غواصان با یکی از بزرگترین کوسه‌های سفید دنیا 'رفیق شدند'

A shark said to be Deep Blue, one of the largest great whites on record, swims off Hawaii, January 15, 2019 حق نشر عکس Reuters

غواصان در سواحل هاوایی توانستند با دیپ‌بلو کوسه سفید مشهور و عظیمالجثه‌ای که شش متر طول و دو و نیم تن وزن دارد شنا کنند و با این کوسه ماده که گمان می‌رود باردار باشد عکس یادگاری هم بگیرند.

بعضی از غواصان حتی توانستند به قدری به این کوسه سفید نزدیک شوند که او را لمس کنند. دیپ‌بلو یکی از بزرگترین کوسه‌های سفید جهان است که مشخصاتش در داده‌های بین المللی ثبت شده است.

این کوسه به سواحل اوآهو آمده بود تا از بقایای جسد یک وال اسپرم تغذیه کند و محققان و غواصان که مشغول فیلمبرداری از چند کوسه ببری در آنجا بودند ابتدا با دیدن دیپ‌بلو شگفت زده شدند اما کمی بعد تصمیم گرفتند با او شنا کنند.

اوشن رمزی، یکی از غواصان می‌گوید: "ما ابتدا چند کوسه ببری دیدیم و بعد یک دفعه سر و کله دیپ‌بلو پیدا شد و همه کوسه‌های دیگر عرصه را خالی کردند."

حق نشر عکس Reuters

"او ابتدا نزدیک قایق ما شد و گویی می‌خواست از بدنه قایق ما برای خاراندن خودش استفاده کند. وقتی آفتاب بالا آمد ما تصمیم گرفتیم به آب بزنیم و او هم تقریبا تمام روز با ما همان اطراف بود.

خانم رمزی می‌گوید بدن دیپ‌بلو به طور "شگفت‌انگیزی پهن و قطور" شده که می‌تواند از باردار بودن او حکایت داشته باشد.

دیپ‌بلو حدود ۵۰ سال سن دارد و به قدری معروف است که در شبکه اجتماعی توییتر هم یک حساب کاربری دارد.

حق نشر عکس Reuters

کوسه‌های سفید معمولا در اطراف جزایر هاوایی دیده نمی‌شوند چرا که بیشتر به آب‌های سرد تمایل دارند.

خانم رمزی می‌گوید کوسه‌های سفید مسن و باردار بی‌آزارترین کوسه‌ها برای غواصان هستند. هر چند این غواص حرفه‌ای توصیه کرده که شناگران عادی هیچ‌گاه در مناطقی که کوسه‌ها حضور دارند به آب نزنند.

او در گفتگو با روزنامه هانالولو استار گفته کوسه‌ها فقط هنگامی به انسان‌ها حمله می‌کنند که آنها را با منبع غذایی معمول خود اشتباه می‌گیرند یا این که کنجکاوند که ببینند این (انسان) چه نوع موجودی است.

(عکس‌های این خبر شامل حقوق کپی رایت هستند)