نادرترین گونه کرگدن در اندونزی در معرض نابودی از سونامی

Javan Rhino

منبع تصویر، WWF

توضیح تصویر،

مسئولان در تلاش هستند تا این کرگدن‌ها را به جای امن‌تری منتقل کنند

طرفداران حفاظت از محیط زیست هشدار داده‌اند که اگر سونامی دیگری در اندونزی رخ بدهد، ممکن است تمام نسل کرگدن نادر "جوان" ( Javan) از بین برود.

در جهان تنها ۶۷ تا از این نوع کرگدن‌ در پارک ملی اوجونگ کولانگ اندونزی باقی مانده‌ است. این پارک ملی هم از مناطقی است که در نتیجه سونامی که هفته گذشته در این کشور رخ داد، آسیب دیده است.

این پارک در نزدیک کوه آتشفشانی آناک کراکاتوا قرار دارد که فوران آن باعث بروز سونامی شد و صدها نفر در اثر آن کشته شدند. دو نفر از مسئولان این پارک هم در میان قربانیان بودند.

آتشفشان آناک کراکاتوا بین جزایر جاوه و سوماترا واقع است. گفته شده که این آتشفشان فعال است و احتمال بروز سونامی دیگر نیز وجود دارد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

رد پای یک کرگدن جوان

کرگدن‌های "جوان" در میان پنج نوع دیگر کرگدن‌ها، بیشتر از همه انواع دیگر در خطر انقراض قرار دارند و در فهرست قرمز اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت قرار دارند.

مسئولان در تلاش هستند تا این کرگدن‌ها را به جای امن‌تری منتقل کنند.

از این نوع کرگدن‌ها زمانی در شمال‌ شرق هند و در سراسر جنوب شرق آسیا یافت می‌شد. اما جمعیت آنها در نتیجه عواملی مثل شکار و تخریب زیستگاه‌ از طریق کشاورزی به شدت کاهش پیدا کرد.

نیکلا لاوت، از مسئولان صندوق جهانی طبیعت در بیانیه‌ای درباره کرگدن‌ها در اندونزی گفته است: "از آنجا که هیچ یک از کرگدن‌های جوان در اسارت نگهداری نمی‌شوند، اگر این تعداد را از دست بدهیم، اساسا تمام نسل این نوع را از دست داده‌ایم."

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

رد پای یک کرگدن جوان

مسئولان بنیاد کرگدن در اندونزی قرار است شماری از این کرگدن‌ها را به محل دیگری منتقل کنند.

قرار است کرگدن‌هایی را انتقال بدهند که وضعیت سلامتی خوبی دارند و قادر به تولید مثل هستند.

اما انتقال کرگدن‌ها کار ساده‌ای نیست. جای جدید این کرگدن‌ها باید بیشتر از ۲۰۰ نوع گیاه و منابع غذا برای کرگدن‌های "جوان" داشته باشد. آب کافی و فضای مرطوب هم از نیازهای این گونه است.

قبل از این هم دولت اندونزی ده موقعیت را برای انتقال دادن این کرگدن‌ها بررسی کرده بود و یکی از آنها که در غرب جزایر جاوه واقع است، مناسب تلقی شد.

اما این محل هم خالی از مشکلات نیست. زمین اطراف آن برای تمرینات ارتش استفاده می‌شود و صدای شلیک‌ها ممکن است روی کرگدن‌ها تاثیر بگذارد و آنها را با خطر مواجه کند.

اما بعد از بروز سونامی اخیر، مقامات یک بار دیگر به فکر منتقل کردن این کرگدن‌ها به موقعیتی دیگر شده‌اند.