کلیک‌باز؛ گوگل و طرح شهر جنجالی آینده در تورنتو

این هفته به سراغ شهری از گوگل می‌رویم که برای تورنتو طراحی و جنجالی شده، از دریچه گربه‌روی هوشمندی خواهیم گفت که یک کارمند آمازون آن را طراحی کرده، از بدافزاری می‌گوییم که از طریق یک اشکال در اوت‌لوک صنایع را تهدید می‌کند و به سراغ صفحات خورشیدی روی سقف خودروی تویوتا خواهیم رفت.

شهر آینده گوگل در تورنتو

حق نشر عکس SIDEWALK LABS
Image caption شبیه‌سازی منظره‌ای از شهر

یکی از شرکت‌های همکار گوگل برنامه جنجالی خود را برای ساخت یک شهر هوشمند در تورنتوی کانادا منتشر کرده است.

شرکت سایدواک لبز در یک سند ۱۵۰۰ صفحه‌ای هدف خود را از این برنامه کمک به "بهبود محیط شهری" با استفاده از انواع نوآوری‌های پیشرفته اعلام کرد.

این شرکت در سال ۲۰۱۷ برنامه‌های خود برای احیای بخشی از شهر به عنوان نمونه‌ای برای توسعه شهری آینده، اعلام کرد.

دون داتوروف، مدیر اجرایی شرکت، با خوشحالی در مورد اهدافش گفته است: "می‌خواهم 'چیزی غیرمعمول ' در ساحل شرقی تورنتو ایجاد کنم."

اما برخی از شهروندان می‌خواهند که کل این پروژه برچیده و متوقف شود. آنها نگران تبدیل شدن به "موش آزمایشگاهی" هستند و انگیزه سایدواک لبز را ساخت شهری "بناشده از اینترنت" می‌دانند.

دریچه گربه‌روی هوشمند

دریچه گربه‌رویی توسط یک کارمند آمازون طراحی شده که به طور خودکار از ورود گربه‌هایی که شکار در دهان داشته باشند، جلوگیری می‌کند.

آقای بن هام این سامانه را با یک نرم‌افزار یادگیری ماشین آموزش داد تا گربه‌هایی را که موش یا پرنده در دهان دارند، تشخیص دهد.

پس از تشخیص چنین مواردی، کامپیوتر دریچه گربه‌رو را به مدت ۱۵ دقیقه بسته نگه می‌دارد.

این سامانه در طی رویدادی در سیاتل رونمایی شد.

حق نشر عکس BEN HAMM
Image caption ۲۳ هزار عکس باید به صورت دستی و بر اساس وضعیت گربه دسته‌بندی می‌شد

آقای هام دو ابزار آمازون را برای انجام این پروژه به کار گرفت:

DeepLens: یک دوربین ویدیویی که به طور خاص برای آزمایش‌های یادگیری ماشین طراحی شده است.

Sagemaker: خدماتی که به مشتریان امکان می‌دهد که الگوریتم‌های تولید دیگران را بخرند یا خودشان بسازند، سپس آنها را با داده‌های خود آموزش و وقف دهند و در نهایت از آنها استفاده کنند.

او توضیح داد که بیشتر وقت پروژه، صرف معرفی بیش از ۲۳ هزار عکس به سامانه شد.

هر کدام از این عکس‌ها باید به صورت دستی و بر اساس این که گربه در حال آمدن، رفتن یا با شکار در دهان است، دسته‌بندی می‌شد.

هشدار فرماندهی سایبری آمریکا

فرماندهی سایبری ایالات متحده (CyberCom) در حساب کاربری توییتر خود در مورد بدافزاری هشدار دارد که از یک آسیب‌پذیری در نرم‌افزار اوت‌لوک استفاده می‌کند تا دستورات دلخواه خود را در سیستم اجرا کند.

اگر چه این مرکز به هویت حمله‌کنندگان اشاره نکرده اما پژوهشگران امنیتی Chronicle و FireEye و Palo Alto Networks این حمله را به گروه جاسوسی سایبری APT33 وابسته به حکومت ایران مرتبط می‌دانند.

APT33 که با نام Elfin نیز شناخته می‌شوند، یک گروه ایرانی است که سابقه حملاتشان به سال ۲۰۱۳ می‌رسد و حملات متعددی به صنایع در ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی و کره جنوبی در بخش‌های دولتی، پژوهشی، مالی و مهندسی و با تمرکز روی نهادهای حوزه انرژی و هوایی داشته‌اند.

تویوتا پریوس با سقف خورشیدی

حق نشر عکس TOYOTA

تویوتا آزمایش سقف خورشیدی جدیدی را روی خودروهای پریوس آزمایش می‌کند که ادعا می‌شود ۴۴.۵ کیلومتر به حداکثر مسافت روزانه اضافه خواهد کرد.

این سلول‌های خورشیدی که توسط شرکت شارپ تولید می‌شوند، فقط ۰.۰۳ میلی‌متر ضخامت دارند، اما حدود ۸۶۰ وات قدرت را تامین می‌کنند و حتی می‌توانند در هنگام رانندگی نیز خودرو را شارژ کنند.

آزمایش این خودرو تا پایان ماه جاری در جاده‌های عمومی شروع خواهد شد هر چند زمان تجاری شدن این نمونه از خودروها هنوز در هاله‌ای از ابهام است.

این نخستین بار نیست که تویوتا صفحات خورشیدی برای خودروهای خود می‌سازد. در سال ۲۰۱۰ این خودروساز صفحاتی را فروخت که می‌توانند باتری‌های جانبی را شارژ کند. این باتری‌های جانبی به عنوان منبع کمکی خودرو برای شارژ سامانه‌های ناوبری و کنترل دما به کار می‌روند.

صفحه‌های خورشیدی جدید بسیار کارآمد هستند و توانی تقریبا پنج برابر نمونه‌های قبلی را تولید می‌کنند.

موضوعات مرتبط