فرود فضاپیمای برشیت اسرائیل بر ماه شکست خورد

برشیت حق نشر عکس AFP
Image caption عکسی که برشیت چند هفته پیش در حال دور شدن از زمین مخابره کرد، روی بدنه آن تصویری نصب شده که در کنار پرچم اسرائیل شعار "کشور کوچ، رویاهای بزرگ" دارد

فضاپیمای اسرائیلی "برشیت" نتوانست با موفقیت بر سطح کره ماه بنشیند. این فضاپیما به ماه رسید، اما به دلیل مشکلات فنی دقایق پایانی فرود، نتوانست سالم بر سطح ماه بنشیند.

این اولین ماموریت فضایی به ماه بود که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی انجام شد.

پیش از این تنها سازمان‌های فضایی دولتی آمریکا، شوروی و چین با موفقیت به ماه فضاپیما فرستاده بودند. به این ترتیب اسرائیل چهارمین کشوری است که فضاپیمایی بر ماه فرود می‌آورد.

فضاپیمای اسرائیل حدود دو ماه پیش با یک موشک فالکون از پایگاه فضایی کیپ کاناورال در فلوریدای آمریکا به فضا پرتاب شد.

سفر از زمین به ماه معمولا چند روز بیشتر طول نمی‌کشد، اما برشیت مسیر خود به ماه را با گردش در مدارهایی به دور زمین پیمود که به مرور بزرگ و بزرگتر می‌شدند.

حق نشر عکس SPACEIL
Image caption برشیت در مدارهایی که به مرور بزرگ و بزرگتر می‌شدند به دور زمین گشت تا در مدار جاذبه ماه قرار بگیرد و به مرور بر آن فرود بیاید

برشیت، کلمه اول سِفر پیدایش در عهد عتیق، و در عبری به معنی "ازل" یا "در آغاز" است.

هزینه ماموریت برشیت صد میلیون دلار بوده است.

سازمان اسپیس‌آی‌ال، که یک سازمان خصوصی غیرانتفاعی است، با همکاری صنایع هوافضای اسرائیل این پروژه را انجام داد.

موشک فالکونی که برشیت با آن پرتاب شد، حامل یک ماهواره ارتباطاتی و یک فضاپیمای دیگر هم بود، و همین باعث شد که هزینه پرتاب بین این سه پروژه تقسیم شده و خرج برشیت پایین بیاید.

حق نشر عکس BERESHEET

قرار بود برشیت از ماه عکسبرداری کند و از جمله سلفی هم بگیرد.

سنجش میدان مغناطیسی منطقه فرود هم بخشی از ماموریت آن است.

اگر برشیت با موفقیت بر ماه می‌نشست هم ماموریتش بیشتر از چند روز زمینی به طول نخواهد انجامید. نوسان دما در ماه شدید است و اگر برشیت در معرض نور خورشید قرار می‌گرفت احتمال دوام آوردنش پایین می‌بود.

موضوعات مرتبط