کلیک‌باز: لاغری در ۳۰ روز با گوگل

  • نیما اکبرپور
  • کلیک‌

هفته‌های آخر و اول سال، در دنیای فناوری، معمولا کم‌خبر است. تعطیلات سال نوی میلادی شرکت‌ها را به نوعی خواب زمستانی فرو می‌برد اما بلافاصله پس از این تعطیلات یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین رخدادها در دنیای فناوری آغاز می‌شود: نمایشگاه محصولات مصرفی الکترونیک، موسوم به CES.

اما این بار پیش از هر چیز به سراغ گوگل می‌رویم که در سال نوی میلادی چالشی را برای علاقمندان به لاغری فراهم کرده. پس از آن خواهیم دید اینستاگرام چه کرد که اعتراض بسیاری را برانگیخت. موضوع بعد دستبندی است که منجی کسانی خواهد شد که اوردوز کرده‌اند و در نهایت از نسل آینده تلویزیون‌های سامسونگ خواهیم گفت.

چالش گوگل برای خوش‌اندام شدن

منبع تصویر، Google

با شروع سال نو بسیاری به خود قول می‌دهند که در سال جدید، به طوری جدی شروع به ورزش کنند تا به اندام دلخواهشان برسند اما متاسفانه بسیاری از این قول و قرارها به انجام نمی‌رسد.

اما این بار گوگل پا به پیش گذاشته تا با فراخوان یک چالش ۳۰ روزه، کمک کند تا این تصمیم به محقق شود.

کاربران با فعالیت‌هایی که در این ۳۰ روز انجام می‌دهند، امتیاز کسب خواهند کرد تا تشویق شوند.

چالش گوگل از طریق اپلیکیشن Google Fit انجام می‌شود که روی ساعت‌های هوشمند اندرویدی و Wear OS، هنگامی که گاه‌شمار شروع سال ۲۰۱۹ را نشان می‌دهد، فعال خواهد شد.

اپلیکیشن گوگل‌فیت به طور خودکار، پیاده‌روی، دویدن و دوچرخه‌سواری را تشخیص می‌دهد. افزون بر این خواهید توانست به طور دستی فعالیت‌های دیگرتان را در آن ثبت کنید یا آن را با اپلیکیشن‌هایی چون بازی پوکمون‌گو هماهنگ کنید تا پیاده‌روی‌های مربوط به این بازی را نیز جزو رکوردتان به حساب آورد.

گوگل به ازای هر دقیقه فعالیت ساده مانند راه رفتن یک امتیاز و برای هر دقیقه فعالیت سنگین‌تر چون دویدن و کیک‌بوکسینگ دو امتیاز به حسابتان منظور می‌کند. هدف ابتدایی، رسیدن به ۱۵۰ امتیاز هفتگی است که معادل با پیشنهاد انجمن قلب آمریکا و سازمان جهانی بهداشت برای فعالیت‌های فیزیکی هر فرد است.

گوگل همچنین با ۳۶ شخصیت بانفوذ از ۹ کشور جهان همکاری می‌کند تا الهام‌بخش کاربران باشند. این شرکت اشاره‌ای به این نکرده که آیا می‌توان با دیگران در این چالش با دیگران رقابت کرد یا نه اما به نظر می‌رسد که بیش از هر چیز، انگیزه فردی را در این چالش مهم دانسته است.

تغییرات اعتراض‌برانگیز اینستاگرام

اگر در چند روز گذشته اینستاگرام را باز کردید و با ترکیب متفاوتی از نمایش عکس‌ها مواجه شدید، تنها نیستید.

به نظر می‌رسد که در چند روز گذشته نمایش عکس‌ها برای تعدادی از کاربران اینستاگرام از چپ به راست تغییر کرده بود.

منبع تصویر، Instagram

کاربرانی که این به‌روزرسانی را دریافت کرده‌ بودند با توضیحاتی از این شرکت مواجه شدند که می‌گفت این راه تازه‌ای برای گشت‌وگذار در میان عکس‌هاست.

به نظر می‌رسد که قرار بود این تغییر، تنها یک آزمایش محدود باشد اما به طور اشتباهی کاربران بیشتری را هدف قرار داد و موجب به اعتراضات بسیاری شد. تعداد بسیاری از این کاربران با این تغییرات موافق نبودند و نظراتشان در فضای مجازی باعث شد تا این موضوع چندین ساعت در توییتر بحث داغ شود.

دستبند ۲۰ دلاری هشداردهنده اوردوز

یکی از پروژه‌های دانشجویی دانشگاه کارنگی ملون می‌تواند جان افراد زیادی را نجات دهد.

این پروژه دستبندی است که HopeBand یا بند امید نامیده می‌شود و می‌تواند کاهش سطح اکسیژن خون را تشخیص داده و پیامکی را بفرستد و تماس تلفنی هشدار انجام دهد.

هوپ‌بند در واقع الگوهای بیش‌مصرفی (overdose) را درک کرده و در صورت لزوم درخواست کمک را در قالب پیامک یا تماس تلفنی ارسال خواهد کرد.

منبع تصویر، HopeBand

این گروه دانشجویی در سپتامبر امسال توانست در همایش سلامت ۲.۰ مقام سوم را کسب کند. آنها قصد دارند تا این دستبند را به برنامه تعویض سرنگ در پیتسبرگ آمریکا بفرستند. برنامه تعویض سرنگ یا تعویض سوزن‌های تزریقی برای مصرف‌کنندگان مواد مخدر که از سرنگ‌های مشترک استفاده می‌کنند در نظر گرفته شده است و تلاش دارد تا به آنان سرنگ‌های رایگان یا با هزینه‌ای اندک داده شود.

هدف این تیم این است که بتوانند این دستبند را به بهای کمتر از ۲۰ دلار به دست مصرف‌کنندگان برسانند.

جدیدترین تلویزیون هوشمند سامسونگ

منبع تصویر، Samsung

تلویزیون‌های هوشمند سامسونگ که در سال آینده میلادی عرضه می‌شوند، خواهند توانست بدون نیاز به کابل و سیم و درگاه‌هایی چون HDMI برنامه‌های روی کامپیوتر و گوشی را نمایش داده و کنترل کنند.

این ویژگی جدید که Remote Access نامیده شده، امکان دسترسی به دستگاه‌های دیگر را از دور خواهد داد.

با اتصال ماوس و صفحه‌کلید به این تلویزیون‌های هوشمند می‌توان به کامپیوتر موجود در اتاقی دیگر دسترسی داشت. مثلا خواهید توانست بازی روی گوشی خود را روی نمایشگری بزرگ‌تر ببینید. به نظر نمی‌رسد که بتوان همه برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها را از این طریق روی تلویزیون باز و با آنها کار کرد اما اگر برنامه‌ای با این تلویزیون‌ها سازگار باشد، فاصله مهم نیست و می‌توان از هر نقطه دنیا به دستگاه دیگر دسترسی داشت.

سامسونگ اعلام کرده که در جهت رفع نگرانی‌های امنیتی کاربران به خاطر دسترسی از راه دور به اسناد، فناوری امنیتی خود موسوم به Knox را به این تلویزیون‌ها متصل خواهد کرد.