرداخت یارانه‌های مرتبط، مورد استفاده قرار گیرد.

دیگر کشورهای مصرف‌کننده عمده خودروهای برقی چون ایالات متحده، ژاپن، اروپا چنین داده‌هایی را به طور لحظه‌ای و آنی گردآوری نمی‌کنند.

منتقدان می گویند اطلاعات جمع‌آوری‌شده در چین، فراتر از آن چیزی است که برای رسیدن به اهداف اعلام‌شده، مورد نیاز است.

کاربرد چنین داده‌هایی می‌تواند در جهت تضعیف موقعیت رقابتی خودروسازان خارجی انجام شود و از سوی دیگر حریم خصوصی شهروندان را تهدید کند.