آزمایش اولین واکسن ضد مالاریا در سطح وسیع آغاز شد

واکسن ضد مالاریا

منبع تصویر، AFP

آزمایش اولین واکسن ضد مالاریا در ابعاد وسیع امروز در کشور مالاوی آغاز می‌شود. آزمایش مشابهی هفته دیگر در دو کشور کنیا و غنا شروع می‌شود.

در این سه برنامه حدود ٣٦٠ هزار کودک کمتر از دو سال به عنوان بخشی از واکسیناسیون عمومی با واکسن ضد مالاریا واکسینه می‌شوند. این واکسن بر اساس یک جدول زمانی دقیق در چهار نوبت باید تزریق شود تا موثر باشد.

هدف از اجرای طرح ارزیابی میزان محافظتی است که این واکسن به کودکان می‌دهد که بزرگترین قربانیان مالاریا بخصوص در آفریقا هستند.

واکسن ضد مالاریا که چند دهه و بیش از یک میلیارد دلار صرف آن شده RTS,S/AS01 نام دارد و با نام تجاری "موسکوییریکس" عرضه می‌شود. سازنده آن شرکت داروسازی بریتانیایی "گلکسواسمیت‌کلاین" است.

این واکسن فقط در مقابل یک نوع از پنج نوع مالاریا مصونیت ایجاد می کند، "ماریای فالسیپارم" که کشنده‌ترین نوع مالاریا است که با نیش پشه ماده آنوفل منتقل می‌شود.

توضیح ویدئو،

سگ‌هایی که مالاریا را بو می‌کشند

این واکسن پیشتر در مدت پنج سال روی پانزده هزار کودک در هفت کشور دنیا آزمایش شده بود و نشان داده بود که در پیشگیری نسبی از مالاریا موثر است. این واکسن در یک دوره چهار ساله پیگیری، ٣٩ درصد ابتلا را کم کرد، ٢٩ درصد از موارد شدید بیماری کاست، موارد بستری به میزان قابل ملاحظه کمتر شد و نیاز به تزریق در موارد کم خونی شدید هم ٢٩ درصد کاهش داشت.

در سال ٢٠١٥ آزمایش گسترده‌تر این واکسن به تصویب سازمان بهداشت جهانی رسید.

مالاریا یکی از بیماری‌هایی است که بشر در مهار آن توفیق چندانی نداشته با این حال از آغاز قرن بیست و یکم تا به حال موارد مرگ بر اثر این بیماری دو سوم کاهش داشته است.

مالاریا در سال ٢٠١٧ جان ٤٣٥ هزار نفر را گرفت که بیشتر قربانیان کودکان زیر پنج سال در آفریقا بودند.