زنان و آمیزش جنسی؛ قربانیان اصلی ایدز در ایران

توضیح ویدئو،

هشدار در مورد شیوع ایدز از طریق ارتباط جنسی در ایران

دکتر مینو محرز رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران می‌گوید از دو سال پیش تماس جنسی اصلی‌ترین راه انتقال ایدز در ایران شده و تعداد زنانی که از راه جنسی به ویروس اچ‌آی‌وی آلوده شده‌اند ده برابر شده است.

دکتر محرز گفت اکثر کسانی که در ایران به اچ‌آی‌وی آلوده شده‌اند بین ۲۵ تا ۴۰ سال دارند و "ضعف اطلاع‌رسانی و نبود آموزش" آنها در معرض ابتلا قرار داده است.

در دو دهه گذشته اعتیاد تزریقی مهمترین راه انتقال اچ‌آی‌وی در ایران عنوان شده اما مقام‌های مختلف ایران در سال‌های اخیر درباره "موج سوم ایدز" و این که راه جنسی به مهمترین راه انتقال اچ‌آی‌وی در ایران بدل شده هشدار داده‌اند.

بر اساس آخرین گزارش‌های وزارت بهداشت ایران، ٤٧ درصد از مبتلایان در میان آسیب‌پذیرترین گروه‌ها یعنی "زنان تن‌فروش، معتادان تزریقی، مردانی که با همجنس خود تماس جنسی داشته‌اند و زندانیان بوده است."

حداقل نیمی از این تعداد از ابتلای خود اطلاعی ندارند یا اگر دارند کتمان می‌کنند و این افراد می‌توانند با مقاربت‌ جنسی باعث انتقال ویروس ‌شوند.

به گفته دکتر محرز، با این که "امروز ایران در دنیا حرف اول را در کاهش آسیب ویروس ایدز در بین معتادان می‌زند" اما انتقال اچ‌آی‌وی از راه تماس جنسی "در جوانان و بویژه زنان رو به افزایش است."

منبع تصویر، IRNA

دکتر محرز به "انکار و سکوت" و ضعف آموزش اشاره کرد و گفت: "آموزش و پرورش درباره مسائل جنسی صحبت نمی‌کند زیرا معتقد است دانش آموزان بی بند و بار می‌شوند."

بر اساس آخرین گزارش‌های وزارت بهداشت، "حدود شصت هزار در ایران مبتلا به عفونت ایدز هستند اما در حال حاضر کمتر از نیمی از آنها شناسایی شده‌اند و حدود ۱۵ هزار نفر از آنها تحت مراقبت قرار دارند."

به گفته وزارت بهداشت، در ایران ۸۲۷۱ مرکز تست سریع ایدز مشغول به کار هستند و در سال گذشته بیش از یک میلیون تست سریع تشخیص ایدز انجام شده است. با ین حال وزارت بهداشت می‌گوید "روند تشخیص ایدز در کشور از ۳۲ درصد در سال ۹۰ به ۴۱ درصد در شهریورماه امسال افزایش پیدا کرد که این روند چندان راضی کننده نیست و باید تقویت شود."

منبع تصویر، Getty Images

در ایران شناسایی موارد جدید هم به علت "نبود سیستم غربالگری" و "عدم مراجعه افراد پر خطر" به کندی صورت می‌گیرد و "هر سه ماه یک بار حدود دو هزار مورد جدید شناسایی می شوند."

در ایران یک سوم مبتلایان به ایدز به دلیل سل جان خود را از دست می‌دهند. درمان ایدز و همچنین درمان سل در این بیماران رایگان است.