انتقال شیر نر آسیایی از بریتانیا به تهران؛ وقتی کامران، هیرمان شد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
تصویر کامران، شیر نر آسیایی،‌ اولین روزی که در پارک ارم تهران به نمایش گذاشته شد

کامران، یک شیر نر آسیایی در "پوشش طرح احیای نسل شیر ایرانی" از باغ وحش بریستول بریتانیا به تهران منتقل شد. این شیر روز پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ( دوم ماه مه) در باغ وحش ارم در غرب تهران به نمایش گذاشته شد.

"کامران، شیر نر آسیایی" ساعت ۱۰ شب چهارشنبه به تهران رسید وارد فرودگاه امام خمینی تهران شده و "پس از حدود پنج ساعت تشریفات گمرکی" به باغ وحش ارم در غرب تهران منتقل شده است.

خبرگزاری‌های ایران نوشته اند که برای "اولین بار پس از ۸۰ سال که از انقراض شیرهای ایران می‌گذرد،‌ این شیر نر آسیایی برای تکثیر به ایران منتقل شده است و قرار است جفت ماده آن هم از باغ وحش دوبلین ایرلند به ایران منتقل شود."

محمد رضا پرهیزکار، مدیر عامل باغ وحش ارم گفته است که با توجه به عضویت باغ وحش ارم تهران در اتحادیه باغ وحش‌های اروپا (EAZA) توافق شده که این شیرها "تحت نظر برنامه تکثیر و نگهداری از گونه‌های در خطر انقراض و بدون پرداخت وجه، مجوز بازگشت به کشور را دریافت کنند."

حدود یک هفته پیش باغ وحش بریستول،‌ در جنوب غربی انگلستان، در شبکه های اجتماعی عکسی از این شیر که کامران نام دارد، منتشر کرد و خبر انتقال آن را به تهران داده و از این حیوان خداحافظی کرده بود.

لوسی مک کورمیک از باغ وحش بریستول به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "کامران،‌ روز دوشنبه ۲۹ آوریل باغ وحش بریستول را به مقصد باغ وحشی در ایران ترک کرد. او بوسیله یک شرکت متخصص حمل و نقل آلمانی ابتدا به فرانکفورت آلمان منتقل شد و از آنجا با یک پرواز مستقیم به تهران رفت."

خانم مک کورمیک افزود که مطلع شده‌اند که این شیر نر آسیایی به سلامت به تهران رسیده است و به زودی بنا به توصیه "ای ای پی"، برنامه اروپایی گونه‌های در حال انقراض، یک شیر ماده از دوبلین ایرلند به این شیر نر می پیوندد.

در تصاویر منتشر شده از این شیر نر در تهران، جای زخم هایی روی صورت شیر دیده می‌شود که قبلا نبوده است.

خانم مک کورمیک احتمال داده است که خود شیر زمانی که در قفس و حین انتقال بوده است با پنجه خود صورتش را مجروح کرده است.

اکانت اینستاگرام باغ وحش ارم تهران هم نوشت که این زخم‌ها در هنگامی که توی جعبه بوده است اتفاق افتاده است.

ایمان معماریان، دامپزشک پارک پردیسان و باغ وحش ارم درباره انتقال این حیوان به تلویزیون ایران گفت: "باغ وحش ارم برای بازگشت شیر ایرانی حدود ۷ سال تلاش کرد که در این راستا تمام استاندارد‌های لازم حتی فراتر از استاندارد‌های اروپایی را رعایت کرد و جایگاهی ساخت که چندین بار بازرسان اروپایی‌ آن را تأیید کردند و پس از تایید، دو شیر ایرانی به باغ وحش ارم ایران اختصاص داده شد."

درباره 'کامران' بیشتر بدانید

کامران و برادر دوقلویش کیتان در نهم نوامبر سال ۲۰۱۲ در باغ وحش بریستول متولد شدند. این دو توله شیر آسیایی یک صفحه ویژه در وبسایت باغ وحش بریستول دارند.

نام مادر آنها شیوا بود. دوازده روز پس از تولد این دو توله شیر آسیایی، مسئولان باغ وحش مجبور شدند پدر آنها را که یک شیر نر ۱۸ ساله به نام کمال بود به علت بیماری بکشند.

پس از مرگ پدر، در یک اتفاق نادر مسئولان نگهداری باغ وحش و دامپزشکان مجبور به دخالت در کارهای مادر بچه شیرها شدند و حتی مجبور شدند به آنها با بطری شیر دهند.

به نوشته سایت باغ وحش بریستول،‌ کامران و کیتان در هفته پنج کیلوگرم گوشت می‌خورند و این مقدار در وعده های زمانی متفاوت به آنها داده می‌شود تا شبیه به زندگی طبیعی آنها باشد.

در این سایت آمده: "کامران و کیتان عاشق غلت زدن در علف‌های خوشبو هستند،‌ چه ساقه های گل اسطوخودوس باشد و چه عطرهای زنانه."

حق نشر عکس ISNA
Image caption استقبال از کامران،‌ شیر نر آسیایی در پارک ارم در غرب تهران

چطور کامران، هیرمان شد؟

وقتی امروز در پارک ارم تهران درباره این شیر نر با خبرنگاران صحبت شد،‌ از او به نام هیرمان نام برده شد. اکانت اینستاگرام باغ وحش ارم چند روز پیش در پستی نوشته بود که بنا به پیشنهاد و رای مخاطبان نام هیرمان برای این شیر انتخاب شده است.

شیر آسیایی یکی از انواع گربه سانان است که در سراسر جهان در خطر انقراض قرار دارد. در حال حاضر در هند که تصور می‌شود که زادگاه اصلی شیر آسیایی باشد،‌ فقط ۳۵۰ قلاده شیر در جنگل آزادانه زندگی می‌کنند.

حق نشر عکس bristolzoo/A.Pattenden
Image caption تصویری از کامران که باغ وحش بریستول در اختیار بی‌بی‌سی فارسی قرار داده است