کلیک‌باز: تراشه‌ای در مغز برای کنترل کامپیوتر

این هفته از پروژه جدید ایلان ماسک می‌گوییم که توانسته کاری کند که یک میمون با کامپیوتر کار کند، از تغییرات در نمایش لایک‌ها و قوانین اینستاگرام خواهیم گفت و پیک رباتی جدیدی را معرفی می‌کنیم که در خطوط ویژه دوچرخه‌سواری حرکت می‌کند.

حق نشر عکس Neuralink

میمونی که با کامپیوتر کار کرد

در هفته اخیر ایلان ماسک یکی از پروژه‌های علمی خود را به نمایش گذاشت. تراشه‌ای با سیم‌ها و الکترودهایی استثنائی که با جراحی رباتی در مغز قرار می‌گیرد.

این مجموعه به صورت بی‌سیم به یک گیرنده کوچک در پشت گوش متصل می‌شود که می‌تواند با یک کامپیوتر ارتباط برقرار کند.

آقای ماسک امیدوار است که این سامانه بتواند در آینده گوشی‌های هوشمند را کنترل کند و شاید به نوعی تله‌پاتی یا دورآگاهی منجر شود.

این دستگاه مانند واسطه‌های مغز و رایانه فعلی عمل کرده و می‌تواند علائم الکتریکی فرستاده‌شده توسط مغز را گردآوری و آنها را به یک رخداد تفسیر کند.

Neuralink، که در سال ۲۰۱۶ تأسیس شده، نسخه اولیه این سامانه را در موش صحرایی آزمایش کرده است. آقای ماسک همچنین خاطرنشان کرد که این دستگاه توانسته به یک میمون این توانایی را ببخشد که با یک کامپیوتر ارتباط برقرار کند.

او گفت که آزمایش روی انسان ممکن است تا پایان سال آینده آغاز شود، هرچند این شرکت هنوز مجوزهای لازم را از اداره غذا و داروی ایالات متحده دریافت نکرده است.

تغییرات اینستاگرام

حق نشر عکس GETTY IMAGES/ANADOLU AGENCY

روزهای گذشته برای اینستاگرام روزهای پرخبری بود. یکی از این تغییرات، پنهان کردن تعداد لایک‌های یک عکس در برخی از کشورها از جمله استرالیا و ژاپن است تا "فشار روی کاربران را بردارد".

در حال حاضر کاربران اینستاگرام می‌توانند تعداد کل لایک‌های پای یک عکس را ببینند اما در حالت جدید، دنبال‌کنندگان تنها نام یک کاربر و عبارت "و دیگران" (and others) را خواهند دید. هرچند صاحب حساب کاربری می‌تواند تعداد کل لایک‌های عکس خود را ببیند.

اینستاگرام به بی‌بی‌سی گفت که آزمایش اولیه در ماه مه گذشته در کانادا انجام شده و در ادامه در استرالیا، زلاند نو، ایرلند، ایتالیا، ژاپن و برزیل اجرایی می‌شود.

به گفته این شرکت، هدف این است که کاربران احساس کنند کمتر مورد قضاوت قرار می‌گیرند. در بیانیه اینستاگرام آمده: "این تغییر می‌تواند به مردم کمک کند تا کمتر درباره پسندیده شدن و بیشتر روی داستان‌گویی خود تمرکز کنند".

حق نشر عکس Instagram

اتفاق دیگر در اینستاگرام، تغییر قوانین این اپلیکیشن برای پاکسازی سریع‌تر حساب‌هایی است که قوانین را زیر پا می‌گذارند.

این شرکت اعلام کرده که چنین تغییراتی باعث خواهد شد تا حساب‌هایی که در طول مدت معینی قوانین را بارها زیر پا می‌گذارند، حذف کند. اینستاگرام تاکنون فقط حساب‌هایی را که "درصد مشخصی از محتوای ناقض قانون" منتشر می‌کردند، پاک می‌کرد.

پیک خودران در مسیر دوچرخه

در سال‌های اخیر تلاش‌های مختلفی برای ساخت پیک‌های حمل کالا و غذا خودران انجام گرفته است. حالا شرکتی در میشیگان آمریکا نوآوری تازه‌ای را به این تلاش‌ها افزوده است. این شرکت می‌خواهد این پیک‌های رباتی را در خطوط ویژه دوچرخه‌سواری حرکت دهد.

شرکت AI Refraction اخیرا از پیک رباتی خودران REV-1 رو نمایی کرد. این دستگاه بزرگ‌تر از بسیاری از سامانه‌های مشابه است که در پیاده‌رو حرکت می‌کنند اما در عین حال کوچک‌تر و ارزان‌تر از پیک‌های ون خودران است.

این شرکت ادعا می‌کند که این ربات به اندازه کافی سبک‌وزن و کم‌مصرف ساخته شده که "تحت قوانین دوچرخه برقی" قرار بگیرد و عرض ۳۲ اینچی (تقریبا ۸۱ سانتی‌متری) آن مناسب مسیرهای دوچرخه‌سواری است.

حق نشر عکس AI Refraction

این ربات با تمام مزایای ظاهریش، در عین حال می‌تواند منجر به آزار عمومی شود. پیش از این نیز، عملیاتی شدن پیک‌های رباتی که در پیاده‌رو حرکت می‌کنند، اعتراضاتی به همراه داشت. در برخی از شهرها حتی ممنوعیت عبور ربات‌ها برقرار شده است. به همین علت حرکت نمونه جدید در خطوط ویژه دوچرخه، می‌تواند باعث اختلال و خطرات بیشتری برای دوچرخه‌سواران شود.

متئو جانسون رابینسون، هم‌بنیانگذار این شرکت که پرفسور دانشگاه میشیگان است از این ربات سه‌چرخ به عنوان راه حلی برای مشکل «دورا ماند» (Last Mile) نام می‌برد.

Last Mile دورا ماند یا مایل آخر اصطلاحی است در حوزه ترابری که به مسافت باقی‌مانده بین ایستگاه آخر و مقصد نهایی گفته می‌شود. مسافت میان اداره پست محلی تا خانه یا مسافت بین ایستگاه مترو تا محل کار مثال‌هایی برای این مفهوم است.

موضوعات مرتبط