روز زمین: چطور زندگی کنیم که بیشتر دوستار محیط زیست باشیم؟

Clothes, green food and travel

منبع تصویر، Getty Images

این روزها خبرهای زیادی که اغلب جالب نیست، درباره تغییرات اقلیمی می‌شنویم. به دلیل فعالیت‌های بشر،‌ میزان افزایش گرمای هوای زمین به سطحی رسیده است که این روند رو به رشد متوقف نشود،‌ حیات در روی کره زمین به خطر می‌افتد.

به گفته دانشمندان در صورتیکه نتوان افزایش دمای زمین را زیر یک و نیم درجه نگه داشت، جان میلیون‌ها نفر به خطر خواهد افتاد و گونه‌های جانوری بسیاری از بین خواهند رفت.

به همین دلیل است که شاهد اعتراضات گسترده فعالان محیط زیست هستیم.

اما چه کاری از دست ما بر میاید؟ وقتی به نظر می‌رسد همه چیز تاثیر بدی بر وضعیت اقلیمی دارد، چطور می‌توان تغییری ایجاد کرد؟

در برنامه یک رادیویی بی‌بی‌سی به نام "نیوز بیت" گروهی از وبلاگ‌نویسان حوزه توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست به این پرسش‌ها پاسخ دادند.

توصیه اول اینکه اگر یک روز یادتان رفت که کیسه خرید یا لیوان چندبار مصرف خودتان را همراه داشته باشید،‌ خودتان را زیاد سرزنش نکنید. این مساله فقط ممکن است باعت شود که "اضطراب محیط زیستی" شما افزایش پیدا کند.

لیوان یا بطری آب خودتان را همراه داشته باشید

شی آ سو،‌ که وبلاگی (Wasteland Rebel) درباره زندگی بدون تولید زباله دارد می‌گوید که اولین قدم او روزی بوده که او یک ظرف شیشه‌ای با خود به قهوه فروشی محل برده و به جای لیوان یکبار مصرف از این ظرف استفاده کرده است.

منبع تصویر، wastelandrebel.com

توضیح تصویر،

شی آ سو،‌ که وبلاگی درباره زندگی بدون تولید زباله دار

توصیه دوم او،‌ که تقریبا همه وبلاگنویسان به آن اشاره کردند این است که چطور تصمیمات خوب را به عادت‌های خوب تبدیل کنیم.

او می‌گوید: "معمولا همه ما وقتی از خانه بیرون می‌رویم،‌ موبایل،‌ کلید در و کیف پول خودمان را برمیداریم. بعد از مدتی برداشتن بطری آب یا لیوان قهوه و چای و حتی ظرف غذا می‌تواند به یک عادت تبدیل شود."

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

سبک زندگی خلوت و ساده و خودداری از خریدهای غیرضروری از توصیه های اغلب فعالان محیط زیست است

توصیه سوم که بیشتر افرادی که به ضرورت تغییر بزرگ در سبک زندگی برای حفظ محیط زیست معتقدند "زندگی سبک و خلوت یا مینی‌مال" و کم کردن خریدهای غیرضروری است.

شی آ می‌گوید: "سبک زندگی مناسب حفظ محیط زیست به طور کلی بر اساس مصرف کمتر است. من فقط وقتی یک دست لباس تازه میخرم که یکی از لباسهایم نیاز به جایگزین شدن داشته باشد."

او توصیه می‌کند: "از پدربزرگها و مادربزرگ‌هایتان بپرسید که چطور کمتر زباله ایجاد کنید. آنها می‌توانند به شما یاد بدهند: "مثل استفاده از دستمال پارچه‌ای برای پاک کردن بینی به جای مصرف دستمال کاغذی."

مد و پوشاک

تولمیا گرگوری،‌ وبلاگی (TollyDollyPosh) دارد که درباره لباس پوشیدن مطابق اصول حفاظت از محیط‌زیست می‌نویسد و توصیه می‌کند:

منبع تصویر، Tolmeia Gregory

توضیح تصویر،

تولیما گرگوری،‌ وبلاگی دارد که درباره مد و محیط زیست مینویسد

"خریدن لباس‌های دست دوم و به اصطلاح "وینتیج" و استفاده از لباس‌ها و پوشاکی که داریم. تا جایی که می‌توانید خرید نکنید. لباس‌های مورد علاقه تان را به خوبی نگهداری کنید و سعی کنید از همه آنچه که در کمد لباستان دارید استفاده کنید.

از جنس‌هایی که از الیاف و مواد اولیه طبیعی استفاده کنید: مثلا به جای پلی‌استر و پلاستیک،‌ از جنس‌های نخی و پنبه‌ای استفاده کنید. پوشیدن این نوع لباس‌ها هم برای سلامتی بهتر است و هم باعث ایجاد آلودگی در آب‌ها و طبیعت نمی‌شود.

یاد بگیرید که لباس‌ها را تعمیر کنید یا مثلا شلواری که پایین‌اش پاره شده را می‌توانید به یک شلوار کوتاه تبدیل کنید."

خوردنی‌ها

ایمی لوکاس وبلاگ‌نویس (Sustainably Vegan) و تولید کننده محتوای یوتیوب است. او درباره خوردنی‌های دوستدار محیط‌زیست می‌نویسد. توصیه های درباره غذا و خوردنی‌ها:

منبع تصویر، Imogen Lucas

توضیح تصویر،

ایمی لوکاس

"گیاهخواری؛‌ نمی‌گویم که همه آدم‌ها گیاهخوار شوند، اما هدف واقع بینانه‌تر این است که اغلب مردم میزان مصرف گوشت خود را به فقط چند روز در هفته محدود کنند.

محصولات محلی مصرف کنید. مثلا مصرف دانه سویا که از چین به بریتانیا یا موز که از کلمبیا می‌آید، خیلی به نفع محیط زیست نیست. از کشاورزان کشور خود و محصولات آنها و بازارچه‌های محلی خرید کنید.

تا حد امکان از محصولات همان فصل استفاده کنید: مثلا اگر زمستان است و در منطقه ای که شما زندگی میکنید فصل برداشت گوجه فرنگی یا توت فرنگی نیست،‌ بدانید که برای ایجاد فضای مصنوعی برای تولید این محصولات انرژی زیادی مصرف می‌شود و مقدار زیاد گاز سمی وارد هوا می‌شود.

به بسته‌بندی محصولات توجه کنید: تا حد امکان از محصولات بدون بسته بندی استفاده کنید یا محصولاتی بخرید که بسته بندی آنها به راحتی قابل بازیافت باشد. همیشه گزینه‌های بهتری برای خرید کردن وجود دارد."

وسایل آرایشی و زیبایی

نیکول ویتل،‌ در وبلاگ AKA VeganBeautyGirl از زندگی به روش گیاهخواری مطلق (وگانیسم) می‌نویسد.

منبع تصویر، Nicole Whittle

توضیح تصویر،

نیکول ویتل

"مصرف دستمال پاک کردن آرایش را کم کنید. میتوانید مثل قدیمی‌ها از دستمال‌هایی فلانل و پاک کننده هایی که ترکیب اصلی اش روغن طبیعی باشد برای پاک کردن صورتتان استفاده کنید. اگر بچه کوچک دارید و مجبور به استفاده از این دستمال‌ها هستید حتما از نوعی استفاده کنید که قابل تجزیه باشد.

به راحتی می‌توان ظروف شامپو و صابون مایع را پر کرد. سعی کنید از بسته‌های بزرگتر استفاده کنید. ممکن است به نظر گران‌تر باشد اما مدت بیشتری دوام میاورد و هزینه مصرف هر بار آن هم کمتر خواهد بود.

نواربهداشتی و تامپون یکبار مصرف هستند و اغلب به درستی نمی‌دانیم که با این زباله‌ها چه کنیم. استفاده از کاپ قاعدگی،‌ که از سیلیکون ساخته شده و برای جمع‌آوری خون دوران پریود داخل واژن قرار میگیرد،‌ جایگزین مناسبی برای نوار بهداشتی است. این وسیله هر ماه قابل استفاده است و آنقدر که به نظر می‌رسد ترسناک نیست.

این روزها بسیاری از مارک های مشهور لوازم آرایش با الهام از رژیم‌های گیاهخواری مطلق محصولات خود را تغییر داده‌اند. اتفاق خوبی است که شاهد چنین تحولی هستیم."

سفر

فلورینا هوفمن،‌ وبلاگی (The Wasted Blog) دارد که در آن برای همه کارهای روزمره جایگزینی مناسب محیط زیست پیشنهاد می‌دهد. توصیه‌های او را درباره سفر کردن بخوانید:

منبع تصویر، Florine Hofmann

توضیح تصویر،

فلورینا هوفمن

"تا جایی که می‌توانید از قطار برای سفر استفاده کنید و سعی کنید کمتر از هواپیما استفاده کنید. بار کم با خودتان ببرید. من به تازگی یک چمدان کوچک دست دوم خریده ایم و سعی می‌کنم تا حد امکان وسایل کمی با خود به سفر ببرم.

تحقیق کنید که کجا غذا می‌خورید. من اغلب برای رفتن به رستوران از قبل جستجو و تحقیق می‌کنم. غذا برای من خیلی مهم است. اما قصد دارم از رستوران‌هایی که با دقت زباله هایشان را بازیافت می‌کنند حمایت کنم.

اطلاعات مردم محلی بهترین منبع است. عاشق این هستم که در یک شهر جدید یک دوچرخه کرایه کنم و محل‌های تازه را ببینم. بهترین جاها را با حرف زدن با مردم می‌توان کشف کرد."