کلیک‌باز: جزئیاتی از پلی‌استیشن ۵

  • نیما اکبرپور
  • کلیک‌

این هفته کمی از جزئیات پلی‌استیشن پنج خواهیم گفت، از ستاره‌های تقلبی آمازون پرده‌برداری می‌کنیم، به لایک‌های اینستاگرام می‌پردازیم که قرار است پنهان شوند، از نرم‌افزار متن‌بازی خواهیم گفت که تصویر سیاه‌چاله را به ما هدیه داد و از قدرت‌نمایی جدید ربات‌های بوستون داینامیکس رونمایی خواهیم کرد.

پلی‌استیشن سونی تا ۲۰۲۰

منبع تصویر، Getty Images

شرکت سونی عاقبت جزئیاتی از نسخه آینده کنسول PlayStation منتشر کرد.

بازی‌خورها، مدت‌ها بود که انتظار می‌کشیدند تا درباره این کنسول بیشتر بدانند اما سونی موفق شده بود که جزئیات دقیق این کنسول را پنهان نگه دارد.

حالا معمار سونی، مارک کرنی اطلاعاتی را درباره نسل بعدی کنسول منتشر کرده است.

او در گفت‌وگویی گفته که PS5 بسیار سریع‌تر و قوی‌تر خواهد بود و در بخش صوتی بهبود قابل توجهی خواهد داشت.

هارد درایو SSD کنسول جدید باعث تجربه بهتر و سریع‌تری خواهد شد. این کنسول با بازی‌های PS4 سازگار خواهد بود و وضوح 8K خواهد داشت.

با این حال عشاق این کنسول جدید برای دیدن آن در قفسه‌های فروشگاه باید حداقل تا سال ۲۰۲۰ صبر پیشه کنند.

هنوز نام این کنسول مشخص نیست و فعلا همگی با PS5 از آن نام می‌برند و نکته دیگر آن که قیمت نهایی آن هنوز اعلام نشده است.

۵ ستاره‌های تقلبی آمازون

منبع تصویر، Getty Images

بررسی‌های مجله Which که از حقوق مصرف‌کنندگان در بریتانیا دفاع می‌کند، نشان داده که فروشگاه آنلاین آمازون لبریز از محصولاتی است که نقدهای مثبت ۵ ستاره‌ای تقلبی دارند. Which با بررسی ۱۴ محصول محبوب شامل هدفون و ساعت هوشمند به این نتیجه رسیده که به لطف این نقدهای تقلبی، محصولاتی ساخت شرکت‌های ناشناس در بالای فهرست جستجو ظاهر می‌شوند.

نویسنده این مجله وقتی که در آمازون به دنبال هدفون گشت، متوجه شد که همه محصولات صفحه اول نتایج جست‌وجو، ساخت شرکت‌هایی است که نامشان به گوش بسیاری از کارشناسان ناآشناست و محصولات شرکت‌های مشهور در این صفحه کمتر دیده می‌شوند.

از ۱۲ هزار نظری که زیر این محصولات گذاشته شده بود، ۸۷٪ نظرات مربوط به افرادی بود که خریدشان از آمازون تایید نشده بود.

آمازون گفته برای تشخیص نقدهای غیرواقعی، از فناوری خودکار استفاده می‌کند.

لایک‌هایی که دیده نمی‌شوند

منبع تصویر، Getty Images

اینستاگرام قصد دارد تعداد لایک‌های زیر هر عکس را فقط به منتشرکننده آن نشان دهد با این حساب دیگران از مجموع لایک‌های زیر هر عکس خبردار نخواهند شد.

اینستاگرام گفته که قصدش از این تغییر این است که دنبال‌کنندگان به جای آن که درگیر تعداد لایک یک عکس شوند، به آن چه که در عکس است و محتوای آن توجه کنند.

از نظر اینستاگرام این تغییر کوچک تاثیر بالقوه‌ای روی سلامت کاربران خواهد گذاشت.

این مساله حس رقابت را در اینستاگرام کاهش می‌دهد و موجب خواهد شد تا کاربران این شبکه اجتماعی خود را با افراد مشهور، دوستان محبوب یا فوق‌ستاره‌ها کمتر مقایسه کنند. از سویی تولیدکنندگان محتوا تشویق خواهند شد تا به جای جذب لایک بیشتر، محتوای بهتری تولید کنند.

این تغییر و موارد بیشتر را یکی از کارشناسان سایت تک‌کرانچ با بررسی نسخه‌های آزمایشی و با مهندسی معکوس کشف و پس از آن بود که اینستاگرام هم تایید کرد که در حال آزمایش این امکانات است.

سیاه‌چاله و ارتباط متن‌باز

در هفته‌های گذشته دیدن سیاه‌چاله نادیدنی سرخط اخبار بسیاری از رسانه‌ها بود. دانشمندان توانستند تصویری از یک سیاه‌چاله به نام Messier 87 را که در کهکشان ویرجین واقع شده، بسازند. سیاه‌چاله‌ای که بیش از ۵۵ میلیون سال نوری با ما فاصله دارد.

نخستین تصویر سیاه‌چاله نتیجه پروژه تلسکوپ فضایی ایونت است که در واقع تلسکوپی مجازی به بزرگی زمین است که با شبکه‌سازی ۸ تلسکوپ روی زمین ایجاد شده.

این تلسکوپ‌ها توانستند بیش از ۵ پتابایت داده گردآوری کنند. گردآوری این همه داده تنها بخش اول این پازل بود. گروهی از دانشمندان از الگوریتم‌هایی مختلف استفاده کردند تا شکاف میان داده‌ها را پر و در نهایت بتوانند چنین تصویری را خلق کنند.

به گزارش TFIR گروه دانشمندان از سه الگوریتم تصویری برای پردازش آن استفاده کردند که دو مورد از آنها کتابخانه‌های کاملا متن‌باز پایتون بودند.

متن منبع این کتابخانه‌ها روی گیت‌هاب و تحت مجوز گنو GPLv3 منتشر شده است.

سگ‌های کامیون‌کِش

بوستون داینامیکز توان رباتیکی‌اش را با نمایش سگ‌های رباتی به رخ کشید.

قهرمانان ویدیوی منتشرشده ۱۰ ربات به نام SpotMini هستند که با کمک هم یک کامیون سنگین‌وزن را در یک پارکینگ به دنبال خود می‌کشند. ظاهر امر نشان می‌دهد که این کنار برایشان چندان سخت نیست اما چنین کاری بیشتر شبیه به معجزه است وقتی که بدانیم آنها تنها ۰.۸۴ متر ارتفاع دارند و ظرفیت ترابری آنها ۱۴ کیلوگرم بیشتر نیست.

این سگ‌های رباتیک ۳۰ کیلویی تا پایان سال وارد بازار خواهند شد هر چند برای استفاده خانگی طراحی نشد‌ه‌اند و قیمت آنها نیز نامعلوم است.